CignemekYapılan yeni bir araştırma, lokmalarını daha fazla çiğneyerek yiyenlerin daha az kalori aldıklarını gösterdi. Araştırmada, Çin’deki Harbin Tıp Üniversitesinden Jie Li, çiğnemelerinde ayrım olup olmadığına bakmak için 14 obez genç ile 16 normal kilodaki genç üzerinde inceleme yaptı.

Araştırmacılar, daha fazla çiğnemenin deneklerin daha az yemelerine yol açıp açmadığına, kan şekeri seviyelerini ve hormonlarını etkileyip etkilemediğine baktılar. Çiğneme miktarıyla, beyne “ne zaman yemeğe başlamak ve ne zaman bitirmek gerektiğini” ileten hormonların seviyesinde bağlantı olduğu saptandı.

Daha fazla çiğneyenlerde iştah hormonu “ghrelin”in kandaki seviyesinin düşük, iştahı azalttığına inanılan CCK seviyesinin ise yüksek olduğu belirlendi.

Lokmalarını 40 kez çiğneyen deneklerin yüzde 12 oranında daha az kalori aldıklarını belirleyen araştırmacılar, bunun da daha az kilo anlamına geldiğini belirttiler.

Washington Üniversitesi Obezite Araştırma Merkezi müdürü Adam Drewnewski, ortalama bir kişinin kalori miktarını yüzde 12 azaltmasının, yılda 11 kilo kaybetmesini sağladığını belirtti.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Cignemek.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Cignemek-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkYapılan yeni bir araştırma, lokmalarını daha fazla çiğneyerek yiyenlerin daha az kalori aldıklarını gösterdi. Araştırmada, Çin’deki Harbin Tıp Üniversitesinden Jie Li, çiğnemelerinde ayrım olup olmadığına bakmak için 14 obez genç ile 16 normal kilodaki genç üzerinde inceleme yaptı. Araştırmacılar, daha fazla çiğnemenin deneklerin daha az yemelerine yol açıp açmadığına, kan...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...