Bu yazımda başından geçen bir rahatsızlığı yazacağım ve aynı rahatsızlığı geçirenler için bu rahatsızlıktan kurtulmanın yolunu anlatmaya çalışacağım. Sinir bozucu batma hissi…

Bu rahatsızlığı çeken çevremde kimse olmadığı için internet üzerinden insanların yorumlarına bakarak bir çözüm yolu var mı diye uzun süre takip ettim. Gördüm ki bu rahatsızlığı çeken epeyce bir insan var. Ve bir çoğu da benim gibi uzun zamandır çekiyor ve çözüm yolu bulamamış. Bu sinir bozucu hastalığı çekenler ne kadar zor olduğunu bilirler. Yaz ayının bitmesi soğuk havaların gelmesiyle birlikte;

  • Terleme azalır bir süre sonra yok olur
  • Ciltte kuruma başlar
  • Bir süre sonra da ciltte kepeklenme

ve bir süre sonra ani hareketlerde, sıcak ortamlara girince, utanınca veya heyecanlanınca vücudun birçok noktasında kızarma ve sert batmalar başlar. Bu olay başladığında vücudun yandığını hissederseniz. Normal şartlarda vücudunuz bu kadar sıcakken terlemeniz gerekmektedir fakat siz terlemezsiniz ve ateş gibi yanar vücudunuz. Tabii ki dediğim gibi bir de kızarma ve batma hissi. 

Sıcakta Batma Hissi, Kızarıklık ve Kaşıntı 1
Sıcakta batma hissi ve kaşıntı

Bu rahatsızlıktan dolayı sosyal hayatı mahvolan, kış aylarını hiç hareket etmeden geçiren çok fazla kişi olduğunu biliyorum. Ama gerçekten de kış aylarında çok hareket etmeden, her şeyden uzak geçirmek zorunda kalıyorsunuz. Her neyse; bende uzun zamandır çekiyorum bunu.

Bundan kurtulmak için çok şey denedim. İlk gördüğüm terleyemediğim. Terlemiyorum ve vücudum yanıyor. İnsan metabolizmasında terleme çok önemdir. Ter ile ısıyı atmazsanız vücudunuz tepki verir. Ben bunu kısa sürede anladım da çözüm bulamadım. Neden terlemiyorum?

Kendime termal eşofman takımı alıp yorgan altında terlemeye çalıştım. Bu eşofmanları giyip yorgan altında uzunca süreler bekledim. Tabi ki ısıtıcı açık bir şekilde. O kadar sıcaktan bunaldım ki anlatamam size. Ama garip bir şekilde sıcaktan nefes alamadığım halde terlemedim. Bunu uzun süre denedim tık yok.

Bir süre bu eşofmanlarla koşmaya başladım. Evet biraz ter atabildim. Ter attığımda bir kaç gün iyi gibiydim ama sonrası nafile. 

Hacamat yaptırıp kurtulmaya çalıştım yine olmadı. 

Sigara mı dedim yok.

Az mı su içiyorum dedim nafile.

Cildime çocuk yağı süremeye başladım yine sonuç yok.

Nasıl kurtulacağım!

Kronik ürtiker rahatsızlığı mı acaba diye şüphelendim. Vücudun fazla histamin enzimi üretmesi de bu tür sorunlara neden olmaktadır. Histamin üretime neden olan birçok sebep olabilir. Mesela yiyecekler. Ben de sürekli yediğim şeyleri sırayla bıraktım. Yumurtadan çok şüphelendim ama yine olmadı. Antihistamin hapı kullandım bana mısın demedi. Son zamanlara doğru aklımı kaçıracak gibi oldum. Daha önce doktora göründüğümde doktor kafana takma polen alerjisidir dedi beni ciddiye almadı. Biri alerji testi yaptırmış bir sürü gıdaya alerjisi olduğunu ve yememesi gerektiği söylenmiş. Bunu duyunca doktor işinden külliyen uzak durdum.

Yakın zamanda arkadaşımın düğünü vardı. Kına gecesine gittim. Oynamaya davet ediyorlar ama nerede o günler. Sırtın batıyor, kaşınıyor biraz hareket etsem beni mahvedecek biliyorum. Bütün gece oturdum. Arkadaşıma da çok ayıp oldu. Bir sonraki gün düğünde ne yapacağım diye kara kara düşünmeye başladım. Gündüz takım elbise almaya gittim. Kabinde elbiseyi denerken bir başladı kendimi nasıl dışarı attım anlatamam. Hava da sıcak. Nereye gitsem bu batmadan kurtulamıyorum. 

O an bastım gittim doktora. Doktora derdimi anlatınca doktor “bende yaşadım aynısını” dedi ve bana bir krem verdi. Sigarayı bırak ve su tüket dedi.

Ben pek ikna olmadım ama eczaneden aldım kremi gittim eve. Akşama kadar iki sefer sıcak suyla banyo yaptım. Ama kendimi kesele kesele derilerimi eskittim. Banyodan sonra kremi vücuduma yedirdim ve gittim düğüne. Şaka gibi ama bütün gece hiç durmadan oynadım. Hiçbir sorun yaşamadım. İnanamıyordum buna. 20 liralık krem beni bu dertten mi kurtardı? 

Sonra ki günlerde aynı şeyleri yaptım. Duş yerine banyo ve her banyodan sonra kremlenmek. Yaklaşık 20 gündür iyiyim. Cildim daha yağlı, kepeklenme yok ve batma hissi de hiç yok gibi. Kesin bir çözüm mü bu bilmiyorum zamanla göreceğim ama şunu söyleyebilirim 20 gündür çok rahatım. 

Gelelim kremin adına. Kremin adı “Excipial Lipo Emülsiyon” ve 20 TL. Denemenizi tavsiye ediyorum. Deneyen arkadaşlar sonuçları bildirsinler.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2017/05/batma-hissi.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2017/05/batma-hissi-150x150.jpgFatih ELTUNSağlıkBu yazımda başından geçen bir rahatsızlığı yazacağım ve aynı rahatsızlığı geçirenler için bu rahatsızlıktan kurtulmanın yolunu anlatmaya çalışacağım. Sinir bozucu batma hissi... Bu rahatsızlığı çeken çevremde kimse olmadığı için internet üzerinden insanların yorumlarına bakarak bir çözüm yolu var mı diye uzun süre takip ettim. Gördüm ki bu rahatsızlığı çeken epeyce...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...