KafeinEğer sabahları uyanır uyanmaz eliniz kahve, soda yada asitli bir içeceğe gidiyorsa düşünmenize gerek yok. Çoğumuz kafeinin bağımlılık yarattığını biliyoruz ama acaba bir gün içinde ne kadar kafein tükettiğimizi biliyor muyuz? 

Kafein merkezi sinir sistemi uyarıcısıdır. Beyni uyandırır, sindirim sistemini uyarır, metabolizmayı hızlandırır ve ruh halimizi etkileyen sinir iletici olan beyindeki seratoninin seviyesini arttırır. Sporcular bazen kafeini serbest yağ asitlerini enerjiye çevirebilmek ve glikojen fazlasını daha sonra kullanabilmek için alırlar. Kafein aynı zamanda metabolizma üzerindeki etkisine bağlı olarak yağ yakıcı olarak da kabul edilmektedir. 

Kafeinin Olumsuz Etkileri

-Çarpıntı 

-Huzursuzluk

-Uykusuzluk 

-Endişe ve tedirginlik 

-Ağız kuruluğu 

-Hazımsızlık

-Konsantrasyon bozukluğu

-Kaslarda kasılma 

Bazı insanlar bu olumsuz etkilere alışmıştır ve bunlardan kurtulmak için bile kafeine sarılmaktadır. Kafein bağımlılık yarattığı gibi genellikle baş ağrısına, huzursuzluğa, uykusuzluğa ve konsantrasyon bozukluğuna neden olmaktadır.

Bazı Besinlerdeki Ortalama Kafein Miktarı

-Hazır kahve: 115 mg 

-Diet Cola: 41 mg 

-Buzlu çay: 15 mg 

-Hazır kafeinsiz kahve: 3 mg 

-Kafeinli su: 70 mg 

-Çay: 31 mg 

-Espresso: 35 mg 

-Çikolatalı şeker çubuk: 20 mg 

Vücudunuz için gerekli olan kafein miktarı 100 mg’dır. Bir bardak kahveden ne kadar kafein aldığınıza bir bakın. Çocuklar çok daha az doz kafeinden bile etkilenmektedir. Çocuğunuz değişken davranışları için onu suçlamak yerine kafeinin sebep olabileceğini bir düşünün. 
Kafein 1
Ne Kadarı Çok Fazla Olur? 

Bir çok uzman gün içinde yaklaşık 3 fincan kahveden aldığınız 200-300 mg kafeinin uzun vadede sağlık sorunlarına yol açmayacağını belirtmektedir. Kafein vücuttan birkaç saat içerisinde atılır ve vücutta üretilmez. Düşük riskine yada erken doğuma karşı önlem almak için hamile kadınların az miktarda kafein almaları gerekmektedir. Amerikan Kanser Topluluğu kafeinin kansere sebep olduğunu kanıtlayan bir araştırma olmadığını belirtmektedir. Kafein aynı zamanda kalp rahatsızlıklarına yol açmamaktadır. 

Yiyeceklerde bir çok çeşit kafein bulunmaktadır bu yüzden de gün içerisinde ne kadar kafein harcadığımızı belirlemek oldukça zordur. Sağlıklı bir hayat için kafein çok gerekli değildir o halde sınırlı miktarda kullanmak en iyi çözümdür. 

Tavsiyemiz: Günde en fazla 3 fincan kahve için. Kafeinli olduğu belirtilen ürünleri kullanmayın. Örneğin kafeinli su, kafeinli yoğurt ya da yüksek kafeinli soda.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Kafein-1.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Kafein-1-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkEğer sabahları uyanır uyanmaz eliniz kahve, soda yada asitli bir içeceğe gidiyorsa düşünmenize gerek yok. Çoğumuz kafeinin bağımlılık yarattığını biliyoruz ama acaba bir gün içinde ne kadar kafein tükettiğimizi biliyor muyuz?  Kafein merkezi sinir sistemi uyarıcısıdır. Beyni uyandırır, sindirim sistemini uyarır, metabolizmayı hızlandırır ve ruh halimizi etkileyen sinir iletici olan...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...