Sperm SayisiErkeklerin sperm kalitesinin ve sperm sayısının azaldığını gösteriyor. Sperm sorunu kötü beslenmeyle çok yakından bir ilişki içerisinde.

Çocuk yapmakta zorlanan çiftlerin sayısı giderek artıyor. Bu artışa paralel olarak araştırmalar son 50 yıl içerisinde erkeklerin sperm kalitesinin ve sperm sayısının azaldığını gösteriyor. Sperm sorunu kötü beslenmeyle çok yakından bir ilişki içerisinde. Özellikle yeme bozuklukları üreme fonksiyonları üzerinde olumsuz etki yaratarak kısırlık riskini arttırmaktadır. Sperm kalitesi ve sayısında ki düşüş için modern yaşamın olumsuz koşulları ciddi tehdit olarak gösterilse de bu iddialar için somut bir kanıt yok ancak olasılıkları yüksek. Örneğin mesleği şoförlük olan ve uzun süre oturmak zorunda kalanlar ile laptoplarını kucaklarında kullanan erkekler üzerinde yapılan çalışmalar fazla ısı sebebiyle sperm sayısında azalma olduğunu gösteriyor. Sperm kalitesini tehdit eden bir unsur sigara ve alkol.Özellikle sigara penise kan akışını azaltmakta, beraberinde ereksiyon sorunlarını da meydana getirmektedir.
Beslenme
Sağlıksız Diyetler

Sağlıksız ve düşük kalorili zayıflama diyetler kısırlığa sebep olmaktadır. Sağlıksız diyetler kadınlarda östrojen hormonu düşüklüğüne neden olurken erkeklerde testosteron seviyesinde düşüşe ve sperm sayısının azalmasına neden olmaktadır.

Şişmanlık da Büyük Etki

Aşırı şişmanlığın çocuk sahibi olmak isteyen kadınların önünde engel olduğu biliniyor. Tıpkı kadınlarda olduğu gibi erkeklerde şişmanlık sperm sorununun yaşanmasına neden olurken yine araştırmalar şişmanlığın spermde DNA hasarına yol açtığını gösteriyor. Yine bir başka araştırma vücut kitle indeksi ideal sınırlarda olan kişilerin sperm miktarının VKİ normal değerlerin üstünde olan kişilere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Sperm-Sayisi.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Sperm-Sayisi-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkErkeklerin sperm kalitesinin ve sperm sayısının azaldığını gösteriyor. Sperm sorunu kötü beslenmeyle çok yakından bir ilişki içerisinde. Çocuk yapmakta zorlanan çiftlerin sayısı giderek artıyor. Bu artışa paralel olarak araştırmalar son 50 yıl içerisinde erkeklerin sperm kalitesinin ve sperm sayısının azaldığını gösteriyor. Sperm sorunu kötü beslenmeyle çok yakından bir ilişki içerisinde....Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...