Nasıl Kilo Verebilirim?Bu yazımda fazla kilolardan ve bu fazla kilolardan nasıl kurtulabileceğinize değinmek istiyorum… 6 ay içinde hiç zorlanmadan 11 kilo vermeyi başarmış bir arkadaşımızın neler yaptığına da göz atarak kilo verme işini sağlam temellere oturtarak size anlatmaya çalışacağım.

Fazla kilolarınızın nedeni bir hastalık veya kullandığınız ilaçlar değilse bu yazıyı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Sağlıklı bir insanın fazla kilo almasının en büyük nedeni fazla veya yanlış beslenmesidir. Kilo vermek ne kadar zorsa, kilo almanın mantığı da o kadar kolaydır. Bütün canlılar yaşamlarına devam edebilmeleri için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Ve hemen hemen bütün canlılar ihtiyaç duydukları enerjiyi besin maddelerinden karşılarlar. Bazı canlılar besinlerini kendileri üretirken bazıları besin ihtiyaçlarını dışarıdan karşılarlar. Vücuda alınan besinler bir takım işlemlerden geçirilerek enerjiye döndürülürler. Bu enerjide günlük aktivitelerimizde kullanılarak yakılır. Eğer bu biyoloji dersi bilgilerini neden verdiğimi soruyorsanız hemen cevap vereyim; “kilo almamızın gerçek nedeni bu bilgilerde gizlide ondan”

Günlük tükettiğiniz yiyeceklerin tümünün enerji karşılığı değerinin 3000 kalori olduğunu düşünelim. Ve siz bütün gün boyunca 1000 kalorilik enerji harcadınız. Sonuç olarak harcanmayan 3000-1000=2000 kalorilik bir enerji kaldı.

Peki, bu harcanmayan 2000 kalori ne oldu?

Evet, işin sırrı burada gizli işte. Bu harcayamadığınız 2000 kalori vücudunuzda kaldı. Vücudunuz bu 2000 kaloriyi atamadığı için depoladı. Yani kilonuz birazcık arttı. Bu şekilde geçirdiğiniz her gün kilo hanenize artı olarak işlemektedir. İşte, kilo alma olayı bu kadar basit bir iştir.
Buradan şu sonucu çok kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz; hayat biçiminize göre beslenmeniz gerekiyor. Eğer hareketsiz bir yaşantıya sahipseniz, az yemelisiniz. Daha doğrusu yakabileceğiniz kadar yemelisiniz. İşte bu kadar basit bir kural işliyor.

Ama siz bu kurala uymadınız ve çok tükettiniz. Sonuç olarak da çok fazla kilo aldınız. Peki, bu durumda ne yapacaksınız?

Yazının bundan sonraki kısmında, 6 ay içinde hiç zorlanmadan 11 kilo vermeyi başarabilen bir arkadaşımızın tecrübelerini paylaşacağım. Yani, gerçek bir başarı öyküsünü sizlere sunacağım. Umarım bu sorunu yaşayan kişilere yardımcı olabilirim.

Bir kere şunu hemen söylemeliyim. Az yemek doğru beslenmek anlamına gelmiyor. Bunu aklınızdan hiçbir zaman çıkarmayın. Doğru beslenmenin en basit açıklaması “kararında, doğru besinleri tüketmektir”.

Doğru besinler hangileridir?

Annenizin yaptığı bütün yemekler doğru besinler sınıfına girer. Bunun dışında, dışarıdan aldığınız bütün besinler risklidir. Kesin ve kesin olarak şu besinlerden uzak durmalısınız.

Asitli ve şekerli içecekler (Neyi kastettiğimi biliyorsunuz)
Cips ve benzeri yiyecekler
Dışarıdan aldığınız yağlı hamur işleri

Az tüketmeniz gerek besinler;
Tatlı türleri
Çikolata ve benzeri besinler
Çekirdek, çerez gibi besinler

Sabah kahvaltınızı evinizde yapmıyor veya yapamıyorsanız işiniz çok zor demektir. Çünkü evde yapılmayan kahvaltılar yerine genelde dışarıdan alınan yağlı hamur işleri tüketilir. Eğer bu durum sizde de varsa bu duruma acilen çözüm bulmanız gerekiyor. Evde yapılan klasik sabah kahvaltıları kilo verebilmeniz büyük öneme sahip. Sabah tüketilen peynir, zeytin, domates, yumurta gibi besinler sindirim sisteminizin sağlıklı çalışması için hayati öneme sahip olan besinlerdir. Bu konuya çözüm bulacağınızı düşünerek yazıya devam ediyorum.

Yukarıda söylediğim gibi, annenizin pişirdiği yemekler yiyebileceğiniz en sağlıklı besinlerdir. Tabii ki, kararında yemek şartıyla.

Şimdi, akşam yemeği ile ilgili bir senaryo yazalım.

Akşam yemeklerinde önünüze konan bir tabak çorbayı içiyorsunuz. Ardından bir tabak ana yemeği yarım ya da bir ekmek ile tüketiyorsunuz. Hatta açlık hissiniz tam bastırılmadığı için yemekten sonra da atıştırmaya devam ediyorsunuz. Kolay kolay doymuyorsunuz.
Durumunuz böyle ise size çok net bir şekilde şunu söyleyebilirim, “doyuyorsunuz fakat aç kaldığınızı hissediyorsunuz”

Aslında çorbadan sonra bile doydunuz. Ne kadar aç olursanız olun, bir tabak çorba ve iki dilim ekmek sizi doyuracaktır. Siz, daha önce midenizi genişlettiğiniz için doymadığınızı hissediyorsunuz. Muhakkak sizde görmüşsünüzdür; bir oturuşta tabak tabak yemek ve 2-3 ekmek yiyebilen insanlar var. Size soruyorum, bu insanların mideleri nasıl bu kadar yemeği alabiliyor?

