SismanlamakKadınlar erkeklere oranla daha fazla kilo alırlar. Vücuttaki farklılıklar ve alışkanlıkların değişiminden kaynaklanan bu farkın detayları .Kadınların vücudunda %20-22 oranında yağ bulunmalıdır. Bu oran %30’u aşmamalıdır. Kilo fazlalığı ve şişmanlık her yaşta görülebilir. Ancak şişmanlık, yaşla orantılı olarak artar ve orta yaşlarda en üst düzeye ulaşır. 55 yaşından sonra yavaş yavaş azalır. Orta yaşlar yağlanma yaşıdır. Bu yüzden, bu yaşlarda daha fazla dikkat gerekir.

Şişmanlık Kadınlarda Daha Sık Görülür Çünkü:

-Gebelik sırasında alınan kiloların bir kısmı doğumdan sonra vücutta kalır.
-Kadınlık hormonu östrojenin, yağ dokusunu arttırıcı özelliği vardır.
-Kadınların ev dışında fazla hareket etmemeleri, egzersiz yapmamaları yağlanmayı arttırır.
-Kadınların metabolizması, erkeklere oranla daha düşüktür.
-Kadınlarda atıştırma alışkanlığı ve ruhsal sıkıntı kaynaklı aşırı yeme ve tatlı-unlu gıdalara yönelme fazladır.

Şişmanlık Ölçümü Nasıl Yapılır?

Kilo fazlalığı ölçümü için pek çok metot vardır ancak en sık ve anlaşılır olan yol, Beden Kitle İndeksi ve bel ölçümüdür.

Beden Kitle İndeksi Hesaplanması:

BKİ= Vücut ağırlığı (kg) / Boy uzunluğunun karesi (m)
Örnek: Fatma hanımın kilosu 70, boyu 1.60 ise; BKİ:
70 / 1.60×1.60= 70/2.56= 27.34 kg/m’dir.

BKİ ve Bel çevresi ölçümü aşağıdaki tabloda olduğu gibi sınıflandırılır:

18.5 = Zayıf
18.5 – 24.9 = Normal
25 – 29.9 = Kilolu
30 – 39.9 = Obez
40 ve üzeri = Aşırı obez

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Sismanlamak.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Sismanlamak-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkKadınlar erkeklere oranla daha fazla kilo alırlar. Vücuttaki farklılıklar ve alışkanlıkların değişiminden kaynaklanan bu farkın detayları .Kadınların vücudunda %20-22 oranında yağ bulunmalıdır. Bu oran %30’u aşmamalıdır. Kilo fazlalığı ve şişmanlık her yaşta görülebilir. Ancak şişmanlık, yaşla orantılı olarak artar ve orta yaşlarda en üst düzeye ulaşır. 55 yaşından sonra yavaş...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...