Kadınlarda yaygın olarak görülen kalp rahatsızlığı belirtilerinin; erkeklerden farklı olduğu tespit edildi.Semptomlar farklı olduğu için de bazen hastanelerin acil servislerinde, yanlış teşhis konuyor ve gerekli müdahale yapılamıyor. Dr. Mehmet Öz, kadınlarda görülen kalp krizi belirtilerini şöyle sıralıyor: 

Kadınlarda Kalp Krizinin 5 Belirtisi

FARKLI SİNYALLER İLK

Uyarı Ağrı: Kalp, zor durumda olduğunu belli etmek için ağrı sinyallerini omuriliğe gönderir. Omurilikte vücudunuzun diğer yerlerinden gelen sinir lifleri de vardır. Kol, çene, sırt ve mideden sinirler gelir. Bu sinir lifleri kalpten gelenler ile birleşir ve kısadevre yapar. Bu olduğu zaman vücudun farklı yerlerinde ağrı duyulur. Kalpten gelen ağrı nerdeyse orada farklı semptomlar ortaya çıkabilir. 

Göğüs Ağrısı: Kalp rahatsızlıklarının en bilinen sinyali göğüs ağrısıdır. Ama kadınlar bunu farklı bir şekilde tarif eder. Vücut burada bir yardım çağrısı gönderir. Ağrı göğüste değil başka bir yerde olabilir ama buna dikkat etmelisiniz. Ağrı nerede olursa olsun kalpten geliyor olabilir. Baş ağrısının bir belirti olduğunu söylemek biraz zor, çünkü insanların her zaman başı ağrıyabilir. 

Nefes Tıkanması: Çok sık görülür ve asla gözardı edilmemelidir. Bunun nedeni, kanın kalpten düzgün bir şekilde pompalanmaması olabilir. Ciğerlerinizi etkileyip tıkanmanıza sebep olabilir. Sakın görmezden gelmeyin. Bunun sonunda da kalp krizi geçirmeniz muhtemeldir. 

Mide Bulantısı: Beyinden gelen sinir lifleri bazı zamanlar baş ağrısına neden olabilir. Vücut bununla nasıl baş edeceğini düşünürken, mide bulantısına neden olabilir. Bu lifler beyne gittiği için mide bulanması ve baş dönmesi yapabilir. Bu da sık görülen belirtilerden biridir. Mide bulantısı da kadınlarda sıkça görülür. 

Çarpıntı: Kalbe yeterince kan gitmediği zaman buradaki sistemin kafası karışır. Eğer çarpıntınız varsa, bunu da dikkate alın. Potansiyel bir kalp sorunu olabilir. Bu da kalp krizine yol açabilir.

MİDE YANMASIYLA ÇOK KARIŞTIRILIYOR

Kalp KriziKadınlar, kalp krizi konusunda farklı belirtiler gösteriyor. Kadınlarda görülen kalp krizi semptomlarının başında ise aşırı derecede mide yanması şikayeti geliyor. Eğer mide yanması şikayetinin kalp ve damarlarla bağlantısı olmadığı düşünülerek; sadece yanmayı önleyici basit bir ilaç verilirse, hastanın hayatı riske girmiş oluyor. Pek çok doktor, böyle bir durumda kalp damar sağlığını muayene etmeyi aklına getirmiyor.

AİLE GEÇMİŞİ YOL GÖSTERİYOR

Mide bulantısı, çarpıntı gibi belirtiler yaşayan bir kadına daha önce bir teşhis konulmamışsa; mutlaka doktora gitmelidir. Doktor o kişiyi ayrıntılı bir muayeneden geçirmeli ve aile geçmişini öğrenmelidir. Tüm bunlar yapıldıktan sonra hastalın içi hâlâ rahatlamazsa o zaman stres testi yaptırılmasını öneririm.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/40074d1385986260-kalp-krizi.-1.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/40074d1385986260-kalp-krizi.-1-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkKadınlarda Kalp Krizi,Kalp Krizi BelirtileriKadınlarda yaygın olarak görülen kalp rahatsızlığı belirtilerinin; erkeklerden farklı olduğu tespit edildi.Semptomlar farklı olduğu için de bazen hastanelerin acil servislerinde, yanlış teşhis konuyor ve gerekli müdahale yapılamıyor. Dr. Mehmet Öz, kadınlarda görülen kalp krizi belirtilerini şöyle sıralıyor:  FARKLI SİNYALLER İLK Uyarı Ağrı: Kalp, zor durumda olduğunu belli etmek için ağrı sinyallerini omuriliğe...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...