Normal yani ortalama bir kadın vücudu herkesin sandığı ya da sanmak istediği gibi artık “kum saati” biçiminde değil. Kadınların vücudu 50 yıl içinde, giderek daha fazla dikdörtgen, armut veya üçgene dönüşmüş.

Özellikle kadınların ama genelde erkekler de dahil tüm insanların kafayı taktığı bir soruna gelelim: Kadınların vücut ölçüleri ve vücut biçimleri…

ideal vucut olculeri

Kadınların vücut ölçüleri ve vücut biçimleri, ister kabul edelim ister etmeyelim, en azından dünya nüfusunun yarısı için yani kadınlar için en önemli konulardan biri.

Moda endüstrisinin içindekiler, son yıllarda peşpeşe yaptıkları uyarıları bir kez daha dile getirdiler. Normal yani ortlama bir kadın vücudu herkesin sandığı ya da sanmak istediği gibi artık “kum saati” biçiminde değil. Daha somut tanımlarsak, yukarısı yani göğüs kısmı biraz geniş, bel ince, basen çevresi yine geniş, hani şu ideal 90-60-90 veya türevleri filan değilmiş. Son 50 yıl içinde, giderek daha fazla dikdörtgen, armut veya üçgene dönüşüyormuş.

Değişik sosyal kesimlerden yaklaşık 6 bin kadın üzerinde yapılan araştırmada, kadınların yüzde 46’sının dikdörtgen, yani göğüs-bel-kalça ölçülerinin birbirine oldukça yakın olduğu çıkmış ortaya. Yüzde 20’nin biraz üzerindeki kadınların alt kısmı daha geniş, yani “armut” diye tabir edilebilen biçimde iken yüzde 14’ünün ise ters üçgen yani üst kısmı, göğüs ve omuz kısımları biraz daha genişmiş.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/ideal-vucut-olculeri.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/ideal-vucut-olculeri-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkNormal yani ortalama bir kadın vücudu herkesin sandığı ya da sanmak istediği gibi artık 'kum saati' biçiminde değil. Kadınların vücudu 50 yıl içinde, giderek daha fazla dikdörtgen, armut veya üçgene dönüşmüş. Özellikle kadınların ama genelde erkekler de dahil tüm insanların kafayı taktığı bir soruna gelelim: Kadınların vücut ölçüleri ve vücut...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...