Sırt Ağrısı Neden Olur?Günümüz dünyasının en büyük problemlerinden biri haline gelmeye başlayan sırt ve boyun ağrıları, özellikle masa başında çalışan kişilerin yaşamlarını kabusa döndürmeye başladı. Masa başı işlerde çalışan ve gün içinde yeteri kadar hareket etme imkanı bulamayan kişiler bu ağrılar yüzünden hem iş hayatlarında hem de özel yaşantılarında büyük sorunlar yaşamaktadırlar.

Bu yazımızda bu ağrıların neden oluştuğuna ve ne yapılması gerektiğine değineceğiz. Sırt bölgemiz çok güçlü ve büyük olmasına rağmen vücudumuzun en zayıf bölgelerinden biridir. Sırt bölgesinde bacaklardan sonraki en büyük kas grupları bulunmaktadır. Bu rağmen en hassas bölgede yine sırt bölgesidir. Bunun en büyük nedeni ise bu bölgede kasların çok az çalışmasıdır. Vücudumuz diğer bölgelerinde bulunan kas grupları spor yapmasak bile gün boyunca çalışırken sırt bölgesindeki kaslar hemen hemen hiç çalışmazlar ve bunun neticesinde  güçsüz kalırlar. Omurgamızı desteklemek ve omurgamıza binen büyük bir kısmını karşılamak gibi önemli görevleri bulunan bu kaslar görevlerini yerine getiremedikleri vücudun dengesinin bozulmasına ve ağrılarına neden olurlar. Sırt ağrısını tetikleyen ilk neden duruş bozukluğudur. Ve duruş bozukluğunun en belirgin görüldüğü durum oturma anıdır. Zaten dikkat sırt ağrısı çekenler ayakta bu ağrığı çok hissetmezler. Ağrılar genellikle otururken başlar. Aşağıdaki resmi incelediğimizde durumu çok net anlayacaksınız.

Sırt Ağrıları Duruş Bozukluğu

Resimde gördüğünüz kırmızı ok, baş ve boyun bölgenizin ağırlığını temsil eder. Gördüğünüz gibi dik duran yani duruş bozukluğu olmayan kişilerde bu ağırlık direk olarak omurgaya biner ve omurga kaslar tarafından desteklenir. Sağ tarafta bulunan yani duruş bozukluğu olan kişide bu ağırlık omurgaya düzgün bir şekilde binmez. Omurga düz durmadığı için ağırlık boyun bölgesinde bulunan omurlara biner. Sırt kasları da uzayarak bu ağırlığı çekmeye çalışır. Bu durumda hem boyun omurlarınıza fazla yük biner hem de sırt kaslarınız sürekli gergin durumda kalır. Zaten yeteri kadar güçlü olmayan sırt kaslarınız bir süre sonra sertleşir ve kurumaya başlar. Çok kısa bir süre içinde de sırt kaslarınızın yapısı kalıcı bir şekilde bozulur ve si sürekli ağrı duymaya başlarsınız. Bu duruma düşmemek veya kurtulmak için şunları mutlaka yapmalısınız;

  • Sırt kaslarınızı çalıştıracak kondisyon hareketleri
  • Sürekli dik durmaya çalışmak
  • Sandalye veya koltuğunuz için ortopedik bel yastığı kullanmak

Sırt kaslarınız uyurken dinleniyor mu?

Bir çok kişi bu konuya önem göstermez. Çocukluktan bir yatış pozisyonu alışkanlığı kazanılır ve öyle devam edilir. Önemsenmeyen bu konu bütün ağrılarınız nedeni olabilir. Yatış şeklinizin doğru olduğundan emin olmalısınız. Rahat ediyorum , böyle uyuyabiliyorum diye direttiğiniz uyku pozisyonu sırt kaslarınızın bütün gece gergin kalmasına neden oluyor olabilir. Uyku pozisyonunu değiştirmek oldukça güç bir iştir. Fakat mutlaka uyuma pozisyonunuzu sorgulayın ve farklı yatış pozisyonları deneyin. Uyku zamanında sırt kaslarınızın dinlenmesi gerekmektir. Bir sonraki günün yükünü yorgun kaslarınız kaldıramaz ve ister istemez kambur oturmak zorunda kalırsınız.

Kilonuz fazla mı? 

Kilo fazlalığı da bu ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Fazla olan her bir kilo sırt kaslarınıza ve omurganıza fazladan yük getirmektedir. Kilonuz fazlaysa elinizden geldiğince kısa bir sürede bu fazlalıklardan kurtulun.

Doğru beslenin

Bütün kaslarımız kan yolu ile beslenir. Kanınızın temizliği kas ağrıları ile direk bağlantılıdır. Sürekli yağlı, şekerli beslenme ve hareketsiz yaşam kanınızda bulunan nitrik asit ve toksin miktarını arttırmaktadır. Kanınızın kaslarında oluşan nitrik asit ve benzeri atıkları temizlemek gibi çok önemli bir görevi vardır. Kanınız bu işlevini yeterli düzeyde yapamazsa kaslarınızın ürettiği bu atıklar kaslarınızda kalarak bu kasların çalışmasını bozmaktadır. Bu çok ama çok önemli bir sorundur. Ve kas ağrılarının en büyük nedenlerinden biridir.

  • Az ve sık tüketin
  • Bol bol yeşillik tüketin
  • Yağ ve şekerden uzak durun
  • Bol bol su tüketin (günde en az 2 litre yaz, kış)

Alternatif tedavi yöntemlerini denediniz mi?

Sırt ağrıları konusunda en bilinen yöntemler hacamat ve sülük tedavisidir. Bu tedaviler bu ağrıları tamamen bitirmese de uzun süreli rahatlama sağlıyorlar. Güvenilir ve hijyenik ortamlarda yaptırılması gerekilen bu tedavi yöntemlerinin bu ağrıları azalttığına birebir şahit olmuş bir kişi olarak hacamat ve sülük tedavisi sizlere öneriyorum.

Yazının başında söylediğim gibi ilk olarak spor, beslenme ve duruş bozukluklarının giderilmesi gerekmektedir. Bu problemler giderilmediği takdirde bu sorundan kurtulabileceğinizi düşünmüyorum. Kaybettiğimiz sağlığımızı kazanmak için birazcık olsun gayret etmeliyiz. Herkese sağlıklı bir hayat diliyorum.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/sırt-agrisi.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/sırt-agrisi-150x150.jpgFatih ELTUNSağlıksırt ağrısı nasıl geçer,sırt ağrısı tedavisiGünümüz dünyasının en büyük problemlerinden biri haline gelmeye başlayan sırt ve boyun ağrıları, özellikle masa başında çalışan kişilerin yaşamlarını kabusa döndürmeye başladı. Masa başı işlerde çalışan ve gün içinde yeteri kadar hareket etme imkanı bulamayan kişiler bu ağrılar yüzünden hem iş hayatlarında hem de özel yaşantılarında büyük sorunlar yaşamaktadırlar....Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...