ATEŞLİ HAVALELERDE İLK YARDIM: Öncelikle hasta ılık suyla ıslatılmış, ıslak havlu veya çarşafa sarılır. Ateş bu yöntemle düşmüyorsa oda sıcaklığında küvete sokulur, duş alması sağlanır.

KİMYASAL YANIKLARDA İLK YARDIM: Kimyasal maddenin den ile teması en kısa surede önlenir. Kimyasal madde ile temas eden giysiler çıkarılır. Yanıklı vücut bölgesi bol ve tanziksiz akan su ile en az 25 dakika yıkanır. Hava sıcaklığı dikkate alınarak yaralıya battaniye örtülür Acil çağrı 112.

ELEKTRİK YANIKLARINDA İLK YARDIM: Yaralıya temas etmeden elektrik akımı kesilir. Elektrik kesilmiyorsa elektirik geçirmeyen nesne ile yaralının elektrikle olan teması kesilir Yaralının bilinci ve solunumu kontrol edilir Gereksiz yere hareket ettirilmez. Yanan bölge yumuşak ve temiz bezle örtülür Acil çağı 112.

ilk yardim

SICAK ÇARPMASINDA İLK YARDIM: Hasta serin bir yere alınır. Giysileri çıkartılır sırt üstü yatırılır. Bacakları yükseltilir. Bilinci açıksa sıvı kaybını gidermek için karışımlı sıvı (1 Lt su + 1çay kaşığı karbonat +1 çay kaşığı tuz) verilir. Maden suyu, meyve suyu vb içecekler içirilir. Islak giysiler varsa çıkartılır kuru giysiler giydirilir. Ilık su ile duş alması sağlanır.

YARALANMALARDA İLK YARDIM: Tüm delici, ezikli yaralar başta olmak üzere tüm yaralanmalarda tetanoz hastalığı tehlikesi olabileceğinden, yaralı sağlık kuruluşuna yönlendirilmelidir. Kanama durdurulur yaranın içi karıştırılmaz.Yaranın üzeri kapatılır Batan cisim varsa çıkarılmaz, sabitlenerek yaralının sevki sağlanır .Delici karın yaralanmalarında çıkan organlar asla içeri sokulmaz. Delici göğüs yaralanmalarında yaralının bilinci açık ise yarı oturur pozisyonda tutulur Acil çağrı 112.

ARI SOKMALARINDA İLK YARDIM: Derinin üzerinde arının iğnesi görünüyorsa çıkarılır. Soğuk uygulama yapılır (buz, soğuksu) amonyak kullanılmaz. Eğer arı ağızdan sokmuş ise şişme nedenli solunum yolu tıkanıklığı olabileceğinden, kişinin derhal buz emmesi sağlanır ve en kısa sürede tıbbi yardım istenir. Alerji olma ihtimali ile çok acil tıbbi yardım. Acil çağrı 112.

AKREP SOKMALARINDA İLK YARDIM: Sokmanın olduğu bölge hareket ettirilmez. Yaralı yatar pozisyonda tutulur. Yaraya soğuk uygulama yapılır. Dolaşımı engellemeyecek şekilde bandaj uygulanır. Turnike uygulanmaz; yara üzerinde hiçbir girişim yapılmaz (kesilmez, emilmez vb.)

ilk yardim. 1

YILAN SOKMALARINDA İLK YARDIM: Hava yolu açıklığı sağlanır kişinin solunumu kontrol edilir. Yaralı sakinleştirilir yara mümkünse soğuk sabunlu su ile yıkanır. Yaraya yakın bölgede baskı yapabilecek yüzük, bilezik, saat gibi eşyalar çıkartılır. Işınlan bölgeye soğuk uygulama yapılır. Isırılma bölgede dolaşımı engellemeyecek basınçta bandaj yapılır. Yaralı mümkün olduğunca hareket ettirilmez. Isrılan yer kesilmez ve emilmez. Yaşam belirtileri izlenir. Acil çağrı 112.

DENİZ CANLILARI ISIRMA VEYA SOKMASINDA İLK YARDIM: Kişi hareket ettirilmez yaralanan bölge ovulmaz. Batan diken varsa veya görünüyorsa çıkarılır. Bu hayvanların enzimleri sıcağa dayanıksız olduğu için sıcak uygulama yapılır, En yakın sağlık kuruluşuna götürülür.

SİNDİRİM YOLU ZEHİRLENMELERDE İLK YARDIM: Bilinç kontrolü yapılır. Ağız zehirli maddeyle temas etmişse su ile çalkalanır. Zehirli madde el ile temas etmişse el sabunlu su ile yıkanır. Kusma, bulantı, ishal vb belirtiler değerlendirilir. Yaşam bulguları değerlendirilir. Özellikle yakıcı maddenin alındığı durumlarda hasta asla kusturulmaz! Kişinin üzeri örtülür. Acil
çağrı 112. Zehir danışma 114.

SOLUNUM YOLU ZEHİRLENMELERİNDE İLK YARDIM: Hasta temiz havaya çıkarılır ya da cam, kapı açılarak ortam havalandırılır . Yaşamsal belirtiler değerlendirilir. Yaralı yan oturur pozisyonda tutulur. Acil çağrı 112. Zehir danışma 114.

DERİ YOLU ZEHİRLENMELERİNDE İLK YARDIM: Ellerin zehirli madde ile teması önlenir. Zehir bulaşmış giysiler çıkartılır. Deri 20 dakika boyunca bol su ile yıkanır. Yaşam bulguları değerlendirilir. Acil çağrı 112.Zehir danışma 114.

HASTA / YARALI TAŞIMA: Hasta veya yaralı kişi olay yerinde tehlike durumu varsa, solunumu durmuş ise taşınmalıdır. Gerekmeyen durumlarda asla yerinden kımıldatılmamalıdır. Yaralının bilinci kontrol edilir. Solunum değerlendirilir. Emniyet kemeri bağlı ise açılır. Yaralıya yan tarafından yaklaşarak bir eli ile kolu, diğer el ile çenesi tutularak boynu desteklenir. Baş – boyun – gövde hizası bozulmadan yaralı tek hareketle araçtan dışarıya çıkarılır. Yaralı yavaşça yere yada sedyeye yerleştirilir.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/ilk-yardim-e1396788135381.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/ilk-yardim-e1396788135381-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkacil durumlarda ilk yardım modülü,acil durumlarda yapılması gerekenler,düşmelerde ilk yardım nasıl yapılır,ilk müdahaleATEŞLİ HAVALELERDE İLK YARDIM: Öncelikle hasta ılık suyla ıslatılmış, ıslak havlu veya çarşafa sarılır. Ateş bu yöntemle düşmüyorsa oda sıcaklığında küvete sokulur, duş alması sağlanır. KİMYASAL YANIKLARDA İLK YARDIM: Kimyasal maddenin den ile teması en kısa surede önlenir. Kimyasal madde ile temas eden giysiler çıkarılır. Yanıklı vücut bölgesi bol ve tanziksiz akan su ile en az 25...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...