Kadınların kabusu haline gelen menopozun sıkıntılı dönemlerinden kurtulmak, sağlıklı bir yaşam yürütmek için; beslenme dahil çeşitli önlemler almak gerekiyor.

Menepoz

Uzmanlara göre, kadın hayatı menopozdan önce ve menopozdan sonra diye ikiye ayrılıyor. Menopozla adetten kesilen kadının vücudunda oluşan birtakım değişiklikler, yaşam tarzlarını da etkiliyor. Ancak bu sıkıntılı dönemlerini yaşamlarında yapacakları değişiklik ve alacakları önlemlerle rahat bir şekilde geçirebiliyorlar.

Artık kadınlar daha iyi bir sağlık stratejisi benimseyerek yaşamlarının bu yeni aşamasında eşlik hormonal değişiklikler için kendilerini hazırlayabilirler. Doğum ve menopoz sonrası kadınların kendi vücutlarını destekleyebilmesi ve kilolarını muhafaza edebilmeleri için Life Fitness Akademi uzmanlarından öneriler;
Menepoz 1
Depolama Taşıma: Genç kadınlar üreme yıllarında genellikle yağ östrojen düzeyleri yüksek olup kalça etrafında toplanır. Başlangıç östrojen seviyesini menopoz sırasında azaltmak için, bünyenin daha orta bölümünde sık rastlanan kilolar yağ – kalp hastalığı için tehlikedir. Menopoz öncesi mücadeleye başlamak için haftada en az üç gün direnç eğitimi ve iki gün kardiyo etkinliği yapılmalıdır.

Uzun Yürüyüş: Östrojen düşüş ve daha az etkili kalsiyum emilimini doğum menopoz getirdiği tabakasına zarar veren hastalık osteoporoz kemik yoğunluğu yakalanma riskini arttırır. Kadınlar diyet yaparlarken Kalsiyum ve D vitamini kaybını durdurmak için az yağlı süt, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzeler gibi besinleri tüketmelidirler. Aynı zamanda ağırlık da kaldırmalı ve kemik yapısını güçlendirmeye yardım eden egzersizler yapmalıdırlar. Spor salonlarında ya da ev işleri sırasında ağırlık kaldırmak, kadınları uzun yıllar ayakta tutabilir.

Sigara Bırakma: Sigara içmek östrojen seviyesini azaltıyor. Buda sigara içen kadınların sigara içmeyen kadınlara oranla daha erken menopoza girmelerine sebep oluyor. Aynı zamanda menopozal sonrası için kadınların iki farklı alanı, sigaranın osteoporoz ve kalp hastalığı ile bağlantıları da vardır. Bunun mümkün olduğu kadar dışarısında kalmalısınız.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Menepoz-1.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Menepoz-1-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkMenepozla Başa Çıkmanın YollarıKadınların kabusu haline gelen menopozun sıkıntılı dönemlerinden kurtulmak, sağlıklı bir yaşam yürütmek için; beslenme dahil çeşitli önlemler almak gerekiyor. Uzmanlara göre, kadın hayatı menopozdan önce ve menopozdan sonra diye ikiye ayrılıyor. Menopozla adetten kesilen kadının vücudunda oluşan birtakım değişiklikler, yaşam tarzlarını da etkiliyor. Ancak bu sıkıntılı dönemlerini yaşamlarında yapacakları değişiklik...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...