Kalitesiz gözlükler göz merceğini etkileyerek katarakt oluşumunu hızlandırdığı gibi, retinada bulunan sarı noktayı etkileyerek görmenin azalmasına yol açabiliyor.İşte, Alman Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Ofluoğlu’nun ağzından güneş gözlükleri ile ilgili şu tavsiyelerde bulundu.

Kalitesiz Güneş Gözlükleri Göze Zarar Veriyor

Göz Sağlığını Bozabilir

“Gözlük seçiminde en önemli nokta güneşin zararlı etkilerinden korunmak için gözlük camının % 100 uv (ultraviole) filtreli ve kaliteli olmasıdır. Gözlüğümüz %100 uv filtreli değilse, göze gelen yoğun güneş ışını fotooksidatif stres denilen bir tahribatla göz merceğimizi etkileyerek katarakt oluşumunu hızlandırır. Ayrıca retinada sarı noktayı bozarak görmeyi bozabilir. Diğer bir değişle sarı nokta hastalığına neden olabilir. Ayrıca, kalitesiz gözlük kullanımı nedeniyle özellikle renkli gözlerde ışığa hassasiyet artar. Bunun yanı sıra, çok sıcak bölgelerde konjonktivada pterjium oluşumuna da neden olabilirler.

Gözlük Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Gözlüğün modelinden çok işlevi önemlidir. Bu nedenle güneş gözlüğünün camının ultraviyole korumalı olmasına dikkat edilmelidir. Geniş camlı, yüze iyi oturan ve göze yakın yerleşen gözlükler en iyi korumayı sağlar. Camın rengi her yerinde aynı olmalıdır. Bazı yerleri koyu, bazı yerleri açıksa o gözlük kalitesiz demektir. Güneş gözlüğünü taktığınızda görmenizin bulanmaması gerekir. Eğer görmeniz bulanıyorsa bu, gözlüğün kalitesiz olduğunu gösterir. Güneş gözlüklerinin üzerinde mor ötesi ışınları kestiğini gösteren bir tescilin olması gerekir. Sağlık Bakanlığı tüm güneş gözlükleri için sertifika mecburiyeti getirdiğinden dolayı, gözlük satın alırken mutlaka sertifikası istenilmelidir. 

Optikçilerden Almaya Özen Gösterin

Sağlık Bakanlığı`nın getirmiş olduğu güneş gözlüklerindeki sertifika zorunluluğu nedeniyle optikçilerde satılan gözlüklerin tercih edilmesini öneriyoruz. Zira, optikçilerde satılan gözlüklerin daha kaliteli ve göz sağlığımızı koruduğu biliniyor. Öte yandan, bazı kişiler ucuz olması açısından işporta tezgâhlarından güneş gözlüğü almayı tercih ediyorlar. Bu kişilere ise özelikle mevsim sonu indirimlerini takip etmelerini önerebiliriz. Ancak günümüzde bazı güvenilir mağazalardan kaliteli ve ucuz gözlük temin edebilmek de mümkün.”

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/40046d1385918647-gunes-gozlugu.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/40046d1385918647-gunes-gozlugu-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkGüneş Gözlüğü,Kalitesiz Güneş GözlüğüKalitesiz gözlükler göz merceğini etkileyerek katarakt oluşumunu hızlandırdığı gibi, retinada bulunan sarı noktayı etkileyerek görmenin azalmasına yol açabiliyor.İşte, Alman Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Ofluoğlu’nun ağzından güneş gözlükleri ile ilgili şu tavsiyelerde bulundu. Göz Sağlığını Bozabilir 'Gözlük seçiminde en önemli nokta güneşin zararlı etkilerinden korunmak için gözlük camının %...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...