Şişmanlığın damar hastalıkları, solunum problemleri ile meme, kalın bağırsak rektum kanseri gibi kanser türlerini artırdığını ifade eden Dr.Altuntaş, “Şişmanlık en az 15 çeşit hastalığı kolaylaştırıyor. Şişmanlıkta asıl sorun sağlıksız bol kalorili şekerleme ve yağlı ürünlerin tüketim kültürüyle birlikte kolay ulaşılabilir hale gelmesinden kaynaklanmaktadır” dedi.

Şişmanlığın Neden Olduğu 15 Hastalık

Şişmanlığın psikolojik sorunlardan diyabet, kısırlıktan kalp rahatsızlıklarına kadar birçok hastalığa sebep olduğunu aktaran Altuntaş, “Şişmanlık birçok hastalığa neden olduğu gibi kendisi de bir hastalıktır. Özellikle son yıllarda çocuklarda yanlış beslenmeden kaynaklanan şişmanlığa rastlanmaktadır. Bilinçli bir şekilde şişmanlıktan kurtulmanın çareleri aranmalıdır” dedi. 

Vücudun yağ dengesinde oluşan bozulmaların neden olduğu şişmanlığın yaşam kalitesini bozduğunu, bunun yanı sıra birlikte görülen hastalıklar nedeniyle erken yaşta ölümlerin söz konusu olduğunu vurgulayan Altuntaş, “Fiziksel ve estetik görünüm bozukluğu dolayısıyla başarısızlık, ortama uyamama gibi sorunları da beraberinde getirmekte, hatta psikolojik rahatsızlıklara bile neden olabilmektedir” diye konuştu. 

Sisman

Altuntaş, tip 2 diyabet, hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği, felçler, üreme ile ilgili hastalıklar, kanserler, safra kesesi hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, eklem problemleri, ürik asit yüksekliği, reflü hastalığı ve idrar kaçırmanın şişmanlıkla birlikte olabilecek hastalıklar olduğuna değindi. 

Tip 2 diyabetiklerin yüzde 80`inin şişman olmasının tesadüf olmadığına işaret eden Altuntaş, yine ideal kilonun yüzde 20`sinin üzerine çıkıldığında hipertansiyon gelişme riskinin de 8 kat arttığına dikkat çekti. Altuntaş, “Ayrıca kilo artışı ile birlikte kolon, rectum, prostat kanserlerinde ve bunlardan ölümde de bir paralel artış söz konusudur. Kilolu hanımlarda sık görülen siklus bozuklukları polikistik over sendromu ve kısırlık gibi problemlere de genellikle şişmanlık eşlik etmektedir” şeklinde konuştu. 

Tedavi edilmesi zorunlu olan şişmanlıktan kurtulmaya karar veren bireylerin öncelikle dahiliye doktorlarına görülmesi, ardından diyetisyen kontrol ve takibinde diyete başlaması gerektiğini vurgulayan Altuntaş, diyetisyenin uygun diyetle birlikte hastaya yapması gerekenleri söyleyeceğini vurguladı. Altuntaş, şişmanlıktan kurtulmada irade ve sabrın önemli olduğunu sözlerine ekledi.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Sisman.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Sisman-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkHastalıklar,Obezite,ŞişmanlıkŞişmanlığın damar hastalıkları, solunum problemleri ile meme, kalın bağırsak rektum kanseri gibi kanser türlerini artırdığını ifade eden Dr.Altuntaş, “Şişmanlık en az 15 çeşit hastalığı kolaylaştırıyor. Şişmanlıkta asıl sorun sağlıksız bol kalorili şekerleme ve yağlı ürünlerin tüketim kültürüyle birlikte kolay ulaşılabilir hale gelmesinden kaynaklanmaktadır” dedi. Şişmanlığın psikolojik sorunlardan diyabet, kısırlıktan kalp rahatsızlıklarına...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...