Bilimsel ismi Siyalolitiazis olan bu hastalık, karşılaşabileceğiniz en ilginç hastalıklardan birisidir. İnsan vücudunun ne kadar hassas olduğunu bu hastalığı geçirenler çok net görebiliyorlar. Küçücük, minicik bir taş parçasının hayatınızı bu kadar olumsuz etkileyebilmesi sağlığımızın ne kadar kolay bozulabileceğini gösteriyor.

Siyalolitiazis hastalığı, tükürük kanallarının vücudun ürettiği küçük bir taş parçası tarafından tıkanmasıdır. Yüzde 80-90 oranında dil altı tükürük bezi kanallarında görülen bu hastalık, çene ve yanak bölgesinde aniden oluşan şişlikle kendini gösteriyor. Bildiğiniz üzere, dilimizin altında bulunan tükürük benzeri yine dilimizin altında bulunan iki kanaldan ihtiyacımız olan sıvıyı (tükürüğü) sağlamaktadır. Tükürük benzeri her an tükürük üreterek ağzımızın kurumasını önlemektedir. Yemek yediğimiz anlarda tükürük üretimi artmaktadır. Siyalolitiazis hastalığı da en çok yemek yerken kendini göstermektedir. Tükürük kanalı tıkalı olduğu üretilen çok  miktardaki tükürük bu kanallarda birikerek çene ve yanak bölgesinin şişmesine ve ağrıya sebep olmaktadır.

tükürük-kanalında-tıkanma

Siyalolitiazis hastalığı aniden ortaya çıkan bir hastalıktır ve kişiyi korkutmaktadır. Fakat bu hastalık korkulması gereken tehlikeli bir hastalık değildir. Tıkanık olayı büyük boyutta ise ufak bir cerrahi işlemle veya lazer tedavisi ile bu tıkanık problemi çözülmektedir. Tıkanıklık küçük boyutta ise bir kaç gün taşın kendiliğinde düşmesi bekleniyor. Bu hastalığı yaşayan biri olarak doktorum bana dil altındaki tükürük kanallarının üzerine parmağımla çok şiddetli olmamak şartıyla baskı yapmamı istedi. Bu baskılar sonucunda ikinci gün kanalı tıkayan taş ağzıma düştü ve hastalıktan kurtuldum. 

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/tükürük-kanalında-tıkanma.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/tükürük-kanalında-tıkanma-150x150.jpgFatih ELTUNSağlıktükrük bezi kanalında tıkanma,tükürük bezi taşları,tükürük bezinde taşBilimsel ismi Siyalolitiazis olan bu hastalık, karşılaşabileceğiniz en ilginç hastalıklardan birisidir. İnsan vücudunun ne kadar hassas olduğunu bu hastalığı geçirenler çok net görebiliyorlar. Küçücük, minicik bir taş parçasının hayatınızı bu kadar olumsuz etkileyebilmesi sağlığımızın ne kadar kolay bozulabileceğini gösteriyor. Siyalolitiazis hastalığı, tükürük kanallarının vücudun ürettiği küçük bir taş parçası tarafından tıkanmasıdır....Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...