Eminim ki bu soruyu herkes en az biri de olsa kendine sormuş ve düşünmüştür. Çağımızın en büyük problemlerinden biri olan kilo sorununun yegane çözümünün başlangıç sorusu bu sorudur. Gerçekten de hem kilo kontrolü  hem de sağlıklı yaşam için bu sorunun cevabını bilmek çok önemlidir.

Ben uzun süredir bu sorunun cevabını arıyorum. Kilomu korumak için ne kadar tüketmem gerektiğini bilmem her şeyin başında geliyor. Bunun farkındayım ama bu zamana kadar bununla ilgili doğru dürüst bir araştırmam olmadı. Kendimce dikkat etmeye çalıştım. Ama ne yaparsan yapayım hep olmak istediğim kilonun 5 kilo üzerinde oldum. Ya bu kadar az yiyiyorum, gün içinde de bu kadar yürüyorum ama neden kilo alıyorum sorunu canımı sıkıp duruyordu. Ama bir çözüm bulamadım bu zamana kadar.

Yakın bir zaman önce telefonu karıştırırken Samsung Health programı buldum. Buldum derken uzun zamandır bu programdan haberim vardı ama hiç merak edip kurcalamamıştım. Geçen gün altından girdim üzerinden çıktım. Tam benim istediğim bir program. Kilo kontrolü bilimsel olarak yapabilmek için biçilmiş kaftan. Tahmini hiçbir şey yok. Herşey rakamlar üzerine. 

Programda bulunan öğünler kısmını dolduruyorsunuz ki aklınıza gelebilecek her gıdayı tanımlamışlar programa. Porsiyon porsiyon, gram gram, bardak bardak nasıl tüketiyorsak programda tanımlayabiliyorsunuz. Hergün için de tanımlamanıza gerek yok. Hemen hemen hepimizin yemek yeme alışkanlıkları aşağı yukarı aynı. Kahvaltıda, öğle yemeğinde ve akşam yemeklerinde neler tükettiğimiz az çok belli hepimizin. Zaten öğrenmek istediğim standart bir günde tahmini olarak kaç kalori aldığımdı. Bu programda bana bunun bilgisini anında verdi. Sadece bunun bilgisini de değil. İnsan vücudunun günlük kaç kalori yaktığını (Nefes alma ve kan sirkülasyonu gibi temel işlevleri gerçekleştirmek için yakılan kalori) ve günlük aktivitelerimiz için harcadığımız kalorileri program hesaplıyor ve çıkan sonucu gün içinde yemeklerden aldığımız kalori ile karşılaştırıp sonucu size veriyor. Gün içinde aldığımız kalori fazla mı değil mi öğreniyoruz. İşte tam olarak istediği şe buydu, programda bunu bana verdi. İşte siz sonuçlar…

Kaç Kalori Almalıyım? 1
Bunlar tanımladığım öğünlerim.

Şimdi bu öğünlerin içine bakalım. Neler yemişim.

Sabah kahvaltısı kalori listesi

Kaç Kalori Almalıyım? 2

Öğle yemeği kalori listesi

Kaç Kalori Almalıyım? 3

Akşam yemeği kalori listesi

Kaç Kalori Almalıyım? 4

Gördüğünüz gibi öğünlerim oldukça olağan. Hatta öğle yemeğini bir tostla geçiştirdiğim bir günü baz. Toplamda 2447 kcal gün içinde yediklerimden almışım.

Peki gün içinde kaç kalori harcamışım?

Kaç Kalori Almalıyım? 5

Dinlenme sırasında (Nefes alma ve kan sirkülasyonu gibi temel işlevleri gerçekleştirmek için yakılan kalori) 2115 kcal ve gün içi etkinliklerimle de 189 kcal yakmışım. Gün içi etkiliğimde 2555 adım. Ve sadece 189 kcal. Bu çok açık gösteriyor ki bir kere kilo aldığında o kiloyu geri vermek gerçekten çok zor bir iş. İnsanların bu kadar zorlanmasını şimdi daha iyi anlıyorum. Bir tabak pirinç pilavının bünyemize verdiğini kaloriyi yakmak için yaklaşık 5000 adım atmanız gerekmekte. 

Sonuç olarak gün içerisinde yaklaşık 600 kcal fazla almışım. Ve bu durum hemen hemen her gün aynı aşağı yukarı.Tabii ki birde gün içerisinde içtiğimiz kahveler, yediğimiz abur cuburlar var onları hiç katmıyorum. Yaptığım bu test kilo almaya meyilli olduğumu gösteriyor ki zaten alıyorum. Yavaş yavaşta olsa alıyorum. 

Böyle bir testi kendiniz için yapıp sonuçları değerlendirebilirsiniz. Kilo kontrolü için böyle bir takip sisteminin çok yararlı olacağını düşünüyor herkese kolaylıklar diliyorum.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/healthlife_43.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/healthlife_43-150x150.jpgFatih ELTUNSağlıkEminim ki bu soruyu herkes en az biri de olsa kendine sormuş ve düşünmüştür. Çağımızın en büyük problemlerinden biri olan kilo sorununun yegane çözümünün başlangıç sorusu bu sorudur. Gerçekten de hem kilo kontrolü  hem de sağlıklı yaşam için bu sorunun cevabını bilmek çok önemlidir. Ben uzun süredir bu sorunun cevabını...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...