Heyecanlandığımızda, sıkıldığımızda ya da enerji harcadığımızda çoğumuzun elleri, ayakları veya koltuk altları aşırı terler.Ama günün her saati terlemekten, ellerinizin, ayaklarınızın nemli olmasından yakınıyorsanız, bir iç hastalıkları uzmanına görünmenizde fayda var.

Aşırı terlemenin nedeninin araştırılması gerektiğini söyleyen İstanbul Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Aykan Canberk, şöyle konuşuyor :

Aşırı Terleme Hastalık İşareti Olabilir

“Sıcak hava, heyecan,sıkıntı, stres, kapalı ve havasız ortamda uzun süre kalmak aşırı terlemeye neden olabiliyor. Bazen de doğuştan kişinin ter bezleri aşırı çalışabiliyor. Bu durumda terleme daha fazla oluyor. Ama bazı hastalıkların da aşırı terlemeye yol açtığı unutulmamalı.

Diyabet, guatr, yüksek tansiyon,menopoz, dolaşım bozukluğu gibi hastalıklar neron dediğimiz sinir uçlarında metabolik bozulmalara neden oluyor. Sonuçta da aşırı terleme ortaya çıkıyor. Bu nedenle aşırı terleyenlerin doktora muayene olmasında yarar var.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/40049d1385921398-asiri-terleme.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/40049d1385921398-asiri-terleme-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkAşırı Terleme,TerlemeHeyecanlandığımızda, sıkıldığımızda ya da enerji harcadığımızda çoğumuzun elleri, ayakları veya koltuk altları aşırı terler.Ama günün her saati terlemekten, ellerinizin, ayaklarınızın nemli olmasından yakınıyorsanız, bir iç hastalıkları uzmanına görünmenizde fayda var. Aşırı terlemenin nedeninin araştırılması gerektiğini söyleyen İstanbul Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Aykan Canberk, şöyle konuşuyor...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...