Evet arkadaşlar, en sonunda hacamatı da denedim ve sizlerle tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.

Ülkemizde boyun, sırt, diz, omuz ve migren ağrıları çekenlerin son zamanlarda kapısını sıkça çalmaya başladığı hacamat tedavisinden bende nasibimi aldım. Aslında, hacamat yaptırmaya 1 sene önce karar verdim ve hacamatcıya gittim. Fakat hacamatcı işinin ehli olmadığından doğru dürüst yapamadı ve yarıda kesti. Zaten büyük tedirginlikle başladığım hacamat yolculuğu çabucak bitti. 20 gün önce ağrılarımın şiddeti artınca bu yolculuğa tekrar çıkmaya karar verdim ve bu işin ehli bir kişiyi bularak başarılı bir hacamat yaptırdım.

Hacamat kelimesinin Türkçe karşılığı “hafif yaralamak, hafifçe çizik kan akıtmaktır”. Hacamat, Asya’da ve İslam ülkelerinde yüzyıllardır uygulanan alternatif tedavi yöntemlerinden biridir. Yapılış şekli insanları çok tedirgin ettiği için birazcık gizli kapaklı yapılmaktadır. Resmi olarak ne yasal nede yasaktır. Ve genellikle tıpta çare bulamayan kişilerin tercih ettiği bir tedavi yöntemidir.

Hacamat

Şimdi sizlere hacamat maceramı detaylı bir şekilde anlatamaya çalışayım.

Hacamat tedavisi tam olarak şu işe yarıyor: Ağrı olan bölgelerdeki ağırlaşmış ve o bölgeleri yeteri kadar besleyemeyen kan, o bölgelerden hacamat yolu ile çekiliyor. Bu sayede o bölgede bulunan tıkanmış kılcal damarlar açılmış oluyor. Bu akıcılığını yitirmiş ve ağırlaşmış kana halk dilinde “pis kan” deniliyor. Bu işlemden sonra çekilen pis kanın yerine temiz ve akıcılığı yeterli düzeyde olan kan geliyor. Bu da, o bölgedeki sorunların çözülmesini hızlandırıyor. Bu açıklama size mantıksız mı geldi?. O zaman yazıyı okumaya devam ediniz.

Masa başında uzun süre oturan kişilerin boyun ve omuz bölgelerinde başlayan ağrıların sebeplerinden biri, kan dolaşımının o bölgelerde çok yavaşlamasıdır. Kan dolaşımının azaldığı bölgelerde bulunan kasların ürettikleri laktik asit, kan tarafından temizlenmektedir. Yeterli dolaşımın olmadığı bölgelerde bu temizlik yapılamadığı için kaslarda laktik asit birikmesi olmaktadır. Bu asit birikimi de o bölgelerde ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Uzun süre devam eden bu durum, kalıcı ağrıları da beraberinde getirmektedir. Olaya bu pencereden baktığımızda hacamat çok mantıklı gelmektedir. Araştırmalarıma göre, bu tedavi yöntemi ile rahatsızlıklarına derman arayan bir çok doktor olduğunu öğrendim. Bunun yanında bir çok Hollywood ünlüsünün de hacamata merak sardığını internetten araştırıp görebilirsiniz.

Şimdi hacamatın nasıl yapıldığına geçelim. 

Ağrı olan bölgenize kupalar konuyor ve bu kupaların içindeki hava çekilerek kupa içinde vakum oluşturuluyor. Bu işlem basit bir aletle yapılmaktadır. Bu vakum etkisi kupanın çevresinde bulunan kanın o bölgeye toplanmasını sağlıyor. Kan dolan bölgeler sivri bir alet ile ufak ufak deliniyor. Kan aldırma işlemi yapanlar bilirler; kanınızı test etmek için parmağınızın ucuna iğne ile vurulur ve bir iki damla kan alınır. bu işleme benzer bir işlem ile bu bölgelere iğne darbeleri ile bir kaç tane delik açılır. Daha sonra bu vakumlu kupalar o bölgeye tekrar takılır. Kupanın içindeki vakum delinen yerlerden kan gelmesini sağlar. Vakumlu bir bölgeye toplanan kan kupanın içine yavaş yavaş dolar. bu işlemlerin hiçbirinde ağrı, sızı duymuyorsunuz. Bu işlem ile fotoğraf paylaşmak isterdim fakat hoş bir görüntü olmadığı için paylaşmıyorum.

Hacamat işleminden sonra hemen kalkıp evinize gidebiliyorsunuz. Herhangi bir kanama, baş dönmesi yada ağrı olmuyor. 

Peki, İşe Yarıyor mu?

Bu konuda kesin bir dil kullanmak istemiyorum. Benim ağrılarımda azalma oldu. Yaptırdığım kişi 1’er ay arayla 3 seans yapmamız gerektiğini söyledi. Ben henüz bir sefer yaptırabildim. Yakın bir zamanda ikinci seans için tekrar gideceğim. İçimden bir ses bu tedavi yönteminin işe yarayacağını söylüyor. 

Hacamat Konusunda Dikkat Edilecek Hususlar

  • Doktorunuza danışmadan kesinlikle yaptırmayınız.
  • Hacamat yaptıracağınız kişiyi araştırınız, işinin ehli olduğuna kanaat getirin.
  • Sizin için kullanacağı malzemelerin daha önce kullanılmadığına dikkat ediniz. Bu işlemde kesinlikle sıfır malzemelerin kullanılması gerekmektedir.
  • Hacamatı yapacak kişiden yeni ve temiz bir eldiven kullanmasını isteyiniz.

Burada yazılanların hiçbir bilimsel tarafı yoktur. Tamamen kendi tecrübelerime dayanmaktadır. Doktor görüşü almadan hacamat yaptırmanızı tavsiye etmiyorum.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Hacamat.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Hacamat-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkEvet arkadaşlar, en sonunda hacamatı da denedim ve sizlerle tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. Ülkemizde boyun, sırt, diz, omuz ve migren ağrıları çekenlerin son zamanlarda kapısını sıkça çalmaya başladığı hacamat tedavisinden bende nasibimi aldım. Aslında, hacamat yaptırmaya 1 sene önce karar verdim ve hacamatcıya gittim. Fakat hacamatcı işinin ehli olmadığından doğru dürüst yapamadı ve...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...