Bugün bir arkadaşımın akrabası için Dağteke köyüne şifalı su almaya gittik. Torbalı’nın Dağteke köyünde böbrek taşı rahatsızlığı olanlar için şifalı bir su varmış. Bu konular ilgimi çok çektiği için hiç itiraz etmeden düştük yola. Ne Dağteke köyünden ne de bu sudan bu zaman kadar haberim olmamıştı. Dağteke köyünün Kemalpaşa – Torbalı yolu üzerinde olduğu öğrendik ve çıktık yola. Kemalpaşa – Torbalı yolunun hemen hemen orasında bulunan Dağkızılca Bucağı sapağından sola girdik ve ilk sağa döndük.

Dağteke köyü harita
Dağteke köyü harita Kırmızı baloncuk Kemalpaşa-Torbalı yolu üzerindeki sapak. Buraya Kemalpaşa üzerinden de, Buca tarından Torbalı istikametine giderek de gelebilirsiniz.

Kısa süre içinde Karaot mahallesine geldik ve ohh yakınmış dememe kalmadan daha yolun aşında olduğunu öğrendik ve yola devam ettik. Sırasıyla Karakızlar, Ormanköy ve Helvacı köylerini geçerek 17 kmlik harika dağ yolculuğumuzu tamamladık. O kadar güzel bir doğa vardı ki anlatamam. Tek kelimeyle muhteşem yerler. Köy dediyse aklına köy yolu gelmesin, yol bir harika. Gidene  kadar asfalttan hiç çıkmıyorsunuz. Fakat yol hem çok yokuş hem de virajlı. Yani dikkat etmek gerekiyor.

Her neyse, yolumuzun sonunda Dağteke köyüne vardık. Küçük bir köy olmasına rağmen kocam bir meydanı var. Cafe tarzı büfeler, doğal yiyecek malzemelerini bulabileceğiniz satıcılar vs. ne ararsanız var. Demek oluyor ki baya bi rağbet var bu suya.

Hemen etrafını araştırmaya ve bilgi edinmeye çalıştım. Bu su 1969’da ün kazanmış. Suyu düzenli kullanan böbrek taşı hastaları şifa bulmaya başlamışlar. Böbrek taşının boyutuna ve sertliğine göre 1-5 ay arasında böbrek taşını parçalayıp atıyormuş bu su. Suyun karozif (metal çürütücü) özelliği börek taşlarını parçalıyormuş.

Böbrek Taşına İyi Gelen Dağteke Suyu 1
Bu da raporu

Suyu köyün merkezinden bulunan çeşmeden dolduruyorsunuz. Köye yardım babında bir kaç lira veriyorsunuz. Bidon şişe götürmenize gerek yok. Orada her boyunu bulabilirsiniz.

Dağteke Köyünden görüntüler

Böbrek Taşına İyi Gelen Dağteke Suyu 2

Biraz dinlenmek, doğanın tadına varmak ya da karnınızı doyurmak isterseniz yine köyün meydanında bulunan cafelerde oturabilirsiniz.

Böbrek Taşına İyi Gelen Dağteke Suyu 3

İşin kısacası; hem şifa bulmak hem harika bir gezi yapmak hem de doğanın keyfini çıkarmak isterseniz buraya yolculuk yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Yukarıda dediğim gibi, yol oldukça virajlı aracınızı dikkatli kullanınız.

Bu arada gitmeden önce köyün muhtarı Halit Bardak’ı arayarak bilgi alabilirsiniz. Telofon:0232 859 11 99

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2017/04/dagteke-köyu-1.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2017/04/dagteke-köyu-1-150x150.jpgFatih ELTUNSağlıkböbrek taşı düşüren su izmir,böbrek taşına iyi gelen şifalı su,böbrek taşını düşüren suBugün bir arkadaşımın akrabası için Dağteke köyüne şifalı su almaya gittik. Torbalı'nın Dağteke köyünde böbrek taşı rahatsızlığı olanlar için şifalı bir su varmış. Bu konular ilgimi çok çektiği için hiç itiraz etmeden düştük yola. Ne Dağteke köyünden ne de bu sudan bu zaman kadar haberim olmamıştı. Dağteke köyünün Kemalpaşa...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...