RasitizmRaşitizm hastalığına yakalanan çocuklarda yapılan araştırmalarda annelerinin hamilelik döneminde yeteri kadar D vitamini almadığı belirlendi. Sağlık Bakanlığı Raşitizmi Önleme Bilimsel Kurulu Üyesi Prof. Dr. Behzat Özkan, yaptığı açıklamada, özellikle hamile kadınların doğuma üç ay kala D vitamini alması gerektiğini söyledi. 
Raşitizm hastalığının, kemik uçlarında D vitamini eksiliği sonucunda kıkırdak dokunun kemiğe ulaşamamasından meydana geldiğini belirten Özkan, hastalık sonucunda bacaklarda eğilme ve çarpıklık oluştuğunu kaydetti. 

Özkan, raşitizme yakalanan 0-6 aylık bebeklerde araştırma yapıldığını belirterek, “Araştırmalarımızda hastalığa yakalanan bebeklerin annelerinin hamilelik döneminde yeteri kadar D vitamini almadığı ortaya çıktı” diye konuştu. 

Bebeklerin, annelerinin D vitamini deposuyla doğduğunu ifade eden Özkan, şunları söyledi: “Hamile kadınlar hamileliğinin son üç ayında D vitamini almalıdır. Eğer yeteri kadar vitamin almazlarsa çocuklarında raşitizm hastalığıyla karşılaşılma olasılığı artar. Ayrıca yetişme çağındaki çocuklar 3 yaşına kadar D vitamini almaya devam etmelidir.” 

“Raşitizm, En Fazla Doğu Anadolu’da Görülüyor” 

Raşitizm hastalığının güneş ışınlarından yeteri kadar yararlanılamaması sonucunda oluştuğuna dikkat çeken Özkan, “Güneş ışınları deriye yeteri kadar ulaşamayınca deride D vitamini sentezi yapılamıyor. Bu nedenle kemiklerde yeterince kalsiyum birikmiyor” dedi. Türkiye’de en fazla raşitizm hastalığının Doğu Anadolu Bölgesi’nde görüldüğünü vurgulayan Özkan, şöyle konuştu: “Raşitizm artık Doğu Anadolu’da gözüküyor. Batıda çok nadir ortaya çıkıyor. Batıdaki hastalar ise genellikle doğudan giden ailelerin çocukları oluyor. Bu durumda yeteri kadar güneş ışığı almamanın ve beslenme alışkanlıklarının etkisi vardır.” 

Raşitizme engel olmak için vücudun D vitamini ihtiyacının karşılanması gerektiğini ifade eden Özkan, şu açıklamalarda bulundu: “D vitamini almak için yeteri kadar güneş ışığı almalıyız. Pencere kenarında oturup güneşlenmekle vücut ihtiyacı olan D vitaminini alamaz. Çünkü pencere camından güneş ışınları yeteri kadar gelmez. Giyim tarzı da vücudun güneş ışınlarını almasında etkilidir. Çok kapalı giyimde deri güneş ışınları ile buluşamaz. Ayrıca D vitamini eksikliğini gidermek için balık tüketimi artırılmalıdır. Somon, tuna, sardunya, yumurta önemli D vitamini kaynaklarındandır.” 

Özkan, D vitamini eksikliğinin ayrıca raşitizmin yanı sıra çeşitli kanserlere ve kemik erimesine neden olduğunu belirterek 6 ayın altındaki bebeklerin doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ebru ELTUNSağlıkRaşitizm,Raşitizm Nedenleri,Raşitizm TedavisiRaşitizm hastalığına yakalanan çocuklarda yapılan araştırmalarda annelerinin hamilelik döneminde yeteri kadar D vitamini almadığı belirlendi. Sağlık Bakanlığı Raşitizmi Önleme Bilimsel Kurulu Üyesi Prof. Dr. Behzat Özkan, yaptığı açıklamada, özellikle hamile kadınların doğuma üç ay kala D vitamini alması gerektiğini söyledi.  Raşitizm hastalığının, kemik uçlarında D vitamini eksiliği sonucunda kıkırdak dokunun kemiğe...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...