Bel Ağrıları İçin EgzersizlerGenellikle bel fıtığından kaynaklanan bel ağrıları, insanların en çok şikayetçi oldukları rahatsızlıkların başında gelmektedir.

Bel ağrısı çeken insanların büyük çoğunluğu günlük işlerini yapamaz durumdadır.

Bel fıtığı hastalığı tekrar edebilen bir hastalık olduğundan ve direk omurilikle ilgili olduğundan ameliyat seçeneğinden önce genellik fizik tedavisi denenir. Fizik tedavisinin amacı sıkışan dokuya sıkıştıkları yerde kurtarmak, orada oluşan baskıyı azaltmaktır. Bir çok bel fıtığı hastası fizik tedavisi sayesinde bu hastalıktan kurtulmaktadır.

Bel fıtığı hastalığı ilerlemeden müdahale edilmesi bu hastalığın tedavisinde ki en büyük etkendir. Bundan dolayı bel bölgenizde oluşan gerilmeleri ve baskıları azaltmak için egzersiz yapmak çok önemlidir. Bizde bunu düşünerek bel ağrılarınızı azaltacak 8 egzersiz hareketini sayfamızda yayınlamaya karar verdik. Bu egzersiz hareketlerini düzenli bir biçimde yapmanız ağrılarınızın azalmasını sağlayacaktır.

Not 1: Bel fıtığı ameliyatı olmuş kişiler bu egzersiz hareketlerini yapmadan önce mutlaka doktorlarına başvurmalıdırlar.

Not 2: Egzersiz hareketlerini yaparken yanınızda birinin olmasını tavsiye ediyoruz.

Hazırsanız ilk hareketle egzersizlere başlayalım.

 

Bel Ağrıları İçin Egzersizler 1

 

1– Ayaklarınız yere basacak şekilde uzanın. Ellerinizi boynunuzu destekleyecek şekilde resimdeki gibi yerleştirin. Karın kaslarınızı sıkın ve karın kaslarınızı kullanarak omuzlarınızı yukarı kaldırın. Omuzlarınızı kaldırırken nefes alın. Sırtınız yerden kalkmayacak şekilde 2 saniye bekleyin ve yavaş bir şekilde nefesinizi vererek tekrar ilk pozisyonunuza dönün. Bu hareketi 12 tekrar yapın. Bu hareket belinizde gerilmeyi azaltacaktır.

 


 

Bel Ağrıları İçin Egzersizler 2

 

2– Resimde gördüğünüz gibi yere uzanın. Dizini kendinize doğru bükün. Bir havlu yardımı ile yavaş yavaş kendinize doğru çekin. Baldırınızda bir gerilme hissedene kadar çekin. Gerilmeyi hissettiğinizde bu şekilde 20 saniye bekleyin. Her bacak için bu hareketi 4 kere tekrarlayın.

 


 

Bel Ağrıları İçin Egzersizler 3

 

3– Bu hareketi daha rahat yapabilmek için kaygan bir zemine ihtiyacınız vardır. Resimde gördüğünüz gibi oturur vaziyette, beliniz ve sırtınız tamamen zemine dayalı bir şekilde durun. Sonra yavaşça, belinizi zeminden ayırmadan dizlerinizi kırın. Yani aşağı doğru vücudunuzu kaydırın. Beliniz ilk pozisyondan 10-15 cm aşağı gelecek şekilde. Bu pozisyonda 10 kadar sayın ve tekrar yavaşça belinizi zeminde ayırmadan yukarı ilk pozisyonunuza geri dönün. Bu hareketi 10 tekrar yapınız.

