Küçük kızınız yada oğlunuz hiçbir şeyini kimseyle paylaşmıyor mu?

Oyuncağına yada bir eşyasına kardeşi veya arkadaşı dokunmak istediğinde kıyamet mi kopuyor?

Üzülmeyin yalnız değilsiniz bir ila üç yaşına kadar tüm çocuk sahibi insanlar aynı sorunla karşı karşıya …

Küçük çocuğunuzun hayatı ben merkezcidir ve sizde dahil her şey onundur. Ağzından en çok çıkan kelime ” benim” dir. Anne ve baba bu kelimenin ardından şiddetli bir kavganın veya huysuzluk nöbetinin geleceğini çok iyi bilir.  Çocuğunuzun arkadaşlarıyla bir aradayken bütün oyuncaklara nasıl el koyduğuna, ya da bir arkadaşınızın çocuğuyla sizin evde oynarken kendi eşyalarının başında kimse dokunmasın diye nöbet tuttuğuna kim bilir kaç kere şahit olmuşsunuzdur. Ayrıca birden fazla çocuğunuz varsa ve yaşları yakınsa bir oyuncak için oyuncağını kardeşine vermemek için gerekirse savaş çıkardıklarını da biliyorsunuzdur.

Çocuk (2)

 

Çocuk (4)

Çocuğunuz 3 yaşına gelinceye kadar arkadaşıyla ve kardeşiyle oyuncağını veya eşyasını paylaşmayacaktır. Paylaşımcı çocuk tablosunu zamanı gelinceye kadar hayalinizden çıkarın. Bu durum için kendinizi suçlamayın ” ben nerede yanlış yaptım” demeyin. Bu sizin yanlışınız değil çünkü bu yaştaki tüm çocuklar ben merkezci küçük birer canavardırlar. Üç yaşın altındaki tüm çocuklarda” benim , hepsi benim” dönemi onların öz duygalarının gelişmesiyle başlamıştır.

Bir yaşından sonra çocuğunuz bedeninin farkına varır . Ellerinin , ayaklarının , kulaklarının farkına varır ve oyuncaklarınıda bu organlar gibi vücudunun bir parçası olarak kabul eder. Oyun oynarken elleri ayakları nasıl lazımsa oyuncaklarıda lazımdır. Elleri ayakları onunsa oyuncaklarıda onundur ve kimseye veremez. Bu yüzden eşyalarını bu kadar ateşli şekilde korur  kavga eder. Bu durum karşısında paniklemeyin unutmayın her çocuğun geçireceği bir dönemi yaşıyorsunuz. Size düşen görev çocuğunuzun bu mülkiyetçi davranışını anlamak , bunun geçici bir dönem olduğunu bilmek ve çocuğunuz huysuzluk nöbetine girmeden orta yolu bulmaktır.

Çocuğunuz arkadaşıyla oynarken bir oyuncak için kavga başladı ve çocuğunuz bu ”benim ” nöbetinin son safhasında ağlıyor bağırıyor ne yapacaksınız? Kesinlikle karşısına geçip paylaşımcılıktan bahsetmeyin sizi hiçbir şekilde anlamayacaktır. Yapmamanız gereken diğer bir şeyde oyuncağı ondan alıp arkadaşına vermeyin bu onda sahip olduğu şeyin elinden alındığı mahrum bırakıldığı duygusu uyandıracaktır.

Çocuk (3)Bu sorunlarınız çocuğunuz 3 yaşına geldiğinde yavaş yavaş azalacaktır. Fakat şunu da unutmayın her çocuğun gelişimi farklıdır. Size düşen çocuğunuzu paylaşması için zorlamamak ona ait şeyleri elinden almamak ve doğru bir şey yaptığında da sürekli takdir etmektir. Onu zorlarsanız bu sahiplenme duygusu dahada artacak ve kaybetme korkusuyla sahip olduğu şeylere daha fazla sarılacaktır.

Tek çocuklu ailelerde paylaşma daha duygusunun daha geç geliştiği görülmüştür. Kardeşlerin olduğu bir ailede ise bu sorun devam ediyorsa bu artık eşya kavgası değil anne babanın ilgisini çekme kavgası olduğunuda göz ardı etmeyin.

Çocuğunuz hala inatla paylaşmayı reddediyorsa onu zorlamak yerine bu dönemi aşıncaya kadar ona yadım etmeniz gerekir. Kavga başladı oyuncak paylaşılamıyor yapmanız gereken hemen çocuğunuzun dikkatini başka bir şeye çekin. Çocuğu diğer çocuklardan uzaklaştırmak yada her oyuncaktan 2 tane almak bu işin çözümü değil bunu unutmayın …

Paylaşmama ”Her şey Benim ”Krizi Yaşandığında Yapılması Gerekenler

1- Çocuğunuzun eşyalarına saygı duyun. Paylaşmak istemiyorsa bırakın paylaşmasın ve evinize misafir geldiğinde eşyalarını ortadan kaldırın.

2- Küçük çocuğu olan arkadaşlarınız evinize geldiğinde onlardan çocuklarına oyuncak getirmesini rica edin. Çocuk (6)

3- Çocuğunuza bir eşyasını arkadaşına verirse, arkadaşının bir eşyasını alabileceğini gösterin ama asla zorlamayın.

4- Çikolata şeker gibi sevdiği şeyleri kullanarak verirsen alırsın duygusunu geliştirmeye çalışın.

5- Son olarak unutmamanız gereken en önemli şey sizin nasıl özel eşyalarınız varsa çocuğunuzun da var ( oyuncak ayısı ve battaniyesi). Siz nasıl özel eşyalarınızı paylaşmıyorsanız çocuğunuzda paylaşmak istemeyebilir lütfen saygılı olun.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/Çocuk-4.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/Çocuk-4-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkKüçük kızınız yada oğlunuz hiçbir şeyini kimseyle paylaşmıyor mu? Oyuncağına yada bir eşyasına kardeşi veya arkadaşı dokunmak istediğinde kıyamet mi kopuyor? Üzülmeyin yalnız değilsiniz bir ila üç yaşına kadar tüm çocuk sahibi insanlar aynı sorunla karşı karşıya ... Küçük çocuğunuzun hayatı ben merkezcidir ve sizde dahil her şey onundur. Ağzından...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...