Vücudun yükünü hayat boyu çeken kemikler insanın sağlıklı yaşaması için çok önemlidir ve beslenmeyle doğrudan ilişkisi vardır

– Kemik kaybını önlemek ve yavaşlatmak için basit adımlar atabilirsiniz. Kalsiyum açısından zengin kaynaklar olan lahana, brokoli, badem, şalgam, roka, marul, ıspanak, kemik suyu çorbası, sığır paçası çorbası, yumurta, karaciğer, sardalya, somon, gibi besinlerin tüketimini arttırabilirsiniz

– Hücrelerin güçlenmesi ve yenilenmesi için arı sütü ve polen kullanabilirsiniz.

– D Vitamini çok önemlidir, alınan kalsiyumun yararlı olabilmesini sağlar Günlük 20 dakika (güneş yağı kullanmadan) güneş ışığı iyi bir D vitamini kaynağıdır Yeterli D vitamini alınmıyorsa D Vitamin destekleri alınması da son derece gereklidir.

Kemik Sağlığı ve Beslenme 1

– K Vitamini alınan kalsiyumu vücutta uzun süre kalmasını sağlar, C vitamin ise kolajen üretimini arttırdığından önemleri büyüktür. B12 ise kemik sağlığı için önemlidir, Fosfor da kemikleri güçlendiren hydropeptide açısından hayati tamamlayıcı bir mineraldir. Magnezyum da kemik sağlığı için önem taşır.

– Aşırı kahve, şeker ve alkol tüketimi kemik sağlığını olumsuz etkiler. Ayrıca aşırı et tüketenlerde de kemik kaybının arttığı görülmüştür.

– Yapılan araştırmalar günlük tüketilen Omega 3 alımının kemik yoğunluğunu arttırdığını tespit etmiştir. Ayrıca kilo almamaya dikkat etmelidir.

-Günde 1000 mg kalsiyum magnezyum destekleri alınabilir. 

– Ayrıca ayının sırt yağı kemikleri güçlendirir, kırıklara, çatlaklara tayda verir

– Günlük yapılan egzersizler kemik sağlığını güçlendirir, (yürüyüş, koşu, merdiven çıkma , tenis , bisiklet , plates , yoga , hafif ağırlık kaldırma egzersizleri vb.
https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/Kemik-Sagligi.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/Kemik-Sagligi-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkVücudun yükünü hayat boyu çeken kemikler insanın sağlıklı yaşaması için çok önemlidir ve beslenmeyle doğrudan ilişkisi vardır - Kemik kaybını önlemek ve yavaşlatmak için basit adımlar atabilirsiniz. Kalsiyum açısından zengin kaynaklar olan lahana, brokoli, badem, şalgam, roka, marul, ıspanak, kemik suyu çorbası, sığır paçası çorbası, yumurta, karaciğer, sardalya, somon, gibi besinlerin tüketimini arttırabilirsiniz - Hücrelerin...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...