Çocuğunuz solak ve bu sizi üzüyor mu? Üzülmeyin solaklığın bir özür olarak kabul edildiği günler çok gerilerde kaldı.

Dünyadaki bir çok ünlü insanın solak olduğunu biliyor muydunuz? Leonardo da Vinci, Charlie Chaplin gibi pek çok ünlü insan solaktır. Geçmiş zamanlarda çocuğun solak olması bir sorun olarak algılanıyordu ve okul döneminde sağ elini kullanması için zorlanıyordu. Çocuğa sağ elini kullanması yönünde yapılan baskının bir çok ruhsal soruna ve kekemeliğe neden olduğu ortaya çıktı.Yıllar içerisinde yapılan araştırmalar sonucunda solaklığın bir özür olmadığı anlaşıldı.

Solak Çocuk (2)

KİMLER SOLAKTIR?

Uzmanlar Dünya nüfusunun %8’nin solak olduğunu söylüyorlar. Solaklık daha çok kadınlarda görülüyor. Bir çocuğun doğuştan mı yoksa taklit ederek mi solak olduğu henüz kanıtlanmış bir bilgi değil. Kimi bilim adamları solaklığın genetik olduğunu iddea ederken kimileri de anne veya babayı taklit ettikleri görüşünü öne sunmuşlardır. Bugüne kadar yapılan araştırmalar sonucunda solak çocukların anne ve babası büyük çoğunlukla sağ elini kullanıyorlar. Aile geçmişi araştırıldığında ise geçmiş zamanda yaşayan bir solak aile bireyi mutlaka oluyor. Yine yapılan bir araştırmada tek yumurta ikizlerinde solaklık daha yüksek oranda görülüyor. 

Solaklık bilim adamlarının kesin sonuçlar alamadığı ve çok ilgi çeken bir konudur. Sanat ve bilim alanında deha olarak kabul edilen pek çok insan tesadüfen mi solaktı? Yine yapılan bir araştırmada zor bir doğum sonrası doğan çocuklarda solaklığın daha fazla görüldüğü açıklanmış. 

Solak Çocuk (3)

BEBEĞİN SOLAK OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Bebeklerin büyük çoğunluğu kullanmaya eğilimli oldukları ellerini uzatırlar. Diğer ellerini hiç mi kullanmazlar? Tabiki kullanırlar ama çocuğun solak olup olmadığını 2 yaşına bastığında kesin olarak anlamaya başlayabilirsiniz.

Çocuk 2 yaşına bastığında oyuncakları ile oynarken, nesneleri tutarken hangi elini kullandığına dikkat edin. Solak olan insanların günlük hayatlarında iki elini de kullanma becerisinin yüksek olduğunu da unutmayın. Çocuk 3 yaşına geldiğinde hangi elini kullandığı net olarak ortaya çıkar ve bundan sonraki hayatında o elini kullanacağı kesindir.

Solaklık bilimin henüz net bir açıklama getiremediği konulardan biridir. Yapılan araştırmalarda kesin sonuçlar ortaya koyulamamıştır.

Solak Çocuk (1)

Çocuğunuzun solak olması okul hayatında ve günlük hayatında sorun yaşayacağı anlamına gelmez.

Solak çocukların okul hayatında yaşayabileceği bazı ufak sorunlar olabilir. Örneğin kalemi rahat bir şekilde tutup yazı yazmaları diğer çocuklardan daha uzun zaman alabilir. Bu sebeple çocuğunuzun solak olduğunu öğretmenine mutlaka bildirmelisiniz. 

Solaklık hakkındaki ön yargılar ve yanlış inanışlar orta çağda oluşmaya başlamıştır. Sol elini kullanan insanlara tekinsiz gözüyle bakılmıştır. Ters davranışlar gösteren kişilere ”sol tarafından mı kalktın ” denilmiştir. Solaklık zarasız bedensel bir özelliktir. Solaklık çocukluk ve yetişkinlik hayatındaki hiçbir başarının önüne geçmez ve engel olmaz.

Son olarak unutulmaması gereken bir konu evet bir çok deha ve sanatçı solaktır ama bu durum solak olan çocuğunuzdan yüksek beklentiler içerisinde olmanız anlamına gelmez.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/09/Solak-Çocuk-2.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/09/Solak-Çocuk-2-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkÇocuğun Solak Olduğu Nasıl Anlaşılır?,Solak Kime Denir?Çocuğunuz solak ve bu sizi üzüyor mu? Üzülmeyin solaklığın bir özür olarak kabul edildiği günler çok gerilerde kaldı. Dünyadaki bir çok ünlü insanın solak olduğunu biliyor muydunuz? Leonardo da Vinci, Charlie Chaplin gibi pek çok ünlü insan solaktır. Geçmiş zamanlarda çocuğun solak olması bir sorun olarak algılanıyordu ve okul...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...