Boyun AgrisiTeknolojinin ilerlemesiyle birlikte hayatımıza giren boyun ve sırt ağrıları, bir çok insanın hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Hareketsiz yaşantının sonucu olarak ortaya çıkan kas spazmları ve bu spazmlar dan dolayı oluşan ağrılar, genellikle sırt ve boyun bölgelerinde görülmektedir. 

Kişilerin yaşam kalitesini düşüren bu ağrılar, bir çok insanın çalışmasına dahi engel olmaktadır. İnsanların spor yapma zamanı bulamaması ve bu ağrıları gidereceği iddiası ile piyasaya sürülen ürünlerin büyük kısmının hiç bir işe yaramaması, bu ağrıları çeken insanları büyük bir umutsuzluğa itmektedir. 

Peki gerçekten de bu ağrıların bir tedavisi yok mu?

Bu soruya Fizyoterapist Teoman Gündüz‘ün bir cevabı var. 

Kuru ignelemeKuru İğneleme Yöntemi Nedir?

Son zamanlarda en gözde tedavi yöntemlerinden biri olan kuru iğneleme metodu (intramusküler stimulasyon) aslında çok da yeni bir tedavi sayılmaz.Bundan yaklaşık 40-45 yıl önce uygulanmaya başlamış bir tedavi yöntemidir.Bu yöntem çeşitli hastalıklarda iğnelerin boyu ve kalınlığına farklılıklar gösteren ve sorunlu bölgedeki kaslara uygulanan direk kaslara batırılması şeklinde yapılan bir metottur.Halk arasında çoğunlukla kulunç olarak bilinen daha önceki makalelerimde de konusunu ele aldığım myofasial ağrı sendromunda kullanılsa da ağrılı kas spazmın olduğu bir çok rahatsızlıkta emniyet ve güvenli bir şekilde kullanılmaktadır.

Buradaki temel amaç kollagen lifler vasıtası ile sertelmiş kasların içinde oluşmuş ağrılı trigger yani tetik noktalara uygulanan kuru iğne ile bu ağrılı noktaların gevşemesi ve çözülmesi ve bu kasların normal tonusuna yani normal gerginliğe ulaşılmasıdır.Bunlardan ötürü akupunktur metodundan farklıdır.Kuru iğnleme yöntemi anestezi altında da uygulanabilen bir yöntemdir.İlaç kullanılmadığı için ilaçların yan etkisinden korunma gibi bir avantajı da vardır.Kuru iğnelemenin tedavi başarısını artırmaya yönelik önce soğuk spreyle germe ile birlikte hemen ardından sıcak uygulama ile o bölgenin kasları gevşetilerek de uygulanabilir.

Peki hemen aklımıza gelen akupunktur yöntemi ile aynı yöntem midir diye sorabilirsiniz. Aslında kuru iğneleme metodu ile akupunkturun benzediği nokta ikisinde de iğne kullanılması nedeniyledir. Akupunktur metodunda iğne belirli noktalara uygulanıp 20 dakika beklenmektedir.Kuru iğneleme metodunda ise iğne spazm olan ya da spazma giden kaslara yapılır.Çok fazla beklenmez. Etkisini hemen gösterir. Kuru iğne tedavisinde iğne nöroanatomik yapıya göre çeşitli doku derinliklerine yapılır. Kronik kas iskelet sistemi bozuklukları ve bu bozukluklara bağlı ağrıların tedavisinde kuru iğnelemede oldukça etkili bir yöntemdir

Peki Kuru İğneleme Metodu Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Kuru iğne tedavisi, çoğunlukla 11-12 yaşından itibaren sebebi ne olursa olsun kassal spazm ve gerginiliği olan herkese uygulanabilir. Hastada bulunan diğer pek çok hastalık, bu tedavi için bir engel teşkil etmez.

İğneden korkan fobisi olan hastalara da uygulamak mümkün olmaktadır. Genellikle hasta iğne kaynaklı acı veya ağrıyı hissetmez. İğne, akupunkturda olduğu gibi çok uzun süre kalmaz, bazen birkaç saniye, bazen birkaç dakika sürer.

Kuru iğneleme herhangi bir kanamaya da sebep olmaz, dolayısıyla, kan görmekten ürken hastalar açısından da uygun bir yöntemdir. Hamilelere belli koşullarla uygulanabilir.

Kanser hastalarında, eşlik eden kas ve tendon ağrılarında da başarı ile kullanılır; ağrılarda ciddi azalmalar görülür. Çünkü kanserdeki ağrıların tümü kanserden dolayı değildir.

-Kuru iğne tedavisinin kullanım alanı oldukça geniştir.
-Gerilim tip ya da migren tipi baş ağrıları
-Herhangi bir nedenden kaynaklı boyun ve sırt ağrıları
-Omuz problemlerinde donuk omuzlarda
-Bel ağrısı
-Dirsek rahatsızlıklarında epikondil iltihaplarında
-Masabaşı rahatsızlıklarında
-Duruş bozukluğuna bağlı ağrılar
-Fibromiyalji
-Miyofasial ağrı sendromları
-Tendinitler (el, dirsek, omuz, topuk, kasık)
-Diz ağrısı (Kondromalazi patella)
-Kalça ağrıları (Adduktor spazmı, kapsülit)
-Topuk ağrıları
-Siyataljiler
-Spor yaralanmaları ve rehabilitasyonu
-Çene eklemi ağrısı
-Whiplash yaralanmaları (Travma sonrası omurga ağrıları)
-Disk hastalıkları (bel, boyun, sırt)

Kuru iğneleme manuel terapiyle birlikte uygulanmalıdır.Diğer tedavi modeliteleri ile birlikte uygulandığında başarı oranı artacaktır.Haftada 1- 2 defa uygulanmalıdır.Toplam 10 seans kadar olmalıdır.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Boyun-Agrisi.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Boyun-Agrisi-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkTeknolojinin ilerlemesiyle birlikte hayatımıza giren boyun ve sırt ağrıları, bir çok insanın hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Hareketsiz yaşantının sonucu olarak ortaya çıkan kas spazmları ve bu spazmlar dan dolayı oluşan ağrılar, genellikle sırt ve boyun bölgelerinde görülmektedir.  Kişilerin yaşam kalitesini düşüren bu ağrılar, bir çok insanın çalışmasına dahi engel olmaktadır. İnsanların...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...