Bocek isirmasiDermatoloji Uzmanı Dr. Kadriye Çimen, böcek ısırmaları karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili bilgiler verdi. Basit bir sivrisinek ısırığından akrep sokmalarına kadar geniş bir yelpazedeki ısırmaların bir kısmının çok önemsiz olduğunu belirten Çimen, şiddetli alerjik reaksiyonlara yol açabilen bazı ısırıkların önem arz ettiğini dile getirdi. 

Bazı böcek ısırıklarından bir hafta sonra ciddi alerjik reaksiyonların ortaya çıktığını söyleyen Çimen, böcek ısırığına bağlı yaralı enfeksiyonlar ve ciltteki enfeksiyonların kişilere ciddi rahatsızlıklar verdiğini anlattı. 

KOLONYA KULLANMAYIN ! 

İsırıklar sonucunda yanlış uygulamaların yapıldığını hatırlatan Çimen, “Böcek ısırmasına maruz kalan bazıları bir hekime başvurmak yerine kolonya sürerek bunu gidermeye çalışıyorlar. Yapılan en büyük yanlışlardan biri budur.” dedi.

Genellikle köy yerlerinde hayvan besiciliği ile uğraşan kişilerin ısırmalarda karşı karşıya kaldıklarını bildiren Çimen, “İsırmadan dolayı bir takım enfeksiyonların vücuda bulaşmasından kaynaklanan ensefalit enfeksiyonlarından tutun da basit deri enfeksiyonlarına kadar enfeksiyonlara aracılık ediyor. Böcek ısırmalarından kaçınılması gerekiyor.” diye konuştu. 

MİDE BULANTISINA NEDEN OLABİLİR 

Enfeksiyonun yanında bir takım alerjik reaksiyonların ortaya çıkabildiğini ifade ede Dermatoloji Uzmanı Dr. Kadriye Çimen, şu bilgileri verdi, “Böcek ısırmasının olduğu yerde lokal şişme, kızarıklık gibi reaksiyonlar görülebilir. Bunun yanı sıra anaflaktik şok denilen vücutta kas krampları, tansiyon düşüklüğü, midede kasılmalar ve midede bulantılar gibi anaflaktik yan etkiler ile karşılaşılabilir. Bu nedenle böcek ısırıklıklarına karşı tedbir almak gerekir.”

Bocek isirmasi.1

ÇİÇEK KOKUSUNDAN UZAK DURUN ! 

Dermatoloji Uzmanı Dr. Kadriye Çimen, ısırmalara karşı alınması gereken tedbirler konusunda da uyarılarda bulundu. Çimen, piknik alanı gibi gezi yapılacak olan yerlere gidilirken giysilere dikkat edilmesi uyarısında bulundu. Vücudu kapatacak giysiler giyinilmesi gerektiğini hatırlatan Çimen, “Parlak giysilerden kaçınılması, çiçek kokusu gibi kokulardan uzak kalınması gerekiyor. Ayrıca yiyecek ve içeceklerin üstünün açık kalmaması lazım. Özellikle yaz aylarında seyahat ederken araba camlarının açık olmasından dolayı bu olaylar ile sık karşılaşılıyor. Evlerde de açık olan kapı ve pencerelerel sineklik takılmalı.” ided.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Kadriye Çimen, dikkate alınmayan bazı ısırıınralk aşırı kızarıklığa, kaşınmalara ve o bölgede yerel enfeksiyonlara yol açabildiğini vurguladı. 

Çimen bu böceklerin taşıyıcı rol oynadığını ve bu ısırmalar yoluyla bazı enfeksiyonların vücuda geçtiğini sözlerine ekledi.

Ebru ELTUN
Takip Edin

Ebru ELTUN

Yazar 'da Delinetciler Portal
Moda ve diğer bayan konularına farklı bir bakış açısıyla yeni anlamlar yüklemeyi çok iyi bilen Ebru, uzun yıllardır internet dünyasının enentelektüel yazarlarından biridir.
Ebru ELTUN
Takip Edin
https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Bocek-isirmasi.1.pnghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Bocek-isirmasi.1-150x150.pngEbru ELTUNSağlıkBöcek Isırığı Tedavi,Böcek Isırığına İyi GelenDermatoloji Uzmanı Dr. Kadriye Çimen, böcek ısırmaları karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili bilgiler verdi. Basit bir sivrisinek ısırığından akrep sokmalarına kadar geniş bir yelpazedeki ısırmaların bir kısmının çok önemsiz olduğunu belirten Çimen, şiddetli alerjik reaksiyonlara yol açabilen bazı ısırıkların önem arz ettiğini dile getirdi.  Bazı böcek ısırıklarından bir hafta sonra ciddi...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...