Bu yazımda, işlerimizi kolaylaştıran sayısız teknolojik nimetin sağlığımızı nasıl etkilediğini göstermek istiyorum. Teknolojinin özellikle iletişim ve iş alanında ki teknolojisinin hayatımıza sunduğu birçok kolaylık var ki onlardan vazgeçmemiz çok ama çok zor. Fakat bu kolaylıklar zaman içerisinde sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Bundan 10-15 sene öncesine kadar çok nadir görünen yorgunluk ve vücut ağrıları şimdiler de birçok kişinin baş belası haline geldi. Bunun tek sebebinin teknolojik gelişmeler olduğunu söylemiyorum ama bu sorunun en büyük nedenlerinden biri teknolojik gelişmeler.

Geçmeyen Vücut Yorgunluğu ve Ağrıları 1
Koşmak metabolizmanızı ve kaslarınızı güçlendirir

İletişim teknolojisi öyle bir hal aldı ki neredeyse tüm görüşmelerimizi telefon ve internet aracılığı ile yapmaya başladık. Artık kolay kolay yerimizden kalkıp biriyle görüşmeye gitmiyoruz. Bu da hareketsiz yaşamımızı iyice hareketsi hale getirmektedir. Günümüzün çoğu vaktinde telefonumuzu kullanmak zorunda kalmamız, bunun yanında iş dışında da eğlence amaçlı olarak telefonumuzu kullanmaya devam etmemiz sağlığımızı belki de geri dönülmesi imkansız bir durumla karşı karşıya bırakıyor.

Bu kadar olumsuzluğun içinde bir de masa başında çalışan biriyseniz sıkıntı ikiye katlıyor. Masa başı işlerinde çalışanlar günün 8 saatini oturarak geçirdikleri ve iş dışında da bir aktivite de bulunmadıkları için onların sorunları daha büyük oluyor. Dikkat ederseniz boyun, sırt, eklem ağrıları ve kalıcı yorgunluk şikayetleri bu kişilerde daha fazladır. Bu böyle geçiştirilebilecek bir problem de değildir. Bu ağrılar ve yorgunluk hissi bir süre sonra kişiyi hayattan soğutmaktadır. Peki bu sıkıntıyı en aza indirebilmek için ne yapmalıyız?

Aslına bakarsanız özel bir şey yapmaya gerek yok. Yaşamamız gerektiği gibi yaşamalıyız. Biz bu teknolojik yeniliklerin getirdiği kolaylıkla yüzünden yaşamamız gerektiği gibi yaşamadığımızdan bu rahatsızlıkları yaşıyoruz. Normal şartlarda günümüzün en az yarısını hareket ederek geçirmemiz gerekmektedir. İnsan vücudunun yapısı o kadar gelişmiştir ki, siz nasıl yaşıyorsanız vücudunuzda ona göre şekillenir. Yani vücudunuz size ayak uydurur. Eğer bir kasanızı az çalıştırıyorsanız vücudunuz otomatik olarak o kası daha beslemeye ve desteklemeye başlar. Kollarınızı az kullanıyorsanız kol kaslarınız küçülür çünkü vücut büyük kol kaslarına ihtiyaç duymaz. Yine aynı şekilde sırt kaslarınızı kullanmıyorsanız sırt kaslarınız küçülür ve zayıflar. İşte sorunlar da tam da burada başlar. Ağrıların ve yorgunluğun temel sebeplerinden biri budur. Kaslarınızın zayıflaması ve vücudunuzun aktivitelerini gerektiği gibi yerine getirememesi.

Diğer bir konu da şu. Hareketsiz yaşam metabolizmanızı yavaşlatır. Yani vücudunuz daha yavaş sindirir, daha yavaş yakar, daha yavaş harcar. Kan akış hızınız düşer. Bu da organlarınızın ve kaslarınızın daha az beslenmesine neden olur. Sonuç olarak bu da aynı kapıya çıkar ve ağrı ve yorgunluğu sebep olur.

Bu senaryo da zorunlu olması gereken diğer durum da kilo almak. Böyle bir yaşam stilinde kilo kaçınılmaz bir sondur. Her şeyin üzerine mum diker. Ve sonuç olarak sağlıksız ve ağrılarla dolu bir vücuda sahip olursunuz. İşte bu duruma gelmemek için hayatınızda kalıcı değişimler yapmanız gerekmektedir. Bunlar nasıl değişiklikler acaba diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Hemen yazayım.

Sağlığımız için neler yapmalıyız?

  • Az ve sık yiyin. Yeme alışkanlığını mutlaka değiştirin. Evet yemek güzel bir şey. Çoğu insan doymanın yanında bir de zevk alıyor yemek işinden. Fakat çok ama çok tehlikeli. Gün içerisinde yakabileceğinizden fazlasını yemek ki çoğumuz yapıyoruz, sizi kısa süre içinde sağlıksız bir insana çevirir. Sabah, öğlen, akşam fark etmez. Doyma hissini yakaladığınız an yemeyi bırakın. Mutlaka ama mutlaka bırakın. Bunu bir alışkanlık haline getirin. 
  • Abur cuburu azaltın demiyorum, hemen kesin. Çikolata, şeker vb. gıda maddeleri vücudunuz ve sağlığınız için birer tuzaktır. Vücudunuz bu maddelerin getirdiklerini harcamakta çok zorlanır. Bu maddelerin büyük bir kısmını harcayamadığı için yağ olarak depolar ve yine bir kısmı kanınızda kalır. Bir süre sonra kirli bir kana sahip olursunuz. Bunu arabanın motor yağı olarak düşünebilirsiniz. Aracınız motor yağını on bin kilometrede değiştirdiğiniz gibi kanınızı değiştiremezsiniz. Bu yüzden bu gıdalardan uzak durun.
  • Elinizden geldiğince hatta kendiniz zorlayarak da olsa hareket edin. En basit hareket etme yolu yürümektir. Her şeyi bahane ederek yürüyün. Yürümek hem kaslarınızı çalıştırır hem de metabolizmanızı hızlandırır. 
  • Telefon, tablet ve bilgisayarınızla olan ilişkinize mesafe koyun. Bu aletler sizi sürekli olarak hareketsiz bırakıyorlar. Bir şekilde zamanınızı çalarak sabit kalmanıza neden olurlar. Telefonunuzu cebinize koyun ve çevrenizle ilgilenin
  • Eğer zamanınız ve olanağınız varsa günlük 15 dakika da olsa egzersiz yapın. Şınav çekin, mekik çekin, bacaklarınızı gerin hiçbir şey yapamıyorsanız her gün 50 kere yere çökün ve kalkın. Bunu bir kere alışkanlık haline dönüştürürseniz kısa sürede yararlarını görürsünüz.
https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2017/05/yorgunluk-ve-agrilar-1.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2017/05/yorgunluk-ve-agrilar-1-150x150.jpgFatih ELTUNSağlıkBu yazımda, işlerimizi kolaylaştıran sayısız teknolojik nimetin sağlığımızı nasıl etkilediğini göstermek istiyorum. Teknolojinin özellikle iletişim ve iş alanında ki teknolojisinin hayatımıza sunduğu birçok kolaylık var ki onlardan vazgeçmemiz çok ama çok zor. Fakat bu kolaylıklar zaman içerisinde sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Bundan 10-15 sene öncesine kadar çok nadir görünen...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...