Anneye veya babaya çocuğunun ilk konuşma girişimini görmek kadar haz veren bir şey yoktur. Bebeğiniz ilk doğduğu günden itibaren sizinle iletişim kurar ve ilk sözcüklerini söyleme yolunda sizin sevginize özeninize ihtiyaç duyar. 

Bebekler iletişim kurma içgüdüsüyle doğar. İlk aylarında bu iletişim dokunarak ve  göz temasıyla olurken , ileri ki aylarda çıkardığı çeşitli seslerle sizinle iletişim kurmaya başlar.  Bebeğiniz 16 aylık oluncaya kadar onunla konuşarak bu süreçte ona yardımcı olabilir ve konuşmaya teşvik edebilirsiniz. 

 

Çocukların KonuşmaBebeklerin konuşmayı nasıl öğrendiği tam olarak bilinmese de genel olarak hepsinin aynı öğrenme düzenini izledikleri görülmüştür. Bebeklerin ilk sözcüklerini söylemeden önce  konuşma hakkında pek çok şey bildikleri anlaşılmıştır. Annesi onunla konuşurken sorumu soruyor , şarkımı söylüyor bebeğin bunun ayrımını yapabildiği artık bilinmektedir. 

Anne ve babanın konuşmasına karşılık bebeğin dinlemesi ve karşılığında  çeşitli sesler çıkarması onun konuşmaya başladığının bir göstergesidir. Her çocuğun anlamlı bir kelimeyi söyleme zamanı farklıdır. Kimi bebekler 10 aylıkken açık ve net kelimeler söylemeye başlarken , kimi bebekler 12 aylıkken sadece mama veya baba diyebilmektedir.  Bu sizi sakın telaşlandırmasın!

Unutmamanız gereken en önemli konu erken konuşmak ve zeka arasında bir ilişki bulunmamaktadır. Erken konuşmaması veya konuşmakta gecikmesi çocuğun zeka sorunu olduğu anlamına gelmez.

Örnek verecek olursak kız kardeşim bir yaşına gelmeden konuşmaya başladı ama erkek kardeşim iki yaşına gelinceye kadar sadece anne ve baba diyebiliyordu. 

Çocukların Konuşma Becerisi (1)

Çocuklar bir yaşına geldiğinde bir çok alanda ”yürüme konuşma ”gibi  gelişme gösterdiğini düşünürsek erken yürüyen bir çocuğun daha geç konuşması normaldir. Araştırmalar bir alandaki gelişimini tamamlayan çocuğun diğerine geçtiğini kanıtlamıştır. Bu yüzden erken konuşan bir çocuğun geç yürümesi de sık karşılaşılan durumlardan biridir.  

Bebekler annelerinin sesini tanır hatta belirli bir zamandan sonra annenin aynı durumda çıkardığı farlı sesleri birbirinden ayırt edebilir.  Annesinin sesini duyduğu zaman anne görüş alanındaysa ona dönüp karşılık vermeye çalıştığı da  bilinmektedir. Bu bilgiler ışığında annenin bebeğiyle diret göz teması kurup konuşması bebeği hem rahatlatacak  hem de konuşma sürecinde çok yardımcı olacaktır. 

Bebekler kaç haftalıkken anneyi babayı tanır ve ses çıkarmaya başlar ? Bebekler altıncı haftadan sonra anneyi veya babayı tanır ve gülücükler yapmaya başlar.  Altıncı haftadan itibaren sizin konuşmalarınıza anlamsız seslerle karşılık verir.  Mutlu ve rahat bir bebek sürekli ses çıkaran bebektir . 

Yedinci ve sekizinci aylar bebeğinizin agu seslerini çıkarma aylarıdır.  Bunun yanı sıra artık size ve dinlediği her şeye daha fazla tepki verecektir.  Şarkı söylediğinizde sizi taklit etmeye çalıştığını göreceksiniz.  Bu zaman dilimi onun konuşması ve dilini geliştirmesi açısından önemli zaman dilimidir. 

Bundan sonraki dönem bebeğiniz için küçük heceler ”ba – ba ” ” ma -ma ” kurma zamanıdır.  11. ve 12 aylara doğru bebeğinizin ağzından anlamlı sözcükler çıkmaya başlayacaktır.  Aynı zamanda sizin ona söylediğiniz  sözcükleri de daha  rahat kavrayacaktır. 

Annenin ve babanın bebeğin konuşma sürecindeki etkisi çok önemlidir. Unutmayın bebekler konuşmayı duyarak  öğrenmeye başlar. Anne ve baba bebeğiyle ne kadar çok konuşur ve temas ederse bebek o kadar çabuk öğrenir ve kolay konuşur.  Bebeğiniz sizin ağzınıza bakarak ağzını ve dilini nasıl kullanması gerektiğini anlar.  

Çocukların Konuşma Becerisi (3)

Bebeğiniz ilk sözcüklerini söylemeye başladığı andan itibaren en sevdiği oyuncağını konuşturarak , söyleyebileceği kelimeleri tekrarlayarak  onu konuşmaya teşvik edebilirsiniz.  Bebeğiniz karşısında sabırlı olmayı öğrenin . Bebeğiniz size değil siz bebeğinize ayak uyduracaksınız bunu asla unutmayın.  Kalabalık ailelerde yetişen bebeklerin daha kolay konuştukları ama ikiz kardeşlerin konuşmayı daha geç öğrendikleri araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. 

Çocukların Konuşma Becerisi (4)

Bebeğiniz 12. ayına geldiğinde sizin söylediklerinizi anlayamıyorsa ve bir buçuk yaşına geldiği halde konuşmak için bir çaba göstermiyorsa bir doktora başvurmanızda fayda var.  Bunun nedeni bebeğinizin işitme sorunu olabilir. Küçük bebeklerde ki  işitme probleminin tespiti daha zordur.  Burada size düşen görev bebeğinizi iyi gözlemlemek  ve çıkan seslere karşı bebeğinizin  tepkisini ölçmektir. 

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/Çocukların-Konuşma-Becerisi-3.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/Çocukların-Konuşma-Becerisi-3-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkAnneye veya babaya çocuğunun ilk konuşma girişimini görmek kadar haz veren bir şey yoktur. Bebeğiniz ilk doğduğu günden itibaren sizinle iletişim kurar ve ilk sözcüklerini söyleme yolunda sizin sevginize özeninize ihtiyaç duyar.  Bebekler iletişim kurma içgüdüsüyle doğar. İlk aylarında bu iletişim dokunarak ve  göz temasıyla olurken , ileri ki aylarda...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...