Sirt Omuz AgrisiSırt ve omuz ağrıları günümüzün en popüler rahatsızlıklarından biri haline geldi. Hareketsiz yaşam birlikte hayatımıza giren bu rahatsız artık her 5 kişiden birinde görülmeye başladı. Duruş bozukluğu ve uzun süre aynı pozisyonda çalışmak bu rahatsızlığı tetikliyor ve bu ağrılar kalıcı oluyor. Kişilerin hayatlarını ruhsal ve fiziksel yönden tahmin edilenden çok daha fazla etkiliyor.

Omuz ağrısı sorunu yaşayanlarda ameliyatsız tedavi seçenekleri tükendiğinde omuz için cerrahi girişimler gündeme geliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Kıral’ın verdiği bilgiye göre, ameliyatlarda döndürücü kılıf kirişlerindeki kireç çökmelerinin temizlenmesi veya yırtıkların tamir edilmesi, bu kirişlere baskı yapan kemik çıkıntılarının kesilerek sıkışmanın ortadan kaldırılması, iltihaplı keseciklerin temizlenmesi ve hatta nadiren de olsa omuz ekleminin yerine suni mafsal takılmasına kadar çeşitli cerrahi girişimler söz konusu olabiliyor. Bunun hangisinin yapılacağına ise hastanın durumu, yaşı, hastalığın evresi gibi faktörlere bakılarak karar veriliyor. Prof. Dr. Kıral’ın verdiği bilgiye göre, bu cerrahi girişimlerin bir kısmı kapalı yöntemlerle (artroskopi), bir kısmı ise açık yöntemlerle gerçekleştiriliyor.

Omuz Ağrısının Nedenleri

Omuz ağrısına yol açan çok sayıda neden olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Kıral, şu bilgileri veriyor: “Ağrıların bir kısmı omuz eklemine ait bir sorundan kaynaklanır. Bir kısmı ise başka bir bölgeden yansır veya başka bir hastalığın habercisidir. Omuz ağrıları içerisinde yüzde 60 oranla en fazla rastlanan neden, döndürücü kılıfla ilgili hastalıklardır. Omzun kendi sorunlarından ya da diğer nedenlerle oluşan ağrılar sonucu hasta omzunu uzun süre hareketsiz bırakırsa, omuz hareketlerinin neredeyse tamamen kısıtlandığı ve ‘donmuş omuz’ diye nitelendirilen ağır bir tablo ortaya çıkabilir. Hastalığın aşamalarına göre ameliyatsız ve ameliyatlı çözümler vardır.”

Sirt ve Omuz Agrisi

Yapılmaması Gerekenler

Omuz ağrılarının yaşın ilerlemesi ve yanlış hareketlerle günlük yaşamı altüst edecek kadar şiddetlenebileceğini vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Kıral, omuz ağrılarından korunmak için, yapılmaması gerekenleri şöyle sıralıyor:

-Ağır paket ve yükler taşıyarak omzunuzu zorlamayın.

-Araç kullanırken camı açmayın.

-Uzun süre kollarınızı yukarıda tutmanıza yol açan çamaşır asma, perde asma, yüksek raflardan cisimler indirme gibi hareketlerden mümkün olduğunca kaçının.

-Çocuklarınızın okul sıralarında doğru oturmasına dikkat edin ve ağır okul çantaları taşımasına izin vermeyin.

Bunları Yapın

Düzenli omuz egzersizleri yapın. Yoga ve yüzme omuz ağrılarını gidermek için faydalı sporlardır.Omuz ağrısı kolayca kronikleşebileceği için erkenden hekime başvurun.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Sirt-ve-Omuz-Agrisi.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Sirt-ve-Omuz-Agrisi-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkSırt ve omuz ağrıları günümüzün en popüler rahatsızlıklarından biri haline geldi. Hareketsiz yaşam birlikte hayatımıza giren bu rahatsız artık her 5 kişiden birinde görülmeye başladı. Duruş bozukluğu ve uzun süre aynı pozisyonda çalışmak bu rahatsızlığı tetikliyor ve bu ağrılar kalıcı oluyor. Kişilerin hayatlarını ruhsal ve fiziksel yönden tahmin edilenden çok daha...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...