Resim yapmanın çocuklar üzerindeki olumlu etkisi tartışılamaz. Resim yaparken hayal güçleri gelişir ve el becerileri artar. Renkleri öğrenmeye başlamasıyla da bambaşka bir dünyada buluverirler kendilerini.

Çocuğunuz 1 yaşından itibaren kalemi tutmaya başlayacak ve önüne koyduğunuz kağıdı karalamaya çalışacaktır. İlk etapta ondan anlamlı şekiller çizmesini beklemeyin. Genellikle kalın uzun çizgiler veya bazı anlamsız şekiller yapacaktır. Zamanla siz ona kendi çizdiğiniz basit şekilleri göstererek kendini geliştirmesine yardım edebilirsiniz.

 

Çocuk Resimleri (2)Çocuğunuzun huysuzluğundan veya aşırı hareketliliğinden şikayetçiyseniz resim yapmaya çalışırken ne kadar sakinleştiğine ve renkleri keşfetmeye başladıkça ne kadar heyecanlandığına şahit olacaksınız. Kalemi ilk eline aldığı günlerde onu avucunun içinde sıkarak yada baş ve işaret parmağı arasına kıstırarak tutması sizi korkutmasın. Sağ yada sol elini kullanmasının da bir önemi yok. Resim yaparken iki elini de kullanabilir ve en sonunda en rahat kullandığı elini tercih eder.

Çocuğunuz resim çizmeye ilk oturduğunda tanınabilir anlamlı bir resim yapmasını beklemeyin. Eli kaleme alışana kadar bastıra bastıra karalayacak dır. 4 yaşına gelene kadar anlamlı bir şekil çizmeyecek tir. Şekilleri çizmeye başladığında ise küçük yuvarlaklar kafa daha büyük yuvarlaklar ise gövde olacaktır. Çizdiği ilk insan resimlerinde kollar veya bacaklar kafadan çıkıyor olacaktır. 5 yaşına geldiğinde ise artık bedenin parçalarını yerli yerinde çizmeye başlayacaktır.

Çocuğunuza 1 ve 5 yaş arasında resim çizmeyi öğretirken renkleri de öğretmeye başlayın. Çocuklar 18 aylıktan itibaren renkleri ayırt etmeye başlar. En dikkatini çeken renk kırmızıdır. Renkleri öğretmeye kırmızı ve mavi ile başlayın. Örnekler vererek” bak kırmızı elma , bu mavi araba ”gibi sık karşılaştığı nesneleri kullanarak ona renkleri öğretebilirsiniz. Bir rengi öğrendiğine emin olduğunuzda diğerine geçin. Resim yaparken de kullanacağı boya kalemleri ve renkli kağıtlar su süreci kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır.

Çocuk Resimleri (5)

 

Bu süreçte anne veya baba çocuk için boyama kitapları alabilirler. Çiziminin gelişmesi için ona basit şekiller Çocuk Resimleri (4)çizmeyi öğretebilirler. Çocuğunuzun önüne ne kadar malzeme koyarsanız bu işten o kadar çok zevk alacağını unutmayın! Kurşun kalem ve renkli kalemlerden sonraki aşama sulu boya ve parmak boyası olacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta çocuğun kullandığı malzemelerin onun sağlığını tehlikeye atmayacak malzemeler olmasıdır. Unutmayın ki kullandığı malzemeler çocuğun teniyle temas etmektedir ve çocuk rahatlıkla kalemini veya fırçayı ağzına alabilir .

Çocuğun resim yapmaya başlama süreci anne için daha zahmetlidir . Çocuk resim yapmayı öğrendikçe tuvalleri önündeki kağıt olmaktan çıkacaktır. Boyanmış duvarlar , dökülmüş sular , kirlenmiş halılar… Fakat bunların hiçbiri çocuğunuzun sizin için yaptığı ve senelerce saklayacağınız o ilk resimlerinden önemli değildir.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/ocuk-Resimleri-2-e1397842888227.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/ocuk-Resimleri-2-e1397842888227-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkÇocuğa renkler nasıl öğretilirResim yapmanın çocuklar üzerindeki olumlu etkisi tartışılamaz. Resim yaparken hayal güçleri gelişir ve el becerileri artar. Renkleri öğrenmeye başlamasıyla da bambaşka bir dünyada buluverirler kendilerini. Çocuğunuz 1 yaşından itibaren kalemi tutmaya başlayacak ve önüne koyduğunuz kağıdı karalamaya çalışacaktır. İlk etapta ondan anlamlı şekiller çizmesini beklemeyin. Genellikle kalın uzun çizgiler veya...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...