Kolon olarak adlandırdığımız sistem kalın bağırsak, makattan başlayarak ince bağırsağa kadar devam eden ve yaklaşık 2 mt uzunluğunda olan sindirim sisteminin en son parçasıdır. Elli yaşındaki bir insan elli yıllık ömrü boyunca ortalama 40 ton gıda, 30 ton sıvı alıyor ve bunların hepsi bağırsaklardan geçiyor.

Kolonoskopi

Milyarlarca zehir ve tehlike bağırsaklar tarafından organizma içine sızması önleniyor. Bu zararlı toksik maddeler bazen sinsi bir şekilde hissettirmeden güçleniyor ve kolon kanseri olarak vücudun kalesini ele geçirebiliyor. Bazen de vücuda sinyaller vererek uyarılar yapıyor. Bu uyarılar; tam dışkılıyamama, sürekli yorgun hissetme, iştah kaybı, yemeklerden sonra karın ağrısı, şişkinlik, devamlı gaz halleri, dışkıda kan, siyah dışkılama, ince kurdele şeklinde dışkı, yıllar süren kabızlık halleri, mide bulantısı vb. gibi insana uzun yıllar süren sinyaller veriyor. Sağlıksız veya yanlış beslenme, sigara, alkol ve tüm kötü alışkanlıklar ve aileden gelen genetik riskler de kolon sağlığını önemli ölçüde tehdit ediyor.

Bu yüzden ortalama kırk yaşından sonra yapılan kolon taramaları hem erkenden bir hastalığın önlemini alacak hem de ileride oluşabilecek bir riski önleyecektir. Kolonoskopi taraması normal çıksa bile her dört yılda bir  tekrarlamak olası bir önlem sağlayacaktır. Bununla beraber düzenli spor yapmak, bol su içmek, posalı -lifli- besinler tüketmek, kırmızı et tüketimini azaltmak, göbek bölgesi başta olmak üzere kilolardan kurtulmak kolon sağlığının en temel baş unsurlarıdır.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/Kolonoskopi.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/Kolonoskopi-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkKolon olarak adlandırdığımız sistem kalın bağırsak, makattan başlayarak ince bağırsağa kadar devam eden ve yaklaşık 2 mt uzunluğunda olan sindirim sisteminin en son parçasıdır. Elli yaşındaki bir insan elli yıllık ömrü boyunca ortalama 40 ton gıda, 30 ton sıvı alıyor ve bunların hepsi bağırsaklardan geçiyor. Milyarlarca zehir ve tehlike bağırsaklar tarafından organizma...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...