Selülitle mücadelede kimi zaman kozmetiklerden kimi zaman da yediklerinizden destek almanız gerekiyor. Çünkü selülitin oluşumunda tükettiğiniz gıdaların büyük rolü var. Hangi besinler yarar, hangileri zarar veriyor? İşte cevabı!

Selülitin en temel nedeni, yağ depolanmasının gerekenden fazla olması. Yani ideal ağırlığın üzerinde olmak selülitin oluşmasındaki en önemli etken oluyor. Bununla birlikte kişinin yaşam tarzına göre selülitin ortaya çıkış hızı ve şiddeti de artabiliyor. ağırlık fazlası olmasa da, bölgesel yağlanma sonucu selülitler ortaya çıkabiliyor. Kişinin ağırlığı normal olsa da, yağ yüzdesinin kadınlarda 30 üst sınırına yakın olması, yağ deposunun fazla olduğu anlamına geliyor. ideal ağırlık ve normal yağ yüzdesine sahip olanlarda da selülit görülebiliyor. Bu durumda dolaşım problemleri akla geliyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesî’nden Uzman Diyetisyen Binnur Okan, sıvı tüketiminin düzenli dolaşım için çok önemli olduğunu söylüyor. Okan, “En az iki litresi su olmak üzere, bol sıvı alımı en büyük yardımcıdır. Tuz ve gazlı içeceklerse selülitle mücadelede diyetten İlk çıkarılması gerekenler” diyor.

1

Düzenli aktivite yapın Fiziksel aktivite, selülitle mücadele için çok önemli. Özellikleyürüyüş, koşu, bisiklet gibi egzersizler düzenli olarak yapıldığında hem oluşmuş selülitlerden kurtulmaya yardımcı oluyor hem de yenilerinin oluşumunu engelliyor.Yüzme ile suda yapılan egzersizler, selülite en kısa sürede etki eden ve azaltan egzersizler oluyor. Aslında önemli olan oluşmuş selülitlerden kurtulmakla birlikte yeniden oluşmalarını önlemek. Diyetisyen Binnur Okan, bunun için de yaşam kalitesinin iyileştirilmesi gerektiğini belirtiyor. Okan, “Düzenli uyku, düzenli fiziksel aktivite, yeterli ve dengeli Beslenme, yeterli su tüketimi, tuz kısıtlaması, yeşil çay tüketimi, gazlı içeceklerden, hazır meyve sularından, işlenmiş yiyeceklerden, alkol ve sigaradan kaçınma ile toksinlerden de arınarak selülitin yeniden ortaya çıkışı engellenebiliyor” diyor.

Düzenli Yemek Yiyin

Yemeklerinizi her gün aynı saatte yerseniz ve atıştırma zamanlarınızı da gün İçinde belirli saatlere bölerseniz, selülit savaşına önde başlarsınız. Uzmanlar, düzenli yemek yiyen kişilerin yemek saatlerinin dışında yemek yemeyi daha az düşündüklerini söylüyor. Böylece bu kişiler yemek saati dışında zararlı yiyeceklerden de uzak duruyor. Düzensiz yemek yediğinizde ise canınız sürekli bir şeyler atıştırmak istiyor ve atıştırmalıklar da çoğunlukla yüksek kalorili yiyecekler oluyor.

Beyaz Unu Reddedin 

Yapılan araştırmalar beyaz unu çok fazla tüketen kişilerin özellikle bel çevrelerinin daha kalın olduğunu ve bu bölgede selülit oluşumuna daha çok rastlandığını ortaya koyuyor. Tam tahıllı yiyeceklerse kilo vermenizi kolaylaştırırken, dolaylı yoldan da olsa selülit oluşumunu engelliyor, özellikle tahıllı ekmekte bulunan yüksek lif oranı uzun süre tok hissetmenize neden oluyor.

Tek Bir Çeşide Odaklanın

Yemeğinize çok fazla baharat ve aroma eklerseniz açlık hormonlarınızı harekete geçirirsiniz. Böylece de doyduğunuzun farkına varmaz ve yemeye devam edersiniz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; kırmızı biber, paprika ya da biber gibi acı tatlar daha az yemenize neden oluyor.

Selülite yağların sebep olduğu düşünülse de aslında tüm yağlar zararlı değil. Örneğin fındık, avokado ve zeytinyağı hem kilo vermenize yardımcı oluyor hem de selülit oluşmasını engelliyor. Bu yararlı yağlar doygunluk hissi de veriyor. Uzmanlar, bu yağların öğünlerin başlıca temeli olarak değil, sos şeklinde kullanılması gerektiğini belirtiyor.

Sebze Detoksu Yapın

International Journal of Obesity’nin (Uluslararası Obezite dergisi) yaptığı bir araştırmaya göre çok fazla kırmızı et tüketen kişilerin obez olma ihtimali diğerlerine oranla yüzde 27 daha fazla. Ayrıca bu kişilerin bel çevresindeki yağlanmadan kaynaklanan kalp hastalıklarına yakalanma riski de yüzde 33 daha fazla. Haftanın bir gününü kendinize sebze günü ilan edin. Bu gün içinde sebze ve meyveden başka hiçbir şey tüketmeyin.

Haftanın bir gününü kendinize sebze günü ilan edin.Bu gün içinde sebze ve meyveden başka hiçbir şey tüketmeyin. Sağlığınıza dost yağları tercih edin, bu yağlar arasında, Omega3 ve Omega6 bulunuyor. Yani biraz balığa merhaba demeye başlayın!

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Selulitsiz.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Selulitsiz-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkSelülitle mücadelede kimi zaman kozmetiklerden kimi zaman da yediklerinizden destek almanız gerekiyor. Çünkü selülitin oluşumunda tükettiğiniz gıdaların büyük rolü var. Hangi besinler yarar, hangileri zarar veriyor? İşte cevabı! Selülitin en temel nedeni, yağ depolanmasının gerekenden fazla olması. Yani ideal ağırlığın üzerinde olmak selülitin oluşmasındaki en önemli etken oluyor. Bununla birlikte...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...