Ramazan ayında uzmanlar sağlıklı beslenme konusunda uyarılarına devam ediyor. Diyetisyen Emine Sezgin, sahura kadar mutlaka 2,5–3 litre su tüketilmesine işaret ediyor. Orucun su ile açılmasını öneren Sezgin, kola ve gazlı içeceklerin iftarda ve sahurda tercih edilmemesini dile getiriyor.

Su icmekSezgin, yaptığı yazılı açıklamada iftar ve sahurda yağlı yiyeceklerden kaçınılması gerektiği uyarısında bulunuyor. Gün boyu sıvı tüketilmemesi nedeniyle bunu dengelemek için iftarda sıvı ve posalı yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğini söyleyen Sezgin, iftarda etin yağsız ve ızgara şeklinde tüketilmesini öneriyor. Çorba ve salatanın iftar sofralarından eksik edilmemesi gerektiğini dile getiren Sezgin, sahura kadar mutlaka 2,5–3 litre su tüketilmesine işaret ediyor. Orucun su ile açılmasını öneren Sezgin, kola ve gazlı içeceklerin iftarda ve sahurda tercih edilmemesini dile getiriyor. Orucu bir bardak su ile açtıktan sonra yemek aralarında su takviyesi yapılmasını öneren Sezgin, yemek öncesi fazla su tüketilmesinin mide şişkinliğine ve şeker düşmelerine neden olabileceğini söylüyor.

Tatlı tüketiminde ise baklava, şöbiyet gibi ağır tatlılardan uzak durulmasına işaret eden Sezgin, dondurma gibi sütlü hafif tatlıların tercih edilmesini söylüyor. Gün boyu aç kalan mideye iftarda aşırı yükleme yapılmamasının altını çizen Sezgin, tatlının yemekten bir iki saat sonra tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. İftar sonralarının vazgeçilmezi olan çayın yemekten en az bir saat sonra içilmesinin altını çizen Sezgin şunları söylüyor:” Çayı en az iftardan bir saat sonra içelim ki vücudumuz demir emilimini sağlasın.”

“SAHURDA MEYVE TÜKETİMİ SUSUZLUĞU AZALTIYOR”

MeyveYağlı yiyeceklerden sahurda da kaçınılmasını dile getiren Sezgin şunları söylüyor: “Türk geleneğinde sahurda hamur işi tarzı yiyecekler tercih ediliyor. Aslında tuzlu ve hamurlu yiyecekler su ihtiyacını daha çok arttırır. Kahvaltı tarzı, protein değeri yüksek olan yiyecekler tercih edilmesi gerekiyor. Mesela haşlanmış patates, yumurta, fırında yapılmış yiyecekler ve yoğurt tüketilebilir.”

Yaz meyvelerinin oruç sırasında susuzluğu birazda olsa önleyeceğinin altını çizen Sezgin, sahurda çayın da harareti keseceğini ve çay içilebileceğini dile getiriyor. Ayrıca Sezgin sahurda karpuz, kavun veya armut gibi sulu meyvelerin tercih edilmesini tavsiye ediyor. 
“ORUÇ DİYET OLARAK DÜŞÜNÜLMEMELİ” 

Orucun diyet olarak düşünülmemesi gerektiğini belirten Sezgin, oruç tutulurken metabolizmanın ve beslenme alışkanlığı çok değiştiğini ifade ediyor. Şeker hastalarının kesinlikle oruçtan uzak durması gerektiğini kaydeden Sezgin, çok uzun süre aç kalındığı için hamilelerin ve tansiyon hastalarının da oruç tutmamasını sözlerine ekliyor. 

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Su-icmek.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Su-icmek-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkOruçluyken Susamamak İçin,Sahurda Ne İçilir?,Su TüketimiRamazan ayında uzmanlar sağlıklı beslenme konusunda uyarılarına devam ediyor. Diyetisyen Emine Sezgin, sahura kadar mutlaka 2,5–3 litre su tüketilmesine işaret ediyor. Orucun su ile açılmasını öneren Sezgin, kola ve gazlı içeceklerin iftarda ve sahurda tercih edilmemesini dile getiriyor. Sezgin, yaptığı yazılı açıklamada iftar ve sahurda yağlı yiyeceklerden kaçınılması gerektiği uyarısında...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...