Doğduktan sonra kuvözde en az 40 gün kalan prematüre bebekler üzerinde yapılan testlerde, bu bebeklerin acıyı zamanında dünyaya gelmiş sağlıklı bebeklerden daha fazla hissettikleri ortaya çıktı.Prematüre bebekler kuvözde kaldıkları sürece iğne, tüple beslenme, kan testleri gibi işlemlere maruz kalıyorlar. Daily Telegraph’taki habere göre, araştırmada, topuktan kan alınması sırasında elektroensefalogram (EEG) yöntemiyle bebeklerin beyin faaliyetleri izlendi.

Prematüre Bebek

En az 40 gündür hastanede bulunan bebeklerle, aynı yaştaki sağlıklı bebeklerin EEG sonuçları karşılaştırıldığında, prematürelerin ağrıyı daha çok hissettikleri yönünde bulgular elde edildi.

Bebeklerin topukları okşandığındaysa, prematüre bebeklerle zamanında dünya gelmiş bebeklerin beyin faaliyetleri arasında fark görülmedi. Böylece, prematüre bebeklerin hassasiyetinin acıya karşı olduğu sonucuna varıldı.

Prematüre Bebekler Acıya Daha Hassas

 

NeuroImage dergisinde yayınlanan başka bir araştırmanın, prematüre doğmuş bebeklerin çocukluk dönemlerinde acıya ve ağrıya daha hassas oldukları yönündeki bulguları da desteklediği bildirildi. University College London’dan baş araştırmacı Dr. Rebeccah Slater, “Araştırmamız, prematüre doğmak ve kuvözde kalmanın bebeğin beynindeki ağrı gelişimini etkilediğini gösteriyor” dedi.

Ebru ELTUN
Takip Edin

Ebru ELTUN

Yazar 'da Delinetciler Portal
Moda ve diğer bayan konularına farklı bir bakış açısıyla yeni anlamlar yüklemeyi çok iyi bilen Ebru, uzun yıllardır internet dünyasının enentelektüel yazarlarından biridir.
Ebru ELTUN
Takip Edin
https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/40003d1385838778-premat-re-bebek-1.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/40003d1385838778-premat-re-bebek-1-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkPrematüreDoğduktan sonra kuvözde en az 40 gün kalan prematüre bebekler üzerinde yapılan testlerde, bu bebeklerin acıyı zamanında dünyaya gelmiş sağlıklı bebeklerden daha fazla hissettikleri ortaya çıktı.Prematüre bebekler kuvözde kaldıkları sürece iğne, tüple beslenme, kan testleri gibi işlemlere maruz kalıyorlar. Daily Telegraph’taki habere göre, araştırmada, topuktan kan alınması sırasında elektroensefalogram (EEG)...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...