Demek ki, midelerimizin genişleme gibi bir özelliği var. Her gün yemekte 5 ekmek yerseniz, kısa sürede mideniz 5 ekmeği ve yemekleri alabilecek boyutlara ulaşıyor. Ondan sora da bu miktarların aşağısında yediğinizde açlık hissi duyuyorsunuz. Çünkü mideniz dolmuyor. Gördüğünüz gibi ilk problemi ortaya çıkardık. Olması gereğinden daha büyük boyutlara ulaşmış midemizi küçültmeye çalışarak işe başlayacağız. Bu işlem biraz sabır ve dayanma gücü istiyor. Midenizi küçültebilmeniz için onu ikna etmeniz gerekiyor. Ona, “artık eskisi gibi çok fazla miktarda besin göndermeyeceğim” mesajını vereceksiniz. Bu mesajı da yemek miktarını kısarak gönderebilirsiniz.

İlk olarak akşam yemeğini yarı yarıya düşürerek işe başlayabilirsiniz. Akşam yemeğini bir tas çorba, bir tabak yemek ve 2 dilim ekmeğe kadar düşüremelisiniz. Tek seferde bunu başaramayacağınızı düşünüyorsanız kademeli olarak düşürün. Akşam yemeğinden sonra meyvenin dışında hiçbir şey tüketmeyeceksiniz. Bu disiplini sağlayamazsanız kilo veremezsiniz. Bundan dolayı kendinize çok kati kurallar koyun ve uygulayın.

Şimdi gün içindeki durumu analiz edelim.

Öğle yemeklerinde ekmek ve tatlıdan uzak durun. Tatlı tamam da ekmeksiz zor oluyor diyorsanız, bir veya iki dilim ekmek yiyebilirsiniz. Çorba varsa çorba ile başlayın ve bir tabak yemek yiyin. Yemek yağlı bir yemekse daha az yiyin. İş yerlerinde öğle arasında çıkarılan yemekler genellikle çok yağlı oluyor. Pek sağlıklı da olmuyor bu yemekler. Bundan dolayı lütfen öğle yemeklerine dikkat edin.

Şimdi, gün içinde tüketeceğimi besinleri kısaca tekrar hatırlayalım.
– Sabah peynir, zeytin, bal, reçel, yumurta vs. kahvaltı ürünleri ile 3-4 dilimi geçmeyecek şekilde kahvaltı ediyoruz. Yağlı hamur işlerinden ve tatlı ürünlerden uzak duruyoruz.
– Öğle yemeğinde 2 dilim ekmek, çorba ve bir tabak ana yemek.
– Akşam yemeğini yarıya düşürüyoruz
– Gün içinde kesinlikle çikolata, tatlı, cips, asitli içecekler ve çerez ürünlerini tüketmiyoruz.

Bu beslenme kurallarına uyduğumuz takdirde 15 gün içinde midemiz bu yeni sisteme ayak uydurmaya başlayacaktır. İlk günlerde hissettiğiniz doymama hissinin yok olmaya başladığı göreceksiniz. Yaşantınız hakaretli ise gün içinde aldığınız kaloriden daha fazla yakacağınız için kısa sürede kilo vermeye başlayacaksınızdır. İnsandan insana metabolizma değiştiğinden dolayı kilo vermeye ne kadar sürede başlayacağınızı söyleyemem. Ama büyük bir ihtimalle ilk ay bittiğinde kilo kaybetmeye başlayacaksınız.

Yeme kurallarını düzenli bir şekilde uygulamaya devam edersiniz 6-12 ay içinde vücudunuz olması gereken kiloya kadar düşecektir.

Eğer hayatınızda hareket yok ise, bütün evde ya da masa başındaysanız işiniz birazcık daha zor. Bu yemek yeme kuralları kilo almanızı engelleyecektir fakat olan fazla kiloyu atmanız için ekstra bir şeyler yapmanız gerekebilir. Günde 1 km orta tempoda yürüyüş yapabilirsiniz. Sabah kahvaltıdan önce veya akşam yemeğinden sonra yapacağınız yürüyüş vücudunuza kalori yaktıracaktır. Gün içinde fazladan aldığınız kalori olmadığı için vücut depoladığı yağları yakarak kalori üretecektir. Bu da her gün için fazla kilo hanenize – yazacaktır. 6 ay boyunca bu düzeni bozmazdan devam ederseniz hatırı sayılır miktarda kilo verebileceğinizi düşünüyorum.

Gördüğünüz gibi, kendinize basit kurallar koyarak en azından kilo vermeye çalışabilirsiniz. Ki, ben bu şekilde kilo verebileceğinize inanıyorum. Şimdiden herkese başarılar diliyorum. Umarım kıs sürede fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/40651d1388539463-fazla-kilo.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/40651d1388539463-fazla-kilo-150x147.jpgFatih ELTUNSağlıkBu yazımda fazla kilolardan ve bu fazla kilolardan nasıl kurtulabileceğinize değinmek istiyorum... 6 ay içinde hiç zorlanmadan 11 kilo vermeyi başarmış bir arkadaşımızın neler yaptığına da göz atarak kilo verme işini sağlam temellere oturtarak size anlatmaya çalışacağım. Fazla kilolarınızın nedeni bir hastalık veya kullandığınız ilaçlar değilse bu yazıyı mutlaka okumanızı tavsiye...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...