Ülkemiz tam anlamıyla bir kültür yuvasıdır. Her yeri her köşesi farklı kültür, gelenek ve alışkanlıklarla doludur. Ama bir alışkanlığımız var ki nereye giderseniz gidin değişmiyor. Ne mi o? Sıcak su…

Evet biz sıcak suyu çok seven bir milletiz. Banyo yapmayı da sıcak suyu da çok severiz. Öyle ki bir çoğumuzu yazın sıcağında bile banyoda sıcak su kullanıyoruz. Ülkemiz çok soğuk bir ülke olmamasına rağmen böyle alışkanlık kazanmış  milletimizi. Annelerimizin bizleri sıcak hatta kaynar sularla yıkayarak büyütmesi buna sebep olmuş olabilir. Aslına bakarsanız temizlenebilmek için gerçekten de sıcak su çok önemli. Sadece temizlenmekte değil, sıcak suyun verdiği bir rahatlama hissi de var. Fakat gelin görün ki sularımız artık eskisi gibi temiz değil. Sularımız kirli demek istemiyorum ama çok kireçli ve doğal olarak klorlu. 

Sularımızın bu durumu çok açık ortada iken ne yazık ki bununla ilgili bir çalışma yapılmıyor. En azından ben hiç duymadım. Bu kireçli suların bir de ısıtılması suyu gerçekten tehlikeli bir hale getirebiliyor. Ülkemizde son zamanlarda deri hastalıkları aldı başını gitti. Ve ne yazık ki deri hastalıkları teşhis edilmesi en zor hastalıklardan biridir. Deriyi neyi tahriş ettiği veya derinin neye karşı alerji reaksiyonu gösterdiğini saptamak bazen gerçekten çok zor oluyor. Yüzlerce alerji testi, kullanılan onlarca merhem ve benzeri tedavi yöntemleri  bu hastalıkların önüne geçemeye-biliyor. 

Her ne kadar derimizin sağlığına pek dikkat etmesek de derimizde herhangi bir organımız gibi değerli ve hassastır. Ne yazık ki bunu deri sağlığımızı kaybetmeden anlayamıyoruz. Bende bu gruptan biri olarak deri sağlığını kaybetmiş ve zor zamanlar geçirmiş biriyim.

Konuyu çok uzatmak istemiyorum. Ama epey zaman derimdeki sağlık sorununu gidermek için uğraştım. Sebebini bulmak için gitmediğim doktor kalmadı. Yukarıda dediğim gibi, deri rahatsızlıkları tedavisi çok zor rahatsızlıklardandır. İlaçlar, kremler derken önüne geçemedim. Derimde özellikle kış aylarında kuruma, pul pul dökülme ve kaşıntı oluyordu. Derimin neden bu kadar zayıf düştüğünü bir türlü bulamadım ve sıkıntıyı uzun süre çektim. Bir gün bir tanıdığımın konuya müdahale olarak beni sıcak su konusunda uyarmasıyla konuya bakış açım tamamen değişti. 

Sık sık banyo yapan, banyoyu da sıcak su ve kese ile yapan biri olarak derimin zayıflamasının asıl sebebinin bu olacağı şüphesi içime düştü ve gün geçtikçe de büyüdü gitti. 

Bu alışkanlığımı değiştirerek durumu gözlemlemeye karar verdim ve banyo alışkanlıklarımı değiştirmeye başladım. Çok ılık su, az ve narin kese, kısa süre ve banyo periyodunu uzatarak işe başladım. Kısa süre sonra derimin daha sağlıklık görünmeye başladığı fark ettim. Kuruma ve pul pul görüntü gitmeye başladı. Sonuç olarak kısa süre içinde kaşıntı ve kızarıklık sorunundan kurtulmayı başardım. Sıcak ve kireçli suyun derimi çok yıprattığını çok üzün süre sonra anladım. Eğer sizin de buna benzer sorunlarınız varsa en azından bir süre dediklerimi uygulayabilirsiniz. Belki de size iyi gelmiyordur sıcak su…

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/10/sicak-su-kasinti-deri.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/10/sicak-su-kasinti-deri-150x150.jpgFatih ELTUNSağlıkÜlkemiz tam anlamıyla bir kültür yuvasıdır. Her yeri her köşesi farklı kültür, gelenek ve alışkanlıklarla doludur. Ama bir alışkanlığımız var ki nereye giderseniz gidin değişmiyor. Ne mi o? Sıcak su... Evet biz sıcak suyu çok seven bir milletiz. Banyo yapmayı da sıcak suyu da çok severiz. Öyle ki bir çoğumuzu...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...