[dropcap font=”times” fontsize=”38″]R[/dropcap]uh Sağlığı ve Hastalıkları’ ile kişide görülen önemli uyumsuzlukları önleme, teşhis ve tedavi etmeyle uğraşan uzmanlık dalma psikiyatri denmektedir. Psikiyatrinin kapsamına giren şikayetler şunlardır:

-Uykusuzluk

-Sıkıntı, sinirlilik

-Durgunluk, huzursuzluk

Ruhsal Dengesizliklerin İleri Aşaması Ruh Hastalıklarıdır

-Unutkanlık, dalgınlık

-Aşırı şüphecilik

-Taşkınlıklar

-Sürekli gerginlik

Ruhsal Dengesizliklerin İleri Aşaması Ruh Hastalıklarıdır

-Kişilik bozuklukları

-İnsanlardan uzaklaşma

-Alkol ve Madde kullanımına ilişkin sorunlar

-Panik hissi

-Fobiler

-Aşırı kuralcılık

-Gerçek dışı düşünceler

-Vücutta açıklanamayan ağrılar, uyuşmalar

-Genellikle sıkıntı ve sinirlenme sonrası görülen bayılmalar.

Bu şikayetler psikiyatriyi ilgilendiren sorunların bir kısmıdır.17 Fakat davranış bozuklukları genel olarak “Nevrozlar’ ve “Psikozlar’ olmak üzere iki ana başlık altında incelenir. Bunlardan nevrozlar hafif, psikozlar ağır vakalardır.

Nevrozlar, organik bir sebebe bağlı değildir. Tamamıyla çevreden gelen olumsuzlukların etkisiyle kişide düşünce bozukluklarının ve ruhi çatışmaların ortaya çıkması halidir. Nevrozlu bir kişi, çevresi ile birtakım uyumsuzluklar yaşar fakat sıkıntılarının ve sorunlarının farkındadır. En önemlisi, gerçek hayattan kopmaz.

Psikozlarda ise durum oldukça farklıdır. Hasta gerçeklerden tamamıyla kopmuş, kişiliği dağılmıştır. Dahası; muhakemesi ve zihin fonksiyonları bozulduğu için kişi, hasta olduğunun farkında değildir. Hezeyan ve halüsinasyonlar söz konusudur.

Bu iki gruba girmeyen başka Anormal davranışlar da vardır. Bu kitapta tüm ruh hastalıklarına yer verilmeyecek, sadece bir kısmı incelenecektir. Burada amaç hem sizlere sık rastlanan bu ruh hastalıklarını tanıtmak hem de ruh sağlığının önemini hatırlatmaktır. Sağlıklı, dengeli bir ruh haline sahip olmanın neden gerekli olduğunu, sağlıksız, dengesiz bir yapının ileride nelere yol açabileceğini görmeniz amaçlanmaktadır.

Ebru ELTUN
Takip Edin

Ebru ELTUN

Yazar 'da Delinetciler Portal
Moda ve diğer bayan konularına farklı bir bakış açısıyla yeni anlamlar yüklemeyi çok iyi bilen Ebru, uzun yıllardır internet dünyasının enentelektüel yazarlarından biridir.
Ebru ELTUN
Takip Edin
https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/40011d1385842598-ruhsal-dengesizlik-1.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/40011d1385842598-ruhsal-dengesizlik-1-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkRuh Hastalığı,Ruhsal DengesizlikRuh Sağlığı ve Hastalıkları' ile kişide görülen önemli uyumsuzlukları önleme, teşhis ve tedavi etmeyle uğraşan uzmanlık dalma psikiyatri denmektedir. Psikiyatrinin kapsamına giren şikayetler şunlardır: -Uykusuzluk -Sıkıntı, sinirlilik -Durgunluk, huzursuzluk -Unutkanlık, dalgınlık -Aşırı şüphecilik -Taşkınlıklar -Sürekli gerginlik -Kişilik bozuklukları -İnsanlardan uzaklaşma -Alkol ve Madde kullanımına ilişkin sorunlar -Panik hissi -Fobiler -Aşırı kuralcılık -Gerçek dışı düşünceler -Vücutta açıklanamayan ağrılar, uyuşmalar -Genellikle sıkıntı ve sinirlenme sonrası görülen bayılmalar. Bu...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...