Karaciğer organı, vücutta gördüğü fonksiyonlar nedeniyle çok önemli bir organdır Yediğimiz her besin karaciğerden geçerken, gerekli olan maddeler Karaciğerde depolanır ve ihtiyaç organına gönderilir. Ancak görevini yapmayan bir karaciğer depolamayı yapamaz ve karaciğer sağlığı tehlikeye girer.

Karaciger Sagligi

Karaciğer Sağlığı İçin;

– Kimyasallardan uzak durmalı, boya kokusu, böcek ilacı, tiner, egzos, matbaa,yapıştırıcı, deterjan ve çamaşır suyu kokularından uzak durmalıdır.

– Düzenli egzersiz yapmalı, fazla Kiloları vermelidir Alkol, sigara, siyah çay ve kahve tüketmemelidir.

-Bünyeyi çok yormamalı, uyku düzenine dikkat etmeli, uzun süre aç kalmamalıdır.

-Aşırı kırmızı et tüketiminden kaçınmalı, aşırı protein tüketimi sınırlandırılmalıdır, sakatatlar, yağlı etler, tavuk derisi vs kesinlikle bırakılmalıdır.

– Sülfür içeren besinler karaciğeri temizler (bunların başında sarımsak, soğan, lahana, brokoli, brüksel lahanası gelir).

-Tam tahıl içeren gıdalar karaciğeri korumaya alır. Şekerli tüm ürünleri azaltmak bunun yerine sadece hakiki şekersiz bal kullanmak uygun olacaktır.

-Karaciğer için çok faydalı olan gerçek balda bulunan hayati maddeler, karaciğer dokusunu güçlendirir ve karaciğer fonksiyonlarının yerine getirilmesini sağlar – Lifli posalı- besinler karaciğere destek olur.

– Başkası tarafından kullanılan traş bıçakları, iç çamaşırları, diş fırçaları, şırıngalar vs sakın kullanmayın, doktorunuz önermedikçe gelişi güzel sentetik ilaç almayın.

– Devedikeni, ekinezya, enginar, gerçek saf bal, B vitaminleri (arı poleninde bolca bulunur), E vitamini (Arı sütünde bolca bulunur) kullanılabilir.

Ebru ELTUN
Takip Edin

Ebru ELTUN

Yazar 'da Delinetciler Portal
Moda ve diğer bayan konularına farklı bir bakış açısıyla yeni anlamlar yüklemeyi çok iyi bilen Ebru, uzun yıllardır internet dünyasının enentelektüel yazarlarından biridir.
Ebru ELTUN
Takip Edin
https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/Karaciger-Sagligi.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/Karaciger-Sagligi-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkKaraciğer organı, vücutta gördüğü fonksiyonlar nedeniyle çok önemli bir organdır Yediğimiz her besin karaciğerden geçerken, gerekli olan maddeler Karaciğerde depolanır ve ihtiyaç organına gönderilir. Ancak görevini yapmayan bir karaciğer depolamayı yapamaz ve karaciğer sağlığı tehlikeye girer. Karaciğer Sağlığı İçin; - Kimyasallardan uzak durmalı, boya kokusu, böcek ilacı, tiner, egzos, matbaa,yapıştırıcı, deterjan ve...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...