 


 

Bel Ağrıları İçin Egzersizler 4


1. Pozisyon
Bel Ağrıları İçin Egzersizler 5


2. Pozisyon
Bel Ağrıları İçin Egzersizler 6


3. Pozisyon


– 1. pozisyonda gördüğünüz gibi yere uzanın. Kollarınızı kullanarak nefes alarak yavaş yavaş 2. pozisyona ve son olarak 3. pozisyona gelene kadar vücudunuzu kaldırın. 3. resimde gördüğünüz gibi belinizi yerden kaldırmamanız gerekmektedir. 3. pozisyonda 10’a kadar sayın ve nefesinizi vererek yavaş yavaş ilk pozisyona gelene kadar vücudunuzu indirin. Bu hareketi 5 tekrar yapınız.

 


 

Bel Ağrıları İçin Egzersizler 7
1. Pozisyon
Bel Ağrıları İçin Egzersizler 8
2. Pozisyon
Bel Ağrıları İçin Egzersizler 9
3. Pozisyon


5 – İlk olarak 1. pozisyona seçiniz. Çok acele etmeden ilk olarak sağ bacağınızı vücudunuza paralel olacak şekilde kaldırın. Sonra sol kolunuzu vücudunuza paralel olacak şekilde kaldırın. Bu pozisyonda (2. pozisyon) 5 saniye bekleyin. Daha sonra yavaş hareketlerle 1. pozisyona geçin. Bir kaç saniye bekleyin. Şimdi sol bacağınızı vücudunuza paralel olacak şekilde kaldırın, ardından sağ kolunuzu aynı şekilde kaldırın. Bu pozisyonda 5 saniye bekleyin. Son olarak tekrar 1. pozisyona yavaş hareketlerle geçin.
Bu hareketi 12 tekrar yapınız.

 


Bel Ağrıları İçin Egzersizler 10

 

6 – Bu hareket için yere yüz üstü uzanınız. Beliniz yerde kalacak şekilde ilk olarak sağ bacağınızı dizinizden tutarak göğsüne kadar çekin. Bu sırada diğer bacağınız yerde ve düz bir pozisyonda olması gereklidir. Sağ bacağınızı göğsüne kadar gerdikten sonra bu pozisyonda 30 saniye bekleyiniz. Daha sonra sağ bacağınızı serbest bırakıp sol bacağınız ile aynı hareketi tekrarlayınız. Bu hareketi 4 tekrar yapınız.

 


 

Bel Ağrıları İçin Egzersizler 11
1. Pozisyon
Bel Ağrıları İçin Egzersizler 12
2. Pozisyon


7 – Yere 1. pozisyonda gördüğünüz gibi uzanın. Karın kaslarını sıkın ve yavaş bir şekilde 2. pozisyonda gördüğünüz gibi kalçanızı yukarı doğru kaldırın. Bu pozisyonda 10 saniye bekleyin ve yine yavaş bir şekilde 1. pozisyonunuza dönün. Bu hareketi 12 tekrar yapınız.

 


 

Bel Ağrıları İçin Egzersizler 13
1. Pozisyon
Bel Ağrıları İçin Egzersizler 14
2. Pozisyon


8 – 1. pozisyonda olduğu gibi yere uzanın. Kalça ve bel kaslarını sıkın ve topuklarınızdan güç olarak omuz, kalça ve dininiz aynı doğrultuya gelecek şekilde vücudunuzu kaldırın. Bu pozisyonda 5 saniye durun. Sonra yavaş bir şekilde ilk pozisyona geri dönün. 10 saniye dinlenin ve hareketi tekrar edin.
Bu hareketi 12 tekrar yapmalısınız

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/36329d1377604749-bel-egzersizleri-5-3.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/36329d1377604749-bel-egzersizleri-5-3-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkGenellikle bel fıtığından kaynaklanan bel ağrıları, insanların en çok şikayetçi oldukları rahatsızlıkların başında gelmektedir. Bel ağrısı çeken insanların büyük çoğunluğu günlük işlerini yapamaz durumdadır. Bel fıtığı hastalığı tekrar edebilen bir hastalık olduğundan ve direk omurilikle ilgili olduğundan ameliyat seçeneğinden önce genellik fizik tedavisi denenir. Fizik tedavisinin amacı sıkışan dokuya sıkıştıkları yerde kurtarmak, orada oluşan...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...