Yeni doğmuş bebeğiniz, daha ilk günlerden başlayarak çevresini kuşatan “dünya’daki birbirinden farklı sesleri, kokuları, görüntüleri ve kumaşları algılar. Bebeğiniz, çevresindeki her şey konusunda sizin yardımınızla bir şeyler öğrendikçe, çeşitli yollardan size yanıt verebilir ve gün geçtikçe aranızda, yalnızca ikinize özgü. başka hiçbir kimseyle paylaşmadığınız harika bir ilişki gelişir.

Bebeklerde Gorme

GÖRME VE GÖZ UYUMU

Bebeğinizin başlangıçta pek bir şey görmediğini kim söylerse söylesin, sakın inanmayın! Daha yeni doğmuş bir bebek bile görebilir ve doğumdan bir saat kadar sonra, gözleri faltaşı gibi açık, “uyanık” olabilir.

Yeni doğmuş bebeklerin göremedikleri konusundaki yanlış olan inancın doğru yanı, gözlerini odaklamakta, yani bakışlarını belirli bir noktada toplamakta güçlük çektikleridir; bebeklerin görmesi bakımından en iyi “nokta.'” yüzlerinden 20-30 cm arasındaki bir uzaklıktır. Bu da bebeğinizi emzirdiğiniz sırada yüzünüz ile bebeğinizin yüzü arasındaki uzaklık kadardır; zaten, bebeğinizin zaman zaman emmeyi bırakarak, sizi büyük bir dikkatle gözden geçirdiğini farkedebilirsiniz.

Bu sınırlı görme, yalnızca bebeğiniz iki aylık oluncaya kadar sürer; ardından, görme duyusu aşama aşama gelişir; böylece, üç dört aylık olduğunda, bebeğinizin gözleri. 8 cm ile 50 cm arasındaki uzaklıklardan gösterilen nesnelere uyum sağlar.

Yeni doğan bebeklerin, sesleri de çok iyi duydukları anlaşılmıştır; böyle olmakla birlikte çoğunun, uyku zamanı gelince, sanki bir müzik aletinin düğmesini çevirircesine, içlerindeki “ses duyma düğmesini” kapatmak gibi kıskanılacak bir yeteneği vardır.

Bebeğinizin, daha yaşama ilk başladığı dönemde, kulak kabartıyormuş gibi hareketsiz kalarak, bazı sesleri dinlediğini farkedersiniz. Birkaç haftalık olduğunda bir zil sesine, gözlerini hareket ettirerek, daha sonra da başını sesin geldiği yöne çevirmeye başlayarak yanıt verebilir.

Çok küçük bebekler, katılırcasına ağladıkları sırada yüksek bir ses duyunca çoğunlukla ağlamayı keserler; ama henüz, başlarını sesin geldiği yöne çeviremezler.

Bebek Tat AlmaTAT VE KOKU ALMA DOKUNMA

Minicik bebeklerde bile birer tat ve koku alma duyusu bulunduğu anlaşılmıştır. Yapılan deneyler, birkaç günlük bebeklerin karyolalarına yatırılarak, yüzlerine doğru, birine annelerinin sütü öbürüne de başka bir kadının sütü bulaştırılmış iki göğüs yastığı tutulduğunda, başlarını kendi annelerinin yastığına doğru döndürdüklerini ortaya koymuştur.

Yeni doğmuş bebek için kumaş ve sıcaklık da önemlidir. İncelemeler, kuzu derisi üstüne yatırılarak bakılan prematüre bebeklerin, pamuklu bez üstünde bakılanlardan daha iyi ve daha sağlıklı büyüdüklerini ortaya koymuştur.

Ayrıca, bütün anneler, bebeklerini kucaklarına aldıklarında, bu tenin (bedeninizin sıcaklığı ve yumuşaklığı) sağladığı rahatlık, yakınlık ve güveni yaşayarak, kollarının içine iyice yerleştiğini ve yatağında olduğundan çok daha huzurlu olduğunu bilirler.

