Her ne kadar marketlerde satılan bazı pastörize meyve sularının vitamin içerdiği söylense de, vitaminin miktarı taze meyve sularındakiyle karşılaştırma götürmez.

Üstelik meyve sularında bulunan vitamin ve folat minerali, işlem görme ve saklanma aşamalarından etkilenir.Bu nedenle bol vitaminli bir içecek arzuluyorsanız, en iyisi kendi meyve suyunuzu kendinizin hazırlaması, ya da taze sıkılmış meyve suyu satın almanızdır.Peki hangi meyve/sebze suları neye iyi gelir?

Kızılcık Neye İyi Gelir ?

Sistitin önlenmesini sağlar. Kızılcık suyunda bulunan proantosiyadin adlı Madde, mesane duvarına yapışan zararlı bakterileri durdurarak, sidik yolu enfeksiyonu riskini azaltır. Oldukça yüksek oranda C vitamini içeren kızılcık suyunu, tatlı olmadığından şekersiz içmek zordur. Eklenen şekerle beraber, içerdiği şeker seviyesi diğer meyve sularıyla aynı seviyeye gelir.

 

Hangi Meyve Neye İyi Geliyor ?

Yaban Mersini Neye İyi Gelir ?

Cilde iyi gelir, kansere karşı koruyucu görevi görür. Yaban mersini, kansere sebep olan serbest radikalleri yenen ve kolajeni bozulmaktan koruyan antosiyaninler açısından zengindir. Eğer meyvelerin suyunu çıkarmaktansa, ezerseniz o zaman bol lifli bir içecek de elde etmiş olursunuz.

Kara Üzüm Neye İyi Gelir ?

Kalp hastalıklarına, cilt ve saça iyi gelir. Kara üzüm, tıpkı kırmızı şarap gibi kan pıhtılarının birikmesini azaltıp daha İyi bir kan dolaşımı sağlar. Meyva şekerleri açısından zengindir, bir miktar C vitamini içerir ve saç ve cilt için de yararlıdır.

 

Hangi Meyve Neye İyi Geliyor ? 1

Ananas Neye İyi Gelir ?

Enerji verir ve sindirimi sağlar. Ananasta, ağır proteinleri sindirmeye yarayan bromelain Enzimi vardır. Ayrıca doğal şekerler açısından da zengin olması enerji vermesini sağlar. Her 100 ml için 11 mg C vitamini içerir.

 

Hangi Meyve Neye İyi Geliyor ? 2

Domates Neye İyi Gelir ?

Zayıflamaya yarar. Özellikler erkek sağlığı için birebirdir. 250 ml’lik bir bardak Domates suyunda sadece 50 kalori bulunmaktadır. Ayrıca içerdiği likopen sayesinde Prostat Kanseri riskini azalttığı iddia edilmekte.

Hangi Meyve Neye İyi Geliyor ? 3

Portakal Neye İyi Gelir ?

Bağışıklık sistemini güçlendirir ve Kansızlığa İyi Gelir. İyi bir C vitamini ve folik Asit kaynağıdır. Bu nedenle de hamile kadınların bolca tüketmesi faydalı olacaktır. yemeklerle birlikte içildiği takdirde, kansızlığa İyi gelen demirin emilimini artırır.

 

Hangi Meyve Neye İyi Geliyor ? 4

Elma Neye İyi Gelir ?

Enerji verir, kalbi korur. Kalbi koruyan flavonoidlerden bol miktarda içerir. Portakal suyundaki C vitamininin üçte biri elmada da bulunur. Enerjinin yavaş bir şekilde açığa çıkmasını sağlayan fraktoz şekerinden bolca içerir. Ancak bebeklerin ya da emekleyen çocukların midesini rahatsız edebilir.

 

Hangi Meyve Neye İyi Geliyor ? 5

Mango Neye İyi Gelir ?

Gözlere ve cilde İyi gelir. Kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Serbest radikalleri yok eden beta karoten açısından zengindir. Vücut, beta karoteni aynı zamanda A Vitamini yapmakta kullanır ki, A vitamini de cilt, göz ve akciğer sağlığı için önemlidir.

 

Hangi Meyve Neye İyi Geliyor ? 6

Greyfurt Neye İyi Gelir ?

Bağışıklık sistemi için yararlıdır. C vitamini açısından zengindir. Ancak ilaç kullanıyorsanız dikkatli olmakta fayda vardır. Çünkü kollesterol düşüren ilaçlar gibi bazı ilaçlarla birlikte alındığında sakıncalı olabilir.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/40023d1385848335-kizilcik.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/40023d1385848335-kizilcik-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkMeyvelerin FayfalarıHer ne kadar marketlerde satılan bazı pastörize meyve sularının vitamin içerdiği söylense de, vitaminin miktarı taze meyve sularındakiyle karşılaştırma götürmez. Üstelik meyve sularında bulunan vitamin ve folat minerali, işlem görme ve saklanma aşamalarından etkilenir.Bu nedenle bol vitaminli bir içecek arzuluyorsanız, en iyisi kendi meyve suyunuzu kendinizin hazırlaması, ya da taze...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...