Kadınlarda kalp krizi şikayetleri erkeklerden daha farklı oluyor. Bu yüzden kadınlarda kalp krizi tanısı koymak güç oluyor ve sindirim sistemi şikayetleri ile karıştırılıyor.

Kalbe bağlı tipik kalp krizi şikayetleri bilindiği gibi; göğüs ortasındaki kemik arkasında sıkıştırıcı baskı yapıcı tarzda ağrı (bu ağrı çeneye, omza ve kollara yayılabilir), ayrıca nefes darlığı, öksürük, baş dönmesi, bayılma, mide bulantısı ve kusma da olabilir.

Kadınlarda Kalp Krizi Şikayetleri Daha FarklıCirculation Dergisinde yayınlanan araştırmada kalp krizlerinde göğüs ağrısının erkeklerde daha sık olduğu, kadınların ise %43’ünde göğüs ağrısının olmadığı görüldü. Acil servislerde ise kalp krizi tanısı esas olarak göğüs ağrısına göre yapıldığı için bir çok kadın hastada kalp krizinin gözden kaçırılabileceği vurgulandı. Kadınlarda en sık olarak görülen kalp krizi şikayetleri (oranlarına göre);

-Nefes darlığı (%57.9)
-Halsizlik (%54.8)
-Normal olmayacak derecede yorgunluk (%42.9)

olarak görüldü. Kadınlarda kalp krizi geçirmeden günler öncesinde de aşırı yorgunluk, uyku bozuklukları, nefes darlığı, sıkıntı ve hazımsızlık gibi bazı haberci şikayetler olabiliyor.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/40072d1385985463-kalp-krizi.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/40072d1385985463-kalp-krizi-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkKadınlarda Kalp Krizi,Kadınlarda Kalp Krizi BelirtileriKadınlarda kalp krizi şikayetleri erkeklerden daha farklı oluyor. Bu yüzden kadınlarda kalp krizi tanısı koymak güç oluyor ve sindirim sistemi şikayetleri ile karıştırılıyor. Kalbe bağlı tipik kalp krizi şikayetleri bilindiği gibi; göğüs ortasındaki kemik arkasında sıkıştırıcı baskı yapıcı tarzda ağrı (bu ağrı çeneye, omza ve kollara yayılabilir), ayrıca nefes darlığı,...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...