Zaman zaman en küçük bebeklerin bile “canları sıkılabilir”. Bebeğinizi eğlendirmek ve gelişen duyularını uyarmak için pek çok oyunlar. oyuncaklar ve etkinlikler keşfedebilirsiniz. Üstelik yapabileceğiniz bazı şeyler zaman, çaba ya da herhangi bir araç gereç de gerektirmez. Yalnızca sizsesiniz, bedeninizin teması bunu sağlar.

BEBEĞİ EĞLENDİRMEK

Bebeğinizi koltuk altlarından yavaşça tutup, hafifçe havaya kaldırarak gözleriniz onunkilere 25 cm uzaklıktan bakacak biçimde tutun. Dikkatini çektiğinizde, yüzünüze gülünç biçimler verin ve farklı sesler çıkarın. Zaman zaman, bebeğiniz sizi taklit etmeye çalışacaktır. 

Bebeğinizin Duygusal Gelişimi Nasıl Olur? 1

Ya da onunla bir “söyleşi” başlatabilirsiniz. Biraz yüksekçe bir sesle, kısa kısa cümleler söyleyin. “Agu agu agu benim bebeğim” ya da “hanimiş benim güzel kızım,’ “hanimiş benim aslan oğlum” gibisinden cümleler, bu işe çok elverişlidir. Aslında bu konuda kimsenin akıl vermesine ihtiyacınız yoktur: Annelerin pek çoğu bebekleriyle bu tür konuşmayı doğal olarak, kendiliklerinden keşfederler. Bu tür cümleleri bıkmadan her gün sık sık tekrarlarsanız, çok geçmeden bebeğinizin, adeta size yanıt verirmişçesine. küçük küçük sesler çıkarmaya başladığını göreceksiniz.

Ayrıca bebeğinize yalnızca melodisini mırıldanarak ya da sözlerini de söyleyerek, şarkılar söyleyebilir, gülümseyebilir gülebilirsiniz. Bebeğin gözleri sizi haftalarca ciddi ciddi izleyecek, ama bir gün durup dururken o da gülümsemenizi taklit ediverecektir.

BEBEĞİNİZLE OYNAYABİLECEĞİNİZ OYUNLAR

•Bebeğinizin elleriyle oynayın: Minicik ellerini tutup yüzüne götürün; bir araya getirin: el çırpıyormuş gibi Anne Bebek Oyunhareket ettirin.

•El ve ayak parmaklarıyla “beş küçük kardeş varmış, biri ava gitmiş….”türünden oyunlar yaratın.

•Neşeli müzikler çalıp, bebeğinizi kollarınızda sıkı sıkı tutarak, onunla dans edin.

•Bebeğinizin koku duyusunu geliştirmek için ağır kokulu olmayan bir losyon ya da kremle hafif hafif masaj yapın.

•”Bisiklet” egzersizi yaptırın: Bebeğinizin ayaklarını tutup, hafifçe kaldırarak, sırayla pedal çeviriyormuş gibi yumuşak yumuşak hareket ettirin.

•Yıkanmayı, banyo küvetini, bir oyun zamanına ve alanına dönüştürün: Çevresindeki suyu hafif hafif dalgalandırın.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/Bebekle-Oyun-Oynama.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/Bebekle-Oyun-Oynama-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkBebeğin duygusal gelişimi,Gegeğin Duygusal gelişimi nasıl olurYeni doğmuş bebeğiniz, daha ilk günlerden başlayarak çevresini kuşatan 'dünya'daki birbirinden farklı sesleri, kokuları, görüntüleri ve kumaşları algılar. Bebeğiniz, çevresindeki her şey konusunda sizin yardımınızla bir şeyler öğrendikçe, çeşitli yollardan size yanıt verebilir ve gün geçtikçe aranızda, yalnızca ikinize özgü. başka hiçbir kimseyle paylaşmadığınız harika bir ilişki gelişir. GÖRME VE GÖZ...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...