SigilBugün size çok can sıkıcı bir konudan bahsetmek istiyorum.Sağlığa zararsız gibi görünen fakat psikolojik olarak çok yıpratıcı olmayı başaran ve genelde elin en görünür yerinde çıkan inatçı siğiller…

Neden çıktığı bilinmeyen ve bir çok insanın müzdarip olduğu bu küçük et parçasının sıkıntısını bende uzun süre çektim. Çocukluk zamanlarında parmağımda çıkan bu inatçı siğilden en az 10 yıl kurtulamadım. 

Halk arasında, bu siğillerin kurbağa, kaplumbağa gibi hayvanlara temas edildiği için çıktığı söyleniyor. Çocukken bu tür hayvanlarla çok haşır neşir olduğum için doğruluk payının olabileceğini düşünüyorum.

Sağlığıma ve günlük yaşantıma hiçbir zararı olamayan bu ufak et parçası, görünüşünden midir yoksa insanların “bana da bulaşır mı?” korkusundan mıdır bilinmez, hemen hemen herkesin dikkatini çekiyordu. Bir şey söylenmiyordu fakat bakışların oraya odaklandığını hissediyordum.

Bu durumda ziyadesiyle moralimi bozuyordu. İnsanların elimdeki siğilden tiksindiğini düşünmeye başladım. 

İlaçlar, bitkisel karışımlar, nefesi güçlü kişilerin okumalarımı ne duyduysam denedim, fakat kurtulamadım. Bir gün canıma tak etti ve kesmeye karar verdim. Tırnak makası kullanarak çok acılı bir şekilde kestim. Bir süre sonra üzeri kapandı ve kurtuldum. Tam siğil konusunu unutmaya başlamıştım ki, aynı yerden tekrar çıktı.

Baktım ki bu şekilde kurtulamayacağım, cerrahi müdahale seçeneğini düşündüm. Doktora tekrar gittim ve durumu anlattım. Doktor bir ilaç daha verdi. İlacın siğili kesin olarak kurutacağını ve yok edeceğini söyledi. Denedim, yine olmadı.

Peki, bu inatçı siğilden nasıl kurtuldum derseniz?

Bundan 2 sene önce iş yerinde çalışırken acil bir durum çıktı. Hızlıca masadan kalktım, masanın köşesini dönerken elimi masanın köşesine çarptım. İnanılmaz bir acı hissettim, durum acil olduğunu için yolda bakarım diyerek devam ettim. Giderken elimde hafif bir kan olduğunu fark ettim. Bir de ne göreyim, siğil olması gereken yerde ufak bir boşluk var. Masanın köşesinde tam siğilin üzerine gelmiş ve kökünden çıkartmış. İnanılır gibi değil ama bu kaza siğilden kurtulmamı sağladı. Bir süre sonra o boşluk doldu ve elimde siğilden eser kalmadı.

Elinde siğil olan fakat benim kadar umursamayan bir arkadaşım ne yaşadıysa birden siğilinden kurtulmaya karar verdi. Hemen hemen aynı yöntemleri uyguladı fakat sonuç alamadı. Ona yaşadığım durumu anlattım, bu işin çözümünün cerrahi müdahale olduğunu söyledim. Kökünden alındığında siğilin bir daha çıkmadığını kendi gözümle gördüm sonucunda. 

İşin kötü tarafı, benim kazayı anlatınca siğili kendi sökebileceğini düşünmeye başladı. Onu hemen bu düşüncesinden vazgeçirdim. Doktor kontrolü olmadan bu tür şeyler yapmak daha büyük zararlara neden olabilir. Siğil bulaşıcı olabilir ve her yerine bulaşabilir. Daha kötüsü, siğil başka bir hastalığın habercisi olabilir. Başka rahatsızlıkları tetikleyebilir. Benim yaşadığım kazaydı. Tabii tırnak makası işini saymazsak. 

İşin kısacası, bence bu siğillerden kurtulmanın en garantili yolu cerrahi müdahale. Size tavsiyem en kısa sürede cerrahi müdahale seçeneğini doktorunuzla görüşmeniz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Sigil.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Sigil-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkBugün size çok can sıkıcı bir konudan bahsetmek istiyorum.Sağlığa zararsız gibi görünen fakat psikolojik olarak çok yıpratıcı olmayı başaran ve genelde elin en görünür yerinde çıkan inatçı siğiller... Neden çıktığı bilinmeyen ve bir çok insanın müzdarip olduğu bu küçük et parçasının sıkıntısını bende uzun süre çektim. Çocukluk zamanlarında parmağımda çıkan...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...