Newyork Colombia Üniversitesi Anatomi ve Hücre Biyoloji Bölüm Başkanı nöro bilimci Michael Gerson bağırsak sisteminin, hücre tipi, etken maddeleri ve reseptörleri ile kafadaki beynin birebir aynısı olduğunu vurguluyor ve “ikinci beyin” olarak tanımlıyor. Ayrıca bağırsakların beyin gibi hissettiğini söylüyor .Bağırsaklar vücudun en büyük organıdır ve savunma sisteminin %70’i burada barınıyor.Bu yüzden günlük yaşantımızda çok basit önerilerle bu sisteme önem vermeliyiz !

Bagirsak Sagligi

– Bağırsak sistemini sağlıklı tutmanın ilk yolu posalı -lifli- beslenmektir. Lifli-posalı- beslenmek kanser riskini azaltır ve kalın bağırsak kanseri gelişiminde önemli rol oynayan karsinojen adı verilen maddelerin bağırsaktan hızla geçip, dışarı atılmasını sağlarlar.

– Yağlı yiyeceklerden, kızartmalardan, fast-food yiyeceklerden ve kırmızı et ten uzak durmak gerekir. Süt ve tüm peynir çeşitleri azaltılmalı, yoğurt ise tüketilmelidir.

-Kalsiyum ve C vitamini içeren gıdaların alımı arttırmalıdır.

Bagirsak Sagligi 1

– Fiziksel aktivite düzenli olarak yapılmalıdır. Karın çevresi inceltilmelidir.

– Bol su tüketilmesi tavsiye edilir. Şekerli içecekler, siyah çay ve kahve kesilmelidir

– Düzenli kontroller yapılmalıdır, bilhassa ailesinde kolon sorunu olanlar kontrolleri önemsemelidir ve belirli periyodlarla kontrol zamanlarını aksatmamalıdır.

– Günlük boşaltım sisteminin laksatif besinlerle düzenli çalışması sağlanmalıdır.

-Kabızlık veya ishal durumları, süregelen yorgunluk, dışkıda kan, gaitanın siyah olması, kilo kaybı, şişkinlik, gaz, mide bulantıları da sinyallerdir. 

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/Bagirsak-Sagligi.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/Bagirsak-Sagligi-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkNewyork Colombia Üniversitesi Anatomi ve Hücre Biyoloji Bölüm Başkanı nöro bilimci Michael Gerson bağırsak sisteminin, hücre tipi, etken maddeleri ve reseptörleri ile kafadaki beynin birebir aynısı olduğunu vurguluyor ve 'ikinci beyin' olarak tanımlıyor. Ayrıca bağırsakların beyin gibi hissettiğini söylüyor .Bağırsaklar vücudun en büyük organıdır ve savunma sisteminin %70'i burada barınıyor.Bu yüzden günlük yaşantımızda...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...