Bugün, “güzel kadın” kavramı üzerinde durarak bu konuya birazcık olsun açıklık getirmek istiyorum. Açıklık getirmek istiyorum çünkü, kadınlarda “güzellik” kavramı çok göreceli ve bir o kadar da  acımasız bir kavram.  Bir kadının güzel mi, değil mi olduğunu belirleyecek bir kurul yok. Eee güzellik kavramının da herkes tarafından kabul edilen bir standardı yok. Eee bir de bütün kadınlarda güzel olmak veya güzel görünmek istiyorlar… Sonuç olarak da ortaya boyutları milyon dolarları geçen bir kozmetik dünyası pazarı çıkıyor. Yapılan araştırmalar, bir kadının yıllık ortalama 15.000 dolar yani 30.000 liraya yakın bir parayı güzelliği için harcadığını gösteriyor. Tabii ki bu rakam tüm kadınlar için geçerli değil. Fakat sonuç olarak dünya genelinde yıllık kozmetiğe harcanan toplam para milyon belki de milyar doları buluyor.

Durum böyle olunca, “tüm kadınlar güzeldir” sözünün çok geçerli olmadığı da ortaya çıkıyor. Nasıl ki tüm erkekler yakışıklı değilseler, tüm kadınlar da güzel değildir bence…

Aslına bakarsanız, yazımın başında dediğim gibi, “güzellik” kavramı çok ama çok göreli bir kavram. Kimine göre güzel bir kadın, kimine göre güzel değil. Güzelliğin bir bilimsel açıklamasının olduğunu düşünsem de, insanlar için “güzellik” kavramının belirgin bir anlamının olduğunu da düşünmüyorum. Güzelliği oluşturan 10 unsurdan 9’nu taşıyan bir kadın için kesin olarak güzel diyemiyorsunuz. Düşünsenize harika bir vücut, boy pos tamam, saçlar gözler müthiş fakat kocaman bir burun. Ne oldu şimdi?.

guzellikPeki, kadınlar bu durumun farkında değiller mi?

Tabii ki de farkındalar. O zaman bu güzellik rekabeti hatta savaşı neden veriliyor?. Bu kadar paralar neden harcanıyor?. Amaç, “güzel değilim fakat güzel olabilirim” mi?. Eğer öyle ise, kadınlar çok ama çok anlamsız bir rekabetin içindeler. Çünkü, kimse güzel olmak zorunda değil bence. Bakıyorsunuz ki, harika görünen bayanların yanında hiçte harika görünmeyen beyler oluyor. Yani, erkekler güzel veya yakışıklı görünmeye pekte önem vermiyorlar. Adam yakışıklı değilse, çokta zorlanmıyor olayı. Derli toplu görünmeden bahsetmiyorum bu arada. Herkesin elinden geldiğince güzel görünmesi gerektiğinden bahsetmiyorum, sakın yanlış anlaşılmasın. Herkes şartları doğrultusunda güzel görünmeye çalışsın. Benim üzerinde durmaya çalıştığım olgu, “insanların güzel olmaya çalışması” olgusudur. Umarım bahsettiğim bu ayrımı anlayabilmiş sinizdir.

Bu arada, kadınların kendilerini güzel hissetmelerinin, sosyal ve iş hayatlarına olumlu etkilerinin olduğundan da bahsediliyor. Olayın bu tarafından bakıldığında, kadınların güzellik yolunda verdikleri emeklerin artı yönlerinden de bahsedebiliriz. Ancak, güzel görünmenin bu pozitif yönlerini bile düşünsek yine de harcanan para ve zamanı anlamlı kılabilecek bir tablo ile karşılaşamıyoruz.

Peki, kadınların bu güzelleşme istekleri doğuştan mı, yoksa sonradan mı oluşuyor?

Bu soruya net bir cevap verebileceğimi sanmıyorum ama bu önüne geçilemeyen arzu ve isteği kışkırttığını düşündüğüm bir unsurdan bahsedebilirim. En çok takip edilen yayın organları olan gazete, dergi, televizyon ve internette yayınlanan kadın görsellerinin, kadınları güzelleşme yolunda kışkırttıklarını düşünüyorum. Sürekli olarak harika bir tene, müthiş güzellikte bir vücuda, ipek gibi saçlara ve biblo gibi yüzlere sahip kadınların fotoğraflarını gören diğer kadınlar kendilerini nasıl hissediyorlar acaba?. Bu yayınlar mı kadınları güzellik yolunda para ve zaman harcamaya teşvik ediyor?. Kesin bir cevabı olmamakla birlikte, kozmetik ürün firmalarının sürekli olarak bu konu üzerine çalıştıklarını biliyoruz. Bilmediğimiz şey ise, bu güzellik yarışını bu denli büyük bir boyuta bu firmaların bu teşhir çalışmaları mı getiriyor, yoksa kadınların doğuştan gelen arzu ve isteklerinin bir sonucu olarak mı ortaya çıkıyor.

Şimdi görsem medyada sürekli olarak gördüğümü güzel ünlülerimize bir göz atalım…

Ünlüler Orijinal Görüntü Bizim Gördüğümüz
Rachel Weisz  1-1 1
Angelina Jolie   6-1 6
Penelope Cruz  2-1  2
 
 

Nasıl, beğendiniz mi?

O çok güzel zannettiğimiz kadınların doğal halleri hiçte düşündüğümüz gibi değil. Aslına bakarsanız halkın içinde öyle güzel kadınlar var ki, bu ünlü güzeller ellerine su bile dökmezler. Bu kadınların güzellikleri için çok fazla zaman ve para harcamalarını çok rahat bir şekilde anlayabiliyorum. Çünkü verdikleri bu emeğin karşısında çok yüklü paralar ve mevkiler kazanıyorlar. Peki ya biz?…

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/05/guzellik.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/05/guzellik-150x150.jpgFatih ELTUNKadınlar KulübüBugün, 'güzel kadın' kavramı üzerinde durarak bu konuya birazcık olsun açıklık getirmek istiyorum. Açıklık getirmek istiyorum çünkü, kadınlarda 'güzellik' kavramı çok göreceli ve bir o kadar da  acımasız bir kavram.  Bir kadının güzel mi, değil mi olduğunu belirleyecek bir kurul yok. Eee güzellik kavramının da herkes tarafından kabul edilen bir...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...