Bunayan bir kişinin eşinin de bunaması ihtimalinin diğer insanlara göre 6 kat fazla olduğu bildirildi. Bunamada kalıtım, yaş, geçirilen hastalıklar ve yaşam biçiminin rol oynadığı belirtiliyor. 65 yaşın üzerindeki her üç kişiden birinde bunama görülüyor.

ABD’deki Utah Devlet Üniversitesinden bilim adamlarının yaşlılar arasında yaptıkları araştırmaya göre, eşlerden biri bunamışsa ve diğer eş bu kişinin bakımından birinci derecede sorumluysa kendisi de artan bunama riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

Bunayan  Kişinin Eşinin De Bunaması İhtimali Daha Yüksek

Çiftlerden her ikisinin de bunamasına yol açmış olabilecek çevre faktörlerini de göz önüne alan bilim adamları, diğer eşin de aynı duruma yakalanmasının nedeninin bunamış birine bakmanın yarattığı stres olabileceğini belirttiler. 

Daily Telegraph’daki haberde, bunayan kişilere bakanların genellikle fiziksel sakatlığı olan birine bakmanın bunamış birine bakmaktan daha zor olduğunu dile getirdikleri de kaydedildi. 

Journal of the American Geriatrics Society dergisinde yayımlanan araştırmanın başkanı Dr. Maria Norton, eşlerden her ikisinin de bunamasında, aynı çevresel faktörleri paylaşmalarından mı yoksa hasta bakmanın yol açtığı stresin mi daha fazla rol oynadığını anlamak için daha ayrıntılı araştırmaya ihtiyaç bulunduğunu da vurguladı. 

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/40060d1385929990-bunama.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/40060d1385929990-bunama-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkBunama,Bunama BelirtileriBunayan bir kişinin eşinin de bunaması ihtimalinin diğer insanlara göre 6 kat fazla olduğu bildirildi. Bunamada kalıtım, yaş, geçirilen hastalıklar ve yaşam biçiminin rol oynadığı belirtiliyor. 65 yaşın üzerindeki her üç kişiden birinde bunama görülüyor. ABD'deki Utah Devlet Üniversitesinden bilim adamlarının yaşlılar arasında yaptıkları araştırmaya göre, eşlerden biri bunamışsa ve...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...