Meyve YemekMeyveler vitamin deposu, tabii masum besinle olabilirler. Ancak dikkat! Hedefiniz yağ azaltmaksa, meyvenin içeriğindeki şeker, bu planınıza engel olabilir. Tamamen yasaklanmış olmasalar da rejim yaparken meyve tüketimini gözden geçirmenizde yarar var. Muscle & Fitness dergisinde ki habere göre meyvelerin içinde bulunan glisemik asit ve meyve ile ilgili bilinmeyen bütün gerçekler.

Niçin Kötü: Meyveler, tabii bir şeker olan fruktoz içerir. Dolayısıyla meyve tüketimi gövde yağlarını yakmanıza engel teşkil edebilir.

Nasıl Kötü: Vücudumuz fruktozu doğrudan bir yakıt olarak kullanamaz. Furuktozon öncelikle karaciğere gidip glikoza dönüşmesi gerekir. Meyvenin çoğunlukla kandaki glikoz ve insülin seviyelerini hızlı arttırmayan, düşük derecede glisemik bir karbonhidrat olmasının sebebi de budur. Eğer karaciğer glikojen ile dolu ise, gelen furuktozu glikoza değil, yağa dönüştürür.

Düşmandan Irak Durun!

Siz siz olun, her zaman taze ürünleri tercih edin. İşlenmiş, paketlenmiş ya da konservelenmiş ürünleri satın almamaya itina gösterin. İşlenmiş ürünler genellikle daha fazla şekerle doyuma ulaşmıştır ve tıpkı meyve suları gibi, ırak durulması gereken ürünlerin başında gelir.

Glisemik Endeks Nedir?

Gıdaların kan şekerini yükseltme hızına glisemik indeks denir. Eşit miktarda karbonhidrat içerseler de yiyeceklerin kan şekerini arttırıcı etkileri birbirinden farklıdır. Bunun nedeni yiyeceklerdeki karbonhidratların sindirim sisteminden farklı hızda geçmesi ve emilmesidir.Farklı gıdalar aş sonrasında kanın glukoz içeriğinin artışı üzerine değişik etkilere sahiptirler

Diyette Dikkat Edilecek Hususlar

• Meyve seçiminde kullanabileceğiniz en iyi referans “glisemik endeks” değerleridir. Bir meyvenin gilisemik endeksi ne kadar düşükse diyetinizde o kadar yer verebilirsiniz.

• Glisemik endeksi düşük gıdaların seviyesi 55 ve altıdır; spor sonrası dışında glisemik endeksi 70’i aşan meyveleri tercih etmeyin.

• Glisemik endeksi düşük karbonhidratlar, kandaki glikoz ve insülin seviyelerinde küçük dalgalanmalara yol açarlar.

Meyve

Glisemik İndeksi Tablosunda Meyveler

BESİN GI DEĞERİ
-Elma 38
-Muz 52
-Greyfurt 25
-Üzüm 46
-Kuru üzüm 56
-Kivi 58
-Mango 51
-Portakal 42
-Şeftali 42
-Hurma 103
-Karpuz 72
-Armut 38
-Ananas 66
-Çilek 40

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Meyve-Yemek.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Meyve-Yemek-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkMeyveler vitamin deposu, tabii masum besinle olabilirler. Ancak dikkat! Hedefiniz yağ azaltmaksa, meyvenin içeriğindeki şeker, bu planınıza engel olabilir. Tamamen yasaklanmış olmasalar da rejim yaparken meyve tüketimini gözden geçirmenizde yarar var. Muscle & Fitness dergisinde ki habere göre meyvelerin içinde bulunan glisemik asit ve meyve ile ilgili bilinmeyen bütün...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...