Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği tarafından dünyada yaklaşık her 10 kadından 8’inin hayatı boyunca karşılaştığı HPV’ye karşı gençleri bilinçlendirmek için başlatılan kampanyaya Kavak Yelleri dizisinin sevilen oyuncuları İbrahim Kendirci ve Pelin Karahan destek oluyor.

HPV


Ben de Aşılandım”

Kampanya için kamera karşısına geçen ünlü oyuncular oynadıkları “4 genç bir kelime” isimli tanıtım filminde “Siz de HPV’ ye karşı korunun, yarın geç olmadan doktorunuza başvurup önlemizi alın” sloganı ile gençlerin dikkatini çekmeyi amaçlıyor. Projenin önemine dikkat çeken ünlü oyuncu Pelin Karahan “HPV’den ve olumsuz sonuçlarından korunmak için bir aşı var, ben de doktorumun yönlendirmesiyle HPV’ye karşı aşılandım” dedi.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) dünya’da yaklaşık her 10 kişiden 1’inde şu anda varolan HPV’ye karşı bir bilinçlendirme kampanyası başlattı. Kadınlarda rahim ağzı kanserinin yanı sıra vajina, vulva kanseri gibi diğer birçok kansere ve genital siğillere neden olan HPV virüsü ile ilgili gençleri bilinçlendirmenin amaçlandığı kampanyaya Kavak Yelleri dizisinin sevilen oyuncuları Pelin Karahan ve İbrahim Kendirci de destek verdi. www.hpv.gen.tr adresi üzerinden yürütülen HPV Bilinçlendirme Kampanyası için kamera karşısına geçen ünlü oyuncular “Siz de HPV’ ye karşı korunun, yarın geç olmadan doktorunuza başvurun” sloganı ile gençlerin dikkatini çekmeyi amaçlıyor. 

TJOD Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, HPV’nin tüm dünyada en fazla kadın ölümlerine yol açan ikinci kanser türü olan rahim ağzı kanserine de neden olduğunu belirtti. Prof. Dr. İtil, “Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, yaklaşık 2 milyon kadında rahim ağzı kanseri bulunuyor. Ve tüm dünyada her gün 650 kadının rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybettiği tahmin ediliyor“ dedi. “Türkiye de ise bu hastalıktan her gün 2 kadının hayatını kaybettiğini” ekledi.

Prof. Dr. İtil “Bu virüs ile ilgili gençleri bilgilendirmek çok önemli. HPV belirti göstermeyen ve tehlikeli bir virüstür. Bu sebeple hızla yayılabilir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olur” dedi. Prof. Dr. İtil, HPV’nin genital siğillere de neden olduğunu belirterek “Siğillerin tedavisi mümkün ama çok sancılı bir süreç. Tedavi edilse bile yüzde 60’lara varan sıklıkla kendini tekrarlayabiliyor ve ciddi psikolojik baskı yaratıyor” diye konuştu. 

3 defa oluyorsunuz HPV’nin olumsuz sonuçlarından büyük ölçüde korunuyorsunuz
HPV’nin çok bulaşıcı olduğunu dile getiren Prof. Dr. İtil, “HPV sokaktaki tüm kadınların başına gelebilecek bir sorun” dedi. HPV’nin bulaşması için cinsel ilişkinin gerek olmadığını, deri temasının yeterli olduğunu belirten Prof. Dr. İtil, “Sokaktaki her 10 kadından 1’inde şu anda HPV var ve 50 yaşına kadar 10 kadından 8’i HPV ile en az bir kere karşılaşıyor” şeklinde konuştu. HPV’den korunmak için geliştirilen HPV aşısı ile önemli oranda koruma sağlanabildiğini sözlerine ekleyen Prof. Dr. İtil, “Bu kadar ciddi bir hastalığı önlemeye yardımcı olan etkili ve basit bir yöntem var. HPV’ye karşı aşılanarak rahim ağzı kanserine, vajina/vulva kanserine ve geniltal siğillere karşı korunmak mümkün” dedi. Düzenli smear (simir) testi ve aşılanmanın HPV’ye karşı en iyi korunma yöntemi olduğunu belirten Prof. Dr. İtil “Kadınların smear (simir) testi yaptırmalarının sebebi HPV’nin yol açtığı hastalıkları saptayabilmek. Aşı ise daha bu hastalıklar oluşmadan büyük oranda koruyor. ” dedi.

TJOD tarafından başlatılan bu sosyal sorumluluk projesinin çok önemli olduğunu söyleyen Pelin Karahan, “Bu virüs o kadar yaygın ki sokakta yürüyen her 10 kadından 1’inde şu anda var. Ben düzenli olarak doktor kontrolüne gidiyorum ve tüm kadınların düzenli jinekolojik muayene olması gerektiğini biliyorum. Muayene sırasında yapılan simir testi, HPV’nin erken dönemde yakalanmasını ve tedavi edilmesini sağlıyor” dedi. 

Doktorunun yönlendirmesiyle HPV aşısı yaptırdığını söyleyen Karahan, “HPV’den korunmak için bir aşı var. Bu aşı rahim ağzı kanseri aşısı olarak bilinse de aslında HPV’nin bir çok olumsuz sonucundan özellikle kadınların hayatını kabusa çeviren genital siğillerden koruyor” diye konuştu. Arkadaşlarını ve çevresindeki insanları bu konuda bilinçlendirmeye çalıştığını sözlerine ekleyen Karahan, “Dünya üzerinde milyonlarca kadın bu aşıları oldu. Türkiye’deki genç kızları ve kadınları da bu konuda bilinçlendirmeli ve doktorlarına başvurup önlem almalarını sağlamalıyız” dedi. 

HPV Erkekleri de Etkiliyor

HPV’nin hem kadınlar hem de erkekler için toplumsal bir tehdit olduğunu söyleyen İbrahim Kendirci “HPV yalnızca kadınlar için bir tehdit unsuru olarak görülüyor ancak bu virüs erkeklerde de görülebiliyor. Erkeklerin bazı bölgelerinde oluşan siğillerin yanı sıra penis kanserine de neden olması geçekten çok korkutucu” diye konuştu. Kendirci, “Bu kadar bulaşıcı ve tehlikeli bir virüse karşı bir aşı olduğunun tüm kadın ve erkekler tarafından bilinmesi gerektiğini düşünüyorum. Bizi dinleyenler HPV’den korunmak için doktoruna danışmalı” dedi.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/HPV.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/HPV-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkTürk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği tarafından dünyada yaklaşık her 10 kadından 8’inin hayatı boyunca karşılaştığı HPV’ye karşı gençleri bilinçlendirmek için başlatılan kampanyaya Kavak Yelleri dizisinin sevilen oyuncuları İbrahim Kendirci ve Pelin Karahan destek oluyor. 'Ben de Aşılandım' Kampanya için kamera karşısına geçen ünlü oyuncular oynadıkları “4 genç bir kelime” isimli tanıtım...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...