Kucağınızda taşıdığınız ve karyolasında oynayan bebeğiniz artık emeklemeye başladı. Bu durum anne ve bebek için büyük bir serüvenin başlangıcı ama aynı zamanda annenin daha endişeli ve daha dikkatli olacağı bir zaman dilimi.

Bebekler 6 ila 9 ayları arasında ellerini ve dizlerini kullanarak emeklemeye başlar. Size bağımlı olarak yaşayan bebeğinize emeklemek heyecan verici bir özgürlük sağlamıştır . Artık dünyayı karyolasından veya sizin oturttuğunuz yerden görmek zorunda değil. İstediği herşeyin peşinden gidebilir , dikkatini çeken her nesneyi yakından inceleyebilir.

Emekleyen Bebek (2)

Bebeğin emeklemesi anne için de çok heyecan verici bir durumdur. Bebeğinin büyüdüğünü yürümeye hazırlandığını görmek anneyi çok mutlu eder fakat sorumluluğu fazlasıyla artmıştır. Annenin keşfetmeye hazır bebeği için ulaşabileceği yerlere yumuşak , ses çıkaran oyuncaklar yerleştirmesi bebeğin bu yolculuğunda daha fazla öğrenmesini ve eğlenmesini sağlayacaktır. Bebeğiniz emeklerken neslerin peşinden giderken sizde bu oyuna dahil olun. Onu teşvik eden küçük oyunlar hazırlayın ve peşinden gittiği oyuncağı eline almasına onu yakalamasına izin verin. Oyuncağı bebekten uzaklaştırmak onda güvensizlik ve başaramama duygusu uyandıracağını unutmayın.

Emekleyen Bebek (5)

İtilebilen hareket eden oyuncaklar bebeğinizin emeklemesini kolaylaştıracaktır ama oyuncak seçiminde şunu asla unutmayın! Bebeğiniz sadece dokunarak değil , oyuncağı ağzına götürerek onu keşfetmeye çalışacaktır; bu yüzden onun sağlığına zarar vermeyecek zararlı kimyasallar içermeyen oyuncakları seçmeniz çok önemli. Ses çıkaran , itilebilen peşinden gideceği oyuncaklar hem dikkatini toplamasını sağlayacak, odaklanma duygusunu geliştirecek ve kaslarının gelişmesini sağlayacaktır.

Emekleme döneminde evinideki her nesne bebeğinizin dikkatini çekecektir . Annenin bu yüzden bebeğe çok dikkat etmesi gerekmektedir. Kendine zarar vermemesi için tehlike arz edebilecek , bebeğin ağzına alabileceği küçük nesnelerin onun ulaşım alanından kaldırılması en uygun olanıdır. Üst üste dizilebilen devrilebilen legolar ve sayı boncukları bebeğinizin zeka gelişimini olumlu etkileyecektir.

BEBEĞİNİZİN GÜVENLİĞİ

Annelerin unutmaması gereken şudur bebeğiniz oynadığı , devirdiği veya ortalığa saçtığı şeyin şeker mi , un mu , çamaşır suyu mu olduğunu bilemez. Bebeklerde tehlike kavramı yoktur o sadece keşfe çıkmıştır ve ellemeden, ağzına almadan , dağıtmadan o nesnenin ne olduğuna zarar verip vermeyeceğine karar veremez. Canı yansa da her defasında aynı yere gider aynı eşyayı eline alır ve her seferinde ilk kez görüyormuş gibi hayran kalır. Burada anneye düşen görev bebeğin hareket alanındaki sivri köşelere , çekip düşürebileceği eşyalara dikkat etmek dolap kapakları için önlem almak , merdivenler için bebek kapısı yaptırmaktır.

Emekleyen Bebek (3)

Bebeğin Güvenliği İçin Alınabilecek Önlemleri Sıralarsak

1- Bebeğiniz her eline aldığını ağzına götürecektir. Bu yüzden özellikle oyuncaklarında tekerlek gibi kolaylıkla yutabileceği nesneler olmamasına dikkat edin.

2- Bebeklerde tehlike kavramı yoktur bu yüzden onun için tehlikeli olan herşeyi (deterjanlar gibi) kilit altında Emekleyen Bebek (1)tutun.

3- Bebeğiniz merdivene çıkamaz sanmayın , evinizde merdiven varsa mutlaka merdiven kapısı yaptırın.

4- Evinizde evcil hayvan varsa bebeğiniz onunla oynamak isteyecektir . Oynamasına izin verin fakat gözünüzü üzerinden ayırmayın. Unutmayınki bebeğiniz için o bir hayvan değil oynayabileceği bir oyuncaktır.

5- Bahçeli bir evde oturuyorsanız bebeğin siz yanında olmadan bahçeye çıkma ihtimalini göz ardı etmeyin. Bahçenizde de bebeğin güvenliği için het türlü önlemi alın.

Bebeğinizin emekleme döneminden en güzel şekilde yararlanabilmesi ve çok fazla şey öğrenebilmesi için onun bu dünyayı keşfetmesinde yardımcı olun .

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/Emekleyen-Bebek-5.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/Emekleyen-Bebek-5-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkKucağınızda taşıdığınız ve karyolasında oynayan bebeğiniz artık emeklemeye başladı. Bu durum anne ve bebek için büyük bir serüvenin başlangıcı ama aynı zamanda annenin daha endişeli ve daha dikkatli olacağı bir zaman dilimi. Bebekler 6 ila 9 ayları arasında ellerini ve dizlerini kullanarak emeklemeye başlar. Size bağımlı olarak yaşayan bebeğinize emeklemek...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...