Sporla içli dışlı olanların vazgeçemedikleri en önemli araçları fitness saatleridir. Son yıllardan iyiden iyiye yaygınlaşan bu saatler, nabız atış hızı ve yakılan kalori değerlerini kullanıcılarına sunarak yapılan sporun gidişatını belirler. Özelikle yakılan kalori miktarını bilmek kullanıcılar için çok önemlidir. Çünkü belirlenen kalori kaybı yaşandığında o gündü spor aktivitileri son bulur. Fakat sizlere kötü bir haberim var ki bu saatlerin gösterdikleri nabız hızı ve yakılan kalori miktarı değerleri çok doğru değilmiş. Hem piyasada ki hemen hemen tüm fitness saatleri için de durum aşağı yukarı aynı.

Fitness Saatleri Kalori Ölçümünde Çok Başarılı Değiller 1
Ölçüm değerlerinin kaba tahminler olduklarını bilmekte yarar var

Yapılan araştırmalara göre piyasada bulunan 5 önemli markanın fitness saatlerinin verdikleri nabız ve yakılan enerji değerleri doğruluk  konusunda çok zayıflar. Piyasanın en popüler fitness saatleri olan Apple Watch, Fitbit Surge, Basis Peak, Microsoft Band, PulseOn ve Mio Alpha 2 cihazlarının kalp atış değeri hesaplama işlevlerinin  %5’in altında hata yaptıkları görülmüş. Ayrıca  Türkiye’nin en çok satılan fitness cihazı olan  Samsung Gear S2’in %6.8 hata yaptığı da saptanmış. Nabız değerinin kesin değil de yaklaşık bir değer olduğunu bilerek sporu yapmanın çok daha sağlıklı ve risksiz olduğunu düşünüyorum.

Peki fitness saatinin hesapladığı yakılan kalori miktarı?

Gelelim birçok kullanıcı için en önemli değer olan kalori yani enerji yakım değerine. Bu değerde durum daha da kötü. Hata payları nabız ölçüm değerleri ile karşılaştırılamayacak kadar kötü.

Teste sokulan cihazlar içinde hata payının %20’nin altında olan bir cihaz olmadığı görülmüş. Yani en iyi cihaz %20’lik hatayla ölçüm yapabiliyor.

Bu cihazların kalori yakış değerlerine göre beslenmelerini şekillendiren kişilerin bu değerlerin kesin olmadıklarını bilmeleri çok ama çok önemli. Bu değerlere göre diyetlerini şekillendirmemeleri, en azından bu değerlerin yaklaşık değerler olduklarını bilerek diyetlerini yapmaları tavsiye ediliyor. Önemsiz bir sorun gibi görünse de spor yapanlar için çok önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. Çünkü insanlar yaptıkları kalori miktarına göre yemek yemek düzenlerini oluşturuyorlar. Diyetler günlük yakılacak enerji miktarına göre düzenleniyor. Sporda yaktığınız enerji miktarını doğru bilmiyorsanız, yapacağınız diyette çok doğru olmayacaktır.

Bu durumu fitness saati üreticileri de çok saklamıyorlar aslında. Lancaster Üniversitesi’nde hesaplama sosyal bilimlerinde öğretim görevlisi Dr. David Ellis, yakılan kalori hesabının zorlu bir iş olduğunu ve boy, kilo, vücut yağ yüzdesi, kalp hızı ve daha bir çok faktöre dayandığını söyledi. Yani yapılan bir spor aktivitesi herkes için aynı kalori yakım miktarına denk gelmiyor. Bundan dolayı bu değerlerin tahmin olduklarını bilerek spor yapmalıyız.

Üretici firmaların nabız ölçümünde geliştirdikleri algoritmaları kalori yakım hesabı için de geliştirmeleri umuduyla, sağlıklı bir hayat dileyerek yazımını burada bitiyorum.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2017/05/fitness-saatleri-min.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2017/05/fitness-saatleri-min-150x150.jpgFatih ELTUNSağlıkSporla içli dışlı olanların vazgeçemedikleri en önemli araçları fitness saatleridir. Son yıllardan iyiden iyiye yaygınlaşan bu saatler, nabız atış hızı ve yakılan kalori değerlerini kullanıcılarına sunarak yapılan sporun gidişatını belirler. Özelikle yakılan kalori miktarını bilmek kullanıcılar için çok önemlidir. Çünkü belirlenen kalori kaybı yaşandığında o gündü spor aktivitileri son...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...