Regl DonemiNormal adet döngüsü 28-35 günde bir tekrarlanır. Bu kanama 3-6 gün arasında devam eder. İlk günlerde nispeten daha fazla olan kanama, yavaş yavaş azalarak en geç 7 günde normale döner.

Kadından kadına değişmekle birlikte, regl süresi boyunca ortalama 30-80 mililitre kan kaybedilir.Adet döneminde sıklıkla (PMS) premenstrüel sendrom denilen adet öncesi sendrom yaşanır. Kadınların %30-40 civarını etkiler. Bunun yanı sıra, adetleri geç veya erken görmek, kanamanın az veya çok olması, adetin sancılı geçmesi de sık yaşanılan sorunlardandır.

PMS, progesteron ile östrojen arasındaki dengenin bozulması ve beyindeki serotonin gibi hormon türevi maddelerin değişkenlik göstermesi sonucu ortaya çıkar. Fiziksel ve ruhsal olmak üzere iki şekilde gelişen sorunlar genellikle adet döneminin başlamasından 7-10 gün önce kendini gösterir ve belirtiler, bu dönem yaklaştıkça şiddetlenir.

PMS belirtilerini hafifletmek için; daha az tuz, rafine şeker, kırmızı et ve yağ tüketmelisiniz. Karbonhidrat ve sebze, meyve ağırlıklı beslenmeli, E ve B vitamini takviyesi almalısınız. Kafeinden ve alkolden uzak durmalı, uyku düzenine dikkat etmelisiniz. İnce giyinmek ve duş almak da bu sendromların azalmasına yardımcı olmaktadır.

Adetlerin ağrılı olmasının iki önemli nedeni vardır. Birincisi, kadında prostaglandin hormon seviyesinin yüksek olmasıdır. Genellikle 10’lu yaşların sonu ile 20’li yaşların başında görülen, 2-3 gün süren bu ağrıya; baş dönmesi, bulantı, kusma, halsizlik ve yorgunluk eşlik eder. İlaçlar sancının hafifletilmesine yardımcı olur. İkincisi ise, endometriozis ve miyom gibi organik hastalıklardır.

Adet döngülerinin 20 günden daha kısa sürmesinin altında yatan faktör, östrojen hormonunda yaşanan dengesizliklerdir. Adetin 35 gün aradan fazla sürmesinin nedenleri arasında birinci sırayı, kısırlığa da yol açabilen polikistik over sendromu alır.

Yılda birkaç kere adet düzensizlikleri yaşamak olağandır. Ancak art arda sorun yaşanmışsa, özellikle cinsel ilişki sırasında sancı hissediliyorsa, bir doktora başvurmak gerekir.

Ebru ELTUN
Takip Edin

Ebru ELTUN

Yazar 'da Delinetciler Portal
Moda ve diğer bayan konularına farklı bir bakış açısıyla yeni anlamlar yüklemeyi çok iyi bilen Ebru, uzun yıllardır internet dünyasının enentelektüel yazarlarından biridir.
Ebru ELTUN
Takip Edin
https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Regl-Donemi.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Regl-Donemi-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkAdet,ReglNormal adet döngüsü 28-35 günde bir tekrarlanır. Bu kanama 3-6 gün arasında devam eder. İlk günlerde nispeten daha fazla olan kanama, yavaş yavaş azalarak en geç 7 günde normale döner. Kadından kadına değişmekle birlikte, regl süresi boyunca ortalama 30-80 mililitre kan kaybedilir.Adet döneminde sıklıkla (PMS) premenstrüel sendrom denilen adet öncesi...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...