ObeziteGenlerimiz nasıl büyüyeceğimizi ve ne yapacağımızı belirliyor. “Ob geni” leptin denilen bir kimyasalı üretmek için vücuttaki hücrelere yağı depolamasını söylüyor. Vücuttaki yağın yakılmasından da sorumlu olan leptin ise beyne ne kadar aç veya tok olduğunu iletiyor. Araştırmacılar, obez kişilerde bu genin hatalı olduğunu ve yeterli leptin üretmedikleri için doyduklarını anlamadığını öne sürüyor. Ancak bu problem nadiren ortaya çıkıyor. 

Ebeveynler ve Genler: Ebeveynlerden birini obez veya aşırı kilolu olması sizin obez olma riskinizi arttıran en önemli faktör. Guardian’da yer alan bilgilere göre, bunun sebebi anne babanızla aynı genleri taşıyor olmanız veya aile üyelerinin benzer yeme alışkanlıkları taşıması. 

Rahatlama Yemeği: Kimi insanlar yemek yemeyi acı veren veya zor duygularla baş etme aracı olarak kullanıyor. Genelde insanlar sıkıldığında veya mutsuz olduğunda fazla yer. Rahatlama yemeği denilen bu alışkanlığı kırmak kolay değil. Depresyon, anksiyete veya güven eksikliği gibi psikolojik durumlar da yemeyi tetikliyor. 

Cinsiyet: Kadınların obez olma riski erkeklere göre daha fazla. 

Etnik Köken: Güney Asyalılar ve Afro-Karayipliler en önemli risk grubu. 

Yaş: 20 ve 40 yaş arasından erkekler ve kadınlarda kilo alma eğilimi baş gösteriyor. 

Menopoz: Menopoz sırasında meydana gelen hormon seviyesindeki değişiklikler kilo almayı kolaylaştırıyor. 

İçki İçmek: Alkollü içeceklerin çoğu yüksek oranda kalori içeriyor. 

Sigarayı Bırakmak: Sigarayı bırakmak sağlık için elbette faydalı ancak sonrasında kilo alma riski artıyor. 

Evlilik: Bekarlara göre, evli insanların aşırı kilo alma riski daha fazla. 

Çocuk Sahibi Olmak: Çocuk sonrası biraz kilo alıyor. 

Yetersiz Eğitim: Okulda daha başarısız olanların ileride obez olma riski daha fazla.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Obezite.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Obezite-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkGenlerimiz nasıl büyüyeceğimizi ve ne yapacağımızı belirliyor. “Ob geni” leptin denilen bir kimyasalı üretmek için vücuttaki hücrelere yağı depolamasını söylüyor. Vücuttaki yağın yakılmasından da sorumlu olan leptin ise beyne ne kadar aç veya tok olduğunu iletiyor. Araştırmacılar, obez kişilerde bu genin hatalı olduğunu ve yeterli leptin üretmedikleri için doyduklarını anlamadığını...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...