Bebeğinizin doğduğu gün sizin hayatınızın da bir çok yönden değişeceği gündür. Hamileyken bebeğiniz sizinle birlikte uyur , sizinle birlikte yer yani yaşam düzeni sizin elinizdedir. Doğumuyla birlikte durum tersine dönmüştür . Bebeğinizin ihtiyaçları doğrultusunda hayatınızı düzenlemek zorunda olacağınız bir dönem başlamıştır.

Anne babayı en çok zorlayan konulardan biri bebeğin uyku düzenidir. Yeni doğmuş bebekler günde 14 ila 18 saat arası uyurlar ama genellikle bebeğinizin uyuduğu zaman sizin uyumasını istediğiniz zaman değildir. Gündüz bütün gün uyuyan bebeğiniz bütün geceyi uyanık geçirebilir. Bunun sonucunda uykusuz yorgun ve canından bezmiş bir anne baba profili ortaya çıkar.

Uyuyan Bebek (5)Yeni doğmuş bebeğin uykusunun düzene girmesi biraz zaman ister ve gerçekten sabır gerektiren bir iştir. Bütün gece uyumayan ve sık sık ağlayan bebeğiniz sizi canınızdan bezdirse de sakın umutsuzluğa kapılmayın unutmayın bu geçici bir dönem.

Bebeğinizi hastaneden evinize getirdiğiniz ilk günden itibaren karyolasında yatırabilirsiniz. Karyolasını seçerken parmaklıklı , istediğiniz zaman parmaklığı açabileceğiniz ,bebeği kolay yatırıp kolayca kucağınıza alabileceğiniz bir bir karyola seçmeye dikkat etmelisiniz.

Bebeğin ilk aylarında sıcak tutulması diğer bir önemli konu. Bebeğiniz titreme , beden sıcaklığı üretme veya beden sıcaklığını ayarlayabilme gibi yeteneklerden yoksun olacağı için uyuduğu odanın sıcaklığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Odanın sıcaklığının 24 derece civarında olması bebek için uygundur.

Bebeğin odasının sıcaklığına karar vermekte zorlanıyorsanız bebeğinizi gözlemleyerek işe başlayın. Bebek rahat ve huzurluysa üşümüyor demektir. Elinizi ensesine koyduğunuzda ensesi terliyse oda sıcak demektir . Tam tersi elinizi ensesine koyduğunuzda soğuksa bu da üşüyor demektir. Bebeklerin özellikle elleri ve ayakları çok çabuk üşür çorap giydirmeyi ve gerekirse eldiven takmayı ihmal etmeyin.

Bebeğin odasının düzenli olarak havalandırılmasına da dikkat etmek gerekir. Havalandırmayı bebeğiniz odada değilken yapmanız uygun olur.

Diğer bir önemli konu da bebeğin yatakta nasıl yatırılacağı dır. Bebek hiçbir zaman gelişigüzel yatağa bırakılmamalıdır. Bebeği yan mı yatırmalı yoksa yüzükoyun mu yatmalı konusunda ki görüşler farklıdır. Uzmanlar yan yatırmayı da yüzükoyun yatırmayı da onaylasa da önemli olan bebeğin rahat nefes aldığı pozisyonda yatmasıdır.

Uyuyan Bebek (3)

 

Bebeğin uyuma pozisyonunun onun başının şekil almasın da önemi büyüktür. Bebeklerin kafatası çok yumuşak olduğu için hep aynı yöne yatırmayın. Başını düzenli aralıklarla öbür yanına çevirin. Karyolasının başı ve yastığı arasına küçük yumuşak bir tampon yerleştirip bebeği karyolanın başına yakın yatırırsanız kendini daha güvende hissedecektir.

Uyuyan Bebek (2)

Bebekler 4 aylık oluncaya kadar karnı doyduğunda rahatça ve derin bir uykuya dalar. Daha ileriki dönemlerde çevresindeki seslere ve hareketlere tepkisi artacağı için uykuya dalması zorlaşabilir. Bu dönemde bebeğiniz hala sizin odasınızda uyuyorsa artık onu kendi odasında uyutmayı düşünebilirsiniz. Sessiz sakin bir ortam uyumasını kolaylaştıracaktır. Bebeğin uyku sırasında elini ayağını oynatması , yüzünün seyirmesi ve gülücükler yapması gayet normal bir durumdur.

Uyuyan Bebek (6)

Çok küçük bebekler acıktığı için gece bir çok kez uyanacaktır. Zaman ilerledikçe bu uyanmaların sayısı düşecektir. Gece bebeği beslerken dikkat edeceğiniz bazı hususlar onun daha çabuk uykuya dalmasını sağlar.

1- Bebeği beslemek için gereken malzemeleri hazır bulundurursanız onu beslemeniz daha hızlı ve kolay olur.

2- Bebeği beslemek için kalktığınızda odasının ışığını açmayıp küçük bir lamba ile aydınlatırsanız uykuya dalması daha kolay olur.

 

Bebeğiniz acıkmadığı halde gece uyanıyor ve ağlıyorsa ilk işiniz altını ıslatıp ıslatmadığını kontrol etmek olmalıdır. Her şey yolunda ve hala ağlıyorsa kucak istiyordur. Kucağınıza alıp pışpışlamanız hafif hafif sallamanız ve kulağına kısık sesle ninni söylemeniz faydalı olacaktır.

Uyuyan Bebek (1)Bebeğin gece uykusu sürecinde anneye düşen görevler yorucu ve yıpratıcı olabilir. Kulağı seste bebeğin ufacık hareketinde yatağından fırlayan huzursuz bir anne yada kalkması gerektiği zamanda kalmayan büsbütün duyarsız bir anne olmayın. Bu iki durum arasındaki ince çizgiyi siz belirleyeceksiniz ve dengeyi siz kuracaksınız.

Zaman içerisinde bebeğinizin hareketlerinden çıkardığı seslerden ve ağlamasından huzursuz mu, huysuz mu, acıkmış mı veya hastamı olduğunu anlayacaksınız. Bu süreçte bir çok kişi size tavsiye verecek kendi yaşadıkları deneyimleri anlatacak ama unutmayın her bebeğin ayrı bir kişiliği var.

Evhamlı ve huzursuz bir anne olmak yerine bebeğini iyi gözlemleyen ve anlamaya çalışan bir anne olursanız bu yorucu süreci daha kolay atlatacağınızı ve bebeğinizle daha da yakınlaşacağınızı göreceksiniz.

Bir anne olarak bebeğinizin uyku sürecinde bir sorun sezinliyor sanız mutlaka bir çocuk doktoruna başvurun.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/Uyuyan-Bebek-5.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/Uyuyan-Bebek-5-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkBebeğinizin doğduğu gün sizin hayatınızın da bir çok yönden değişeceği gündür. Hamileyken bebeğiniz sizinle birlikte uyur , sizinle birlikte yer yani yaşam düzeni sizin elinizdedir. Doğumuyla birlikte durum tersine dönmüştür . Bebeğinizin ihtiyaçları doğrultusunda hayatınızı düzenlemek zorunda olacağınız bir dönem başlamıştır. Anne babayı en çok zorlayan konulardan biri bebeğin